Świąteczne wypieki – zapach i smak

Atmosfera świąt odbierana jest dzięki zmysłom. Najważniejszymi z nich są zapach i smak. To one sprawiają, że karp smakuje najlepiej w grudniu, a cynamon przenosi nas już jesienią w ciepły, świąteczny klimat. Najsilniej oddziałuje to na nas w okresie dzieciństwa i wtedy kształtuje się ten swoisty zmysłowy archetyp tego, co przez całe życie będzie w nas przywoływało nastrój radości, ciepła i bezpieczeństwa domu rodzinnego, stworzony w czasie Bożego Narodzenia.

Marta Maćkiewicz Marta Maćkiewicz / 03-12-2015

Pierniczki

Zapach, jaki unosi się w domu w czasie świąt, powinien powstawać w piecu, gdzie pani domu umieszcza swoje wypieki. Zazwyczaj pomaga jej w tym najbliższa rodzina, a najchętniej robią to dzieci, które uwielbiają uczestniczyć w przygotowywaniu pysznych, pachnących słodkości, szczególnie wtedy, gdy mogą bezkarnie bawić się ciastem.

Pierniki są z pewnością na wysokim miejscu na liście ulubionych wypieków bożonarodzeniowych wszystkich dzieci. Nie dość, że pięknie pachną, to wymagają wykrawania za pomocą foremek tak lubianych przez maluchy. Dzięki nim powstają domki, dzwonki, ludziki, gwiazdki, renifery i choinki. Tak prosto!

Swój zapach pierniki zawdzięczają przyprawom korzennym, których mieszanki można kupić gotowe lub przygotować je samodzielnie. Dodatkową zaletą robienia pierników jest ich późniejsze dekorowanie. Granicą pomysłowości jest wyobraźnia. Można oblać je fantazyjnym lukrem, czekoladą, posypać kolorową posypką, ale także użyć do dekoracji bardziej precyzyjnych pisaków lukrowych, za pomocą których można narysować na ciastku dowolny wzór.

Gdy brak nam zdolności plastycznych, można sięgnąć po „gotowce”, które będą równie efektowne. Tu z pomocą przychodzą opłatki dekoracyjne. Są to małe kolorowe opłatki w kształcie czapki mikołaja, gwiazdki czy choinki, które można przytwierdzić do piernika za pomocą lukru lub czekolady.

swiateczne_wypieki_2.jpg

Nie zapominajmy też o piernikowych domkach, oblanych białym lukrem, które są równie efektowne, co pyszne. Można je pięknie zapakować i podarować w prezencie najbliższym. Ich zrobienie wymaga odrobiny wprawy, ale z pewnością warto się postarać. Chwile spędzone na pieczeniu i dekorowaniu pierników pamiętają do końca życia zarówno dorośli, jak i dzieci.

Ciasta

Jakie ciasto kojarzy się z Bożym Narodzeniem? Oczywiście makowiec. Kiedyś wierzono, że mak spożywany w czasie Wigilii przynosi szczęście. Był on także symbolem płodności i urodzaju. Dzięki swoim naturalnym właściwościom zapewniał spokojny sen.

Dawniej przygotowanie makowca było bardzo pracochłonne. Mak należało wypłukać lub wyparzyć. Następnie namoczyć i odstawić na całą noc. Dopiero później nadawał się do ugotowania. Po ugotowaniu trzeba było co najmniej dwukrotnie go zmielić lub utrzeć. Następnie dodawano do niego bakalie.

Dziś, wzorem naszych protoplastów, możemy postępować z makiem podobnie w ramach wyznawania kuchni slow food. Jeśli jednak nie mamy na to czasu lub ochoty, mamy do dyspozycji gotowe masy makowe, które wystarczy umieścić na drożdżowym spodzie.

Każdy ma własne ciasto, które kojarzy mu się ze świętami. Czasem jest to sernik lub aromatyczny jabłecznik. Bardziej wymagający preferują ciasta zawierające słodką masę. Orzechowiec jest ciastem, które wielu z nas kojarzy się z okresem Bożego Narodzenia, a można go przyrządzać na wiele sposobów.

Wszystkie łączy jedno: obecność orzechów i miodu, które są tradycyjnymi produktami goszczącymi na polskich stołach w tym okresie. Zazwyczaj znajdują się w kutii wraz z makiem, ale nie tylko. Można z nich zrobić bardzo aromatyczny spód do ciasta (siekane orzechy połączone z miodem), a na wierzch położyć to, na co mamy ochotę: masę kawową, orzechową, śmietanową i wszystko oblać czekoladą. Bo kto by liczył kalorie w czasie świąt?

Dekoracje cukiernicze

W okresie poprzedzającym Wigilię czasu nigdy nie jest zbyt dużo. Przygotowania zwykle trwają długo. Warto zatem ułatwić sobie pracę i skorzystać z produktów, które w efektowny sposób sprawią, że nawet proste wypieki nabiorą odrobiny świątecznego szyku. Przede wszystkim dobrze jest zaopatrzyć się w foremki do wykrawania pierniczków. Dostępny jest także gotowy lukier w różnych kolorach, który wystarczy podgrzać w wodzie, by móc go rozlewać. Podobnie jest z czekoladą. Przydatny jest też silikonowy pędzelek, który ułatwi zdobienie ciastek.

Jeśli brakuje nam zdolności do robienia skomplikowanych ciast, a chcemy, by nasz wypiek był efektowny, koniecznie trzeba kupić formę do pieczenia w kształcie choinki, gwiazdki czy renifera. Wtedy wystarczy upiec proste ciasto, jak np. murzynek, i udekorować je kolorowym lukrem, perełkami cukierniczymi czy kolorowymi opłatkami, aby uzyskać oszałamiający efekt.

Warto skorzystać z ułatwień, jakie przynoszą nam gotowe produkty, by uniknąć nerwów i stresu w kuchni. Wszak święta to czas, kiedy mamy cieszyć się obecnością rodziny, a nie martwić się tym, że nie wyszedł nam lukier. To od nas zależy, jaką atmosferę tworzymy we własnych domach. Niech pachnie piernikiem i cieszy spokojem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro