Światła słabo świecą. Co zrobić?

Światła słabo świecą. Co zrobić?

Światła w samochodzie są elementem, bez którego pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Co więcej, bez nich podróż po zachodzie słońca jest niemożliwa. Co zrobić w przypadku, gdy światło wydostające się z przednich reflektorów zbyt słabo oświetla drogę?

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 14-06-2017

Zdiagnozujmy przyczynę

Rozwiązanie problemu ze słabo świecącymi światłami rozpocznijmy od sprawdzenia, co jest przyczyną problemu. Często powodem słabego oświetlenia jest niepoprawne ustawienie świateł – wiązka światła nie oświetla drogi, tylko jej nawierzchnię. Oczywiście możemy spróbować samodzielnie wyregulować światła, korzystając z najbardziej popularnej metody, czyli podjechania autem pod mur. Metoda ta polega na wyregulowaniu wysokości świateł przednich po wcześniejszym ustawieniu auta w stosunkowo niewielkiej odległości od muru. Zdecydowanie tego nie polecam, ponieważ jest to działanie mało skuteczne.

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do stacji diagnostycznej, na której diagnosta przy użyciu specjalnego sprzętu w odpowiedni sposób wyreguluje przednie oświetlenie. Jeżeli powodem słabego światła nie jest nieprawidłowe ustawienie świateł, pozostają dwa rozwiązania: zniszczone reflektory lub nieodpowiednia żarówka.

Reflektory szklane

W wielu autach są reflektory halogenowe, wykonane po części ze szkła. Oczywiście szklanym elementem jest ich zewnętrzna część. Jeżeli nasz pojazd jest wyposażony w reflektory szklane, a oświetlenie drogi pozostawia wiele do życzenia, proces usprawniania należy rozpocząć od demontażu reflektorów. W większości przypadków wystarczy dokładnie umyć klosz lampy, aby przywrócić poprawne oświetlenie drogi. Pamiętajmy, aby demontażu dokonywać na stole lub ziemi. Unikajmy rozbierania lampy w „powietrzu”, ponieważ bardzo prawdopodobne jest jej „wyślizgnięcie”, czego skutkiem będzie rozbicie.

Do dokładnego umycia możemy wykorzystać np. płyn do mycia naczyń. Jeżeli zabieg czyszczenia nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, będziemy zmuszeni do wymiany reflektora. W przypadku reflektorów ze szklanym kloszem są dwie możliwości wyboru: zakup kompletnej lampy lub samego klosza.

Reflektory plastikowe

W przypadku reflektorów plastikowych nie pozostaje nic innego, jak próba ich odświeżenia. Na początek dobrym rozwiązaniem jest próba przywrócenia im blasku za pomocą pasty polerskiej. Czynność jest bardzo prosta i nie zajmuje więcej niż 30 minut. Na przód reflektora nakładamy pastę polerską. Po odczekaniu około 5 minut, mocnymi ruchami ścieramy pastę. Efektem tego zabiegu jest delikatne starcie nalotu osadzonego na kloszu. Często taki zabieg przyczynia się do rozwiązania problemu. W przypadku, gdy nie otrzymamy pożądanego efektu, możemy przystąpić do bardziej konkretnych rozwiązań – szlifowania przednich lamp. Proces ten nie należy do najłatwiejszych, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie go profesjonaliście. Jeżeli to nie pomoże, trzeba wymienić reflektory na inne.

Decydując się na wymianę przednich reflektorów, musimy podjąć decyzję, czy lepiej kupić używane lampy, które będą zdecydowanie tańsze, czy też nowe. W przypadku wyboru używanych lamp szczególną uwagę zwróćmy na ich stan techniczny. Wybierajmy produkty oryginalne lub renomowanych firm, jak Bosch, Hella, Valeo – to najpopularniejsze marki.

Oznaczenia reflektorów przednich

Podczas zakupu reflektorów przednich zwróćmy uwagę na ich oznaczenia. Pierwszym z nich jest strzałka, która informuje, do jakiego ruchu jest przeznaczona lampa (grot w prawo to przeznaczenie do ruchu lewostronnego i na odwrót). Kolejnym aspektem, którego nie można pominąć, jest literowy skrót, który przekazuje informację, jakie zastosowanie ma reflektor: C – do świateł mijania, R – drogowych. Oznaczenie CR to zastosowanie dla obu typów. Światła do jazdy dziennej to RL, natomiast przeciwmgielne – B. Literka H na reflektorze informuje o konieczności zastosowania żarówek halogenowych, a D – do palników ksenonowych. Dodatkowo kółko z umieszczoną wewnątrz literą E wraz z cyfrą to oznaczenie europejskiej homologacji.

Ostatnią rzeczą, która należy sprawdzić, jest żarówka. Producenci kuszą swoimi produktami, które oferują nawet o 150% więcej światła. W przypadku, gdy bardzo często poruszamy się w ciemnościach, warto zainwestować w produkty z najwyższej półki. Firmami, którym można zaufać, są Philips i Osram.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro