Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Świnka morska – ani morska, ani świnka, a jednak uwielbiana!

Świnka morska – ani morska, ani świnka, a jednak uwielbiana!

Gryzoń ten jest niesamowicie urokliwym zwierzęciem. Ta pochodząca z Ameryki Południowej (nie)świnka już od lat jest towarzyszem zabaw dzieci, pociesznym członkiem rodziny. Jak o nią dbać, by była naprawdę zdrowa i szczęśliwa?

Natalia Maj
Natalia Maj 20-01-2016 aktualizacja: 18-06-2019

Czas czytania: 6 min

zamknij

Ponieważ świnka morska, a z angielskiego guinea pig nijak się ma do bycia świnką, morzem czy Gwineą postanowiono zmienić nazwę użytkową na kawia domowa („udomowiona”). Określenie „kawia” wzięło się z łacińskiego określenia Cavia porcellus.

Trochę o samej kawii domowej

Została udomowiona przez południowoamerykańskich Indian w czasach prekolumbijskich. Indianie wykorzystywali kawię do celów kulinarnych, rytualnych oraz w medycynie ludowej. Zwęglone kości kawii domowej odkryto między innymi w Świątyni Skrzyżowanych Rąk (stanowisko archeologiczne Kotosh w górach, w północno-centralnej części Peru). Ich wiek został określony na około 2500–2000 p.n.e. W położonym blisko na północny zachód od Kotosh Chavin de Huantar, wśród znalezisk rytualnych odkrytych na terenie starej świątyni (ok. 1000–500 lat p.n.e.) znajdowały się elementy sztuki kultowej, wyroby ceramiczne, skorupy małży spondylus oraz kości kawii z resztkami żywności. Kontekst rytualnego wykorzystywania ciał kawii był także identyfikowany w późniejszych znaleziskach archeologicznych z okresu od ok. 200 lat p.n.e. do roku 1532.

Kawia domowa jest gryzoniem o krępym ciele, krótkiej szyi, bardzo krótkich kończynach, krótkim pysku. Nie ma ogona lub jest on jedynie w formie szczątkowej. Sierść jest krótka, gruba, z delikatnym podszerstkiem. Poszczególne źródła określają masę ciała dorosłych samic w przedziale 700–900 g, natomiast samców w przedziale 900–1200 g. Kawia domowa ma uzębienie hipselodontyczne, czyli rosnące przez całe życie zwierzęcia, że stosunkowo długą koroną i otwartymi korzeniami. Ten typ uzębienia wymaga ciągłego ścierania. Kawia domowa wykazuje aktywność dobową zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jest zwierzęciem stadnym, silnie terytorialnym, społecznym. Kawie żyją w małych grupach po 5–10 osobników. Osobniki wyznaczają swoje terytorium, oznaczając je wydzieliną z gruczołów odbytu i moczem. Samce bronią swojego terenu poprzez ostrzeżenia dźwiękowe, zachowania agonistyczne, potrząsanie zadem, ale także i podjęcie ewentualnej walki. Przedstawiciele populacji udomowionej są łagodniejsi od swych dzikich krewniaków, wykazują mniejszy stopień agresji, ale kawia domowa może przeciwnika podgryzać, ciągnąć za ucho czy szarpać sierść.

Kawie domowe silnie zżywają się z członkami swojego stada, więc rozdzielenie zwierząt wywołuje u nich stres, ale na pojawienie się nowego, obcego osobnika kawie reagują agresją i próbują przegonić intruza. Kawie domowe mają dobrze rozwinięty słuch. Są zwierzętami socjalnymi i komunikują się między sobą między innymi za pomocą wydawanych dźwięków. Wśród odgłosów kawii domowych wyodrębniono 11 typów sygnałów. Można wyróżnić sygnały alarmowe, godowe i służące komunikacji między rodzicami a małymi, do potwierdzania bliskości, wyrażenia niepokoju czy pobudzenia przy podawaniu pokarmu. Sygnały są zróżnicowane – poszczególne ich rodzaje bywają określane jako skomlenie, gwizdy, mruczenie, piski czy ćwierkanie. Gdy młode kawie zostają oddzielane od matki, wydają dźwięki, na które samica odpowiada. Przeprowadzone badania wykazały, że samice intensywniej reagowały na głos swoich dzieci w stosunku do potomstwa innych samic. To dowodzi, że zwierzęta rozpoznają się po głosie.

Jest to typ zwierzęcia bardzo podatny na trening. Dzięki swojemu łakomstwu poprzez podawanie smakołyków będziemy je mogli nauczyć prawie wszystkiego. Reaguje na poruszanie się domowników, często nawołuje. W związku z tym, że jest to zwierzę stadne, nie powinniśmy trzymać tylko jednego osobnika. Wspólnie może żyć para kawii (nawet jednej płci, w celu uniknięcia rozrodu).

Kawia w domu

Jako zwierzę domowe kawia domowa jest niesamowicie przyjacielskim i pociesznym stworzeniem. Jak pisałam wcześniej, powinny być trzymane co najmniej dwie sztuki. Pozwoli to na rozwój relacji i choć w pewnym stopniu zastąpi życie w stadzie. W związku z tym potrzebna będzie odpowiedniej wielkości klatka. Przy dwóch kawiach odpowiednie wymiary to 120 cm x 40 cm. Raczej decydujmy się na klatki jednopoziomowe. Podstawowe wyposażenie to miska i poidło oraz paśnik.

Kluczowy jest też domek, musi być on odpowiednio duży i wygodny, by pomieścić prosiaczki. Zwierzęta te raczej nie korzystają z zabawek, ale można wykorzystać ich łakomstwo i spróbować podstawowego treningu, korzystania z tuneli czy też gier dla królików.

Co do podłoża to kluczowym jest fakt, by było to podłoże dobrze chłonące wilgoć i zapach. Świnki raczej nie korzystają z kuwet. W mojej opinii najlepiej korzysta się z trocin, żwirku drewnianego w pelecie i ziarnie oraz podłoży kukurydzianych.

Warto też rozważyć budowę wybiegu zewnętrznego. Odpowiednio zabezpieczony sprawi zwierzęciu dużo frajdy i dostarczy nowych bodźców.

Dieta kawii

Aby nasza kawia była zdrowa, należy skupić się na żywieniu roślinnym, ziołami, trawami i chwastami odpowiednimi dla tych zwierząt. Ponieważ kawie nie syntetyzują witaminy C należy również skupić się na tym, aby podawać produkty z jednej strony bogate w tą witaminę, a jednocześnie odpowiednie i łatwostrawne dla układu pokarmowego kawii. Wszelkie siano, granulaty roślinne, świeże zioła są tym, co żołądek kawii „uwielbia”. Należy kontrolować pobieranie pokarmu i wypróżnianie się – ponieważ mogą pojawić się problemy z zębami oraz właśnie z trawieniem.

Świnki morskie, choć niepozorne, wnoszą do domu wiele radości. Zanim jednak uroczy gryzoń zamieszka z wami pod jednym dachem, poznaj jego potrzeby i zasady opieki. W ten sposób zapewnisz pupilowi szczęśliwe życie w waszej rodzinie, a wy zyskacie wesołego przyjaciela.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro