Świąteczna zastawa stołowa – co wybrać? Boże Narodzenie 2015

Zbliżające się małymi krokami święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z pachnącą lasem choinką, dzieleniem opłatkiem, prezentami, ale również wspaniale nakrytym i ozdobionym stołem. A skoro mowa o nakryciu, niezwykle ważna jest zastawa, jaką postawimy na wigilijnym stole. Podpowiadamy, jakie modele będą idealnie pasowały do świątecznego klimatu.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 02-12-2015

Stół to w okresie świątecznym najważniejszy mebel w naszym mieszkaniu. Myśląc nad jego aranżacją, warto zdecydować się na konkretny motyw przewodni. Czy zależy nam na tym, aby wyróżniał się wyjątkowymi wzorami, czy raczej prostotą i elegancją? Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant wspaniale wpisze się w świąteczny czas. Poniżej kilka propozycji zastawy stołowej.

Zastawa stołowa

Planując rozmieszczenie zastawy stołowej na naszym świątecznym stole, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Najlepiej jeśli będzie pochodziła z jednego kompletu. W przypadku gdy nie mamy w mieszkaniu wystarczająco dużo nakryć, postarajmy się dopasować naczynia pod kątem podobnego koloru lub wzoru. Pod żadnym pozorem nie łączmy zupełnie sprzecznych ze sobą fasonów, np. talerzy kwadratowych z okrągłymi. Pamiętajmy, że im mniej się dzieje na naszych nakryciach, tym lepiej. Jeśli mamy w domu skromną zastawę, możemy bardziej zaszaleć z innymi elementami dekoracyjnymi.

Świąteczna zastawa – jaką wybrać?

Na uroczystą kolację wigilijną najlepiej wykorzystać zastawę porcelanową. Pamiętajmy także o bulionówkach do zupy, które w przypadku tak uroczystych okazji sprawdzają się lepiej niż głębokie talerze. Jak wiadomo, w naszym wigilijnym menu znajdzie się tradycyjny barszczyk z uszkami, a zatem bulionówki okażą się niezastąpione.

Klasyka nie wychodzi z mody

Nasze mieszkanie urządzone jest w klasycznym stylu, a ponadto my sami preferujemy tradycyjne rozwiązania? Warto wówczas wykorzystać najprostsze sposoby. Postawmy na klasyczną zastawę, która sprawdzi się niemal przy każdej okazji. Biała porcelana, złoto, srebro, szkło – na te materiały i kolory powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę. Jeśli chcemy dodać nieco kontrastu, warto postawić między innymi na kolor czerwony, który jak żaden inny sprawdzi się podczas tej świątecznej kolacji.

Dodatki do zastawy

W przypadku tradycyjnej zastawy stołowej mamy duże pole do popisu, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatki. Możemy dobrać różnorodne dekoracje, które dopełnią całość i dodadzą naszemu wnętrzu magicznego uroku. Mowa tutaj o świecach, obrusach, bieżnikach czy też pozostałych tekstyliach. Poza tym kolorowe bombki, sztućce oraz patery również idealnie ozdobią nasz świąteczny stół.

Motywy świąteczne

Odchodząc od tradycyjnej zastawy w stonowanych kolorach, warto pokusić się o kolorowe świąteczne wzory. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i fasonów, które z pewnością każdemu z nas przypadną do gustu. Możemy wybierać spośród tradycyjnych gwiazdek, bombek czy też zastawy z dodatkiem brokatowych wstawek. Piękny obrus i elegancka zastawa podkreślą uroczysty charakter wigilijnego posiłku. Jednak nie zapominajmy o dekoracjach, które przyczynią się do stworzenia odpowiedniego nastroju. Możemy odwołać się do naszej wyobraźni lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Jedno jest pewne, bez tych ozdobnych dodatków na nic się zdadzą pozostałe elementy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro