Suszarki z jonizacją – na czym polega ich fenomen?

Suszarki z jonizacją – na czym polega ich fenomen?

Na popularności zyskują suszarki z funkcją jonizacji. Coraz więcej zarówno producentów, jak i użytkowników dostrzega ich fenomen. Ale na czym on tak naprawdę polega? Skąd wzięła się popularność suszarek z funkcją jonizacji?

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 28-04-2015 / aktualizacja: 20-11-2018

Jeszcze do niedawna suszarki z systemem jonizacji były zarezerwowane albo dla profesjonalnych fryzjerów, albo dla osób dość majętnych, które były w stanie wydać większą kwotę na tego typu urządzenie. Dzisiaj to już melodia przeszłości. Jonizację można znaleźć nawet w tańszych modelach, przeznaczonych także do użytku domowego. Ale czy rzeczywiście warto się nimi zainteresować? Przecież producenci zapewniają, że dzięki jonizacji włosy wyglądają lepiej i łatwiej je układać. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest jonizacja?

Z oczywistych względu włosy suszy przy pomocy ciepłego powietrza. Chodzi przecież o to, aby podnieść temperaturę wody do tego stopnia, aby ta wyparowała. Chociaż może się wydawać, że to bardzo prosta procedura, to w rzeczywistości ma swoje wady. Pod wpływem wysokiej temperatury na powierzchni głowy powstają dodatnio naładowane ładunki elektryczne, czyli kationy. Jeśli po suszeniu włosy się elektryzują, to wszystkiemu winne są właśnie one. To trochę tak, jak gdyby o głowę potrzeć nadmuchany balon. Na jego powierzchni również powstaną kationy, przez które włosy zaczną się elektryzować i unosić.

Elektryzowanie włosów sprawia, że dużo trudniej je układać. Poza tym gorzej wyglądają. Ciepłe powietrze otwiera łuski włosów, przez co te wyglądają na szorstkie i matowe. Sposobem na to wszystko jest między innymi jonizacja. Suszarki korzystające z tej technologii są wyposażone w specjalne generatory ładunków ujemnych, czyli jonów. Są one wystrzeliwane w kierunku włosów i neutralizują ładunki dodatnie, powstałe na skutek suszenia. Dzięki temu włosy lepiej się układają. Jeśli dodatkowo suszarka oferuje suszenie zimnym powietrzem, to na koniec można to zastosować, aby zamknąć łuski włosów i w ten sposób poprawić ich wygląd.

Po czym poznać, że jonizacja działa?

Mechanizmy jonizacji uruchamia się w suszarkach poprzez naciśnięcie pojedynczego przycisku na obudowie. To wystarczy, aby bombardować włosy ujemnie naładowanymi cząsteczkami. W praktyce nie zauważymy żadnej różnicy w działaniu urządzenia. Jony nie pachną, nie wydają żadnych dźwięków i nie da się ich zobaczyć. Dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że po włączeniu funkcji suszarka działa tak samo jak dotychczas.

Jednak zanim kupimy odpowiednią suszarkę, warto wcześniej zapoznać się z recenzjami i opiniami innych użytkowników. Niestety wciąż trafiają się modele, które mimo że w teorii mają taki mechanizm, to w praktyce nie spełniają swojej funkcji. Dlatego warto zaufać sprawdzonym firmom, bo one nie mogą sobie pozwolić na żadne oszustwa. Każda niepochlebna opinia może przecież zaważyć na ich wiarygodności.

Polecane modele suszarek z jonizacją

Znalezienie dzisiaj suszarki z funkcją jonizacji nie jest dużym problemem. Już nawet modele w cenie poniżej 100 złotych oferują taką funkcję. Oto kilka z nich.

Remington D5215

Remington D5215 to suszarka, za którą zapłacimy zaledwie 90 złotych. Jednak w tej cenie otrzymujemy urządzenie ze wszystkimi najważniejszymi funkcjami. Oprócz tradycyjnego suszenia model ten oferuje także funkcję jonizacji, a także zimny nadmuch, który najlepiej stosować pod koniec. Moc aż 2300 W sprawia, że włosy momentalnie staną się suche.

Philips HP8232/00

Philips HP8232/00 to kolejny model, którego cena nie powoduje zawrotów głowy. Za około 100 złotych otrzymujemy suszarkę z funkcją jonizacji i zimnego nadmuchu. Z kolei system ThermoProtect zadba o odpowiednią temperaturę pracy. Urządzenie ma moc 2200 W.

BaByliis 6615E

BaByliss 6615E to już nieco wyższa półka, bowiem cena w przypadku tego modelu oscyluje w granicach 180-200 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że to marka znana i ceniona wśród użytkowników. Model 6615E wyposażony jest zarówno w system jonizacji, jak i mechanizm zimnego nadmuchu. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy dwa koncentratory, które ułatwiają modelowanie włosów. Do wyboru mamy 6 różnych prędkości nadmuchu. Moc BaByliss 6615E to aż 2400 W.

Blaupunkt HDD501RO

Ostatnia propozycja to Blaupunkt HDD501RO w cenie około 75 złotych. Model ten ma do zaoferowania wszystko, czego można dzisiaj oczekiwać od wysokiej jakości suszarki. Trzystopniowa regulacja temperatury nadmuchu, dwustopniowa regulacja prędkości nadmuchu, jonizacja i zimny nadmuch to najważniejsze funkcje. Do tego w zestawie otrzymujemy dyfuzor i koncentrator. Warto też wspomnieć o zdejmowanym filtrze siatkowym. Moc tego modelu to 2000 W.

Jonizacja to bardzo przydatna funkcja w dzisiejszych suszarkach. Wyposażone w nią urządzenia nie kosztują już majątku, więc warto zakupić właśnie taki model.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro