Święta w górach

Planując spędzenie świątecznego czasu w górach, należy dobrze się do tego przygotować. Zwłaszcza zimą zawartość plecaka ma szczególne znaczenie. Górskie wędrówki, nawet po niewielkich wysokościach, są szczególnie wymagające. Spędzenie świąt w malowniczych górach to piękne przeżycie, dobre przygotowanie pozwoli zapewnić komfort w czasie całego pobytu.

Daria Występek Daria Występek / 01-12-2015

Kompletujemy garderobę

Bagaż wcale nie musi być duży, powinien być dostosowany do naszych potrzeb. W czasie marszu lub jazdy na nartach wystarczą spodnie z wiatroodporną membraną, ciepła bluza i kurtka. Wychodząc na niskie temperatury, zawsze należy zakładać bieliznę termoaktywną. Koszulka i getry z oddychających materiałów zapewnią komfort i zapobiegną przegrzaniu i przemarznięciu. Tak ubrani jesteśmy gotowi na górskie szklaki. W góry zdecydowanie lepiej nie wkładać dżinsów, które zupełnie nie nadają się na takie warunki.

Bardzo ważne są też odpowiednio dobrane skarpety, chroniące stopy przed odmrożeniem, a także buty. Obuwie trekkingowe powinno być wodoodporne, ciepłe i wygodne. Z reguły takie buty są bardzo wytrzymałe i lekkie dzięki zastosowaniu nowych technologii. Mimo ocieplających wkładek buty są przewiewne i chronią nogę przed przegrzaniem oraz przemarznięciem. Na zimę lepiej sprawdzą się wysokie buty, chroniące stawy skokowe przed urazem. To szczególnie ważne przy śliskich nawierzchniach i niestabilnym terenie.

Wychodząc w góry, nigdy nie można zapominać o rękawiczkach. Powinny być ciepłe, wyposażone w oddychające membrany. Przy bardzo niskich temperaturach warto założyć dwie pary, jedną cienką pod spód i grubsze jako drugą warstwę. Pomoże to ochronić delikatną skórę dłoni przed przemarznięciem. Czapka na głowie jest obowiązkowa, wilgoć i niskie temperatury mogą sprawić, że delikatne i wystające partie ciała ulegną odmrożeniu. Kiedy temperatura jest bardzo niska, dobrze jest założyć kominiarkę, która zapewni najlepszą ochronę.

Czas na małe co nieco

Kiedy dobrze przygotujemy się na wyjazd, będzie on bezpieczny, ale też przyjemny. Nic tak nie odstrasza od wędrówek, jak przemoczone i zmarznięte stopy, nogi i dłonie. Wychodząc na zewnątrz zimą, warto zabrać ze sobą małe przekąski. Czekolada lub orzechy, które szybko dodają energii, będą dobrym rozwiązaniem. Przyda się też termos z ciepłym napojem, zwłaszcza w terenie, gdzie nie ma schronisk, w których można się rozgrzać. Dzięki temu unikniemy problemu, kiedy trasa się wydłuży albo źle obliczymy drogę powrotu. Zasłabnięcie w górach lub brak odpowiedniej ilości płynów to częste błędy turystów nieprzyzwyczajonych do górskich wypraw.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą latarkę, mały model zmieści się w kieszeni. Można ponadto postawić na latarkę czołową, do wyboru jest wiele opcji. Zimą dni są krótkie i trzeba być przygotowanym w razie zmroku. Poza tym latarka zawsze może posłużyć do wzywania pomocy sygnałem powtarzanym rytmicznie trzy razy na minutę. Ważnym elementem wyposażenia jest folia NRC, czyli tzw. koc ratunkowy. Jest bardzo lekki, mały i zmieści się w kieszeni. Można się nim owinąć i ochronić przed utratą ciepła w razie potrzeby.

Kiedy wybieramy się w góry bez większego doświadczenia, warto poszukać przewodnika albo dołączyć do grupy, która lepiej zna trasy. Mapa i kompas to ciągle najlepszy sprzęt na wyprawę, w górach GPS może nie zadziałać ze względu na brak zasięgu lub niską temperaturę. Zawsze trzeba zachować rozwagę i wszystkie zasady bezpieczeństwa. Przed wyjściem należy sprawdzić pogodę, ubrać się odpowiednio i brać pod uwagę różne ewentualności. Lepiej zejść z trasy i zawrócić przed zdobyciem szczytu, niż narażać się na niebezpieczeństwo. Czas świąteczny spędzony w górach może być wyjątkowo udany, wystarczy tylko zachować rozsądek.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro