Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Suplementy dla seniora – które zapewnią mu dobrą kondycję?

Zdrowotne potrzeby osób starszych są wyjątkowe – dotyczy to zarówno pożywienia, jak i przyjmowanych leków. Człowiek w podeszłym wieku potrzebuje o wiele więcej witamin i mikroelementów niż osoba młodsza. Seniorom przydadzą się zatem suplementy na serce, pamięć i koncentrację, a także wspomagające układ trawienny. Podpowiadamy, jakie suplementy mogą wspomóc zdrowie i kondycję seniorów.

Suplementy dla seniora – które zapewnią mu dobrą kondycję?

Utrata apetytu, odwodnienie i bóle stawów oraz mięśni to najczęstsze problemy osób starszych. Aby sobie pomóc, stosują wiele suplementów jednocześnie, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem przy poważnych schorzeniach związanych z wiekiem. Idąc do apteki po kolejne leki, warto się zastanowić, co tak naprawdę jest niezbędne i bezpieczne. Jakie preparaty są dla seniora najlepsze?

Senior a kłopoty ze zdrowiem

Osoby starsze borykają się z wieloma kłopotami ze zdrowiem. Pogorszenie kondycji organizmu nie zawsze jest związane wyłącznie z wiekiem. Duży problem stanowią schorzenia współistniejące, np.:

  • choroby serca,
  • problemy ze wzrokiem,
  • problemy z poruszaniem się.

Niesprawność jest powodem, dla którego zgłaszają się oni do apteki po kolejne suplementy. Tymczasem nie każde leki i preparaty suplementacyjne mogą być przez seniora stosowane. Osobom w podeszłym wieku szczególnie nie poleca się preparatów zawierających duże ilości cukru, alkoholu lub pobudzającego żeńszenia, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z lekami na receptę i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup preparatów witaminowych, w których składzie znajdą się niezbędne makroelementy. Senior potrzebuje także substancji wspomagających układ krążenia, poprawiających sprawność ruchową, a także wpływających na układ trawienny i moczowy. Przydatne są również suplementy odżywiające przesuszoną skórę, która wraz z wiekiem traci elastyczność. Nie można zapominać także o pamięci i koncentracji, wzroku oraz układzie nerwowym.

Pamiętaj

Stosowanie suplementów diety zawsze skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.

Preparaty witaminowe dla seniora – co powinny mieć w składzie?

Preparaty witaminowe przeznaczone dla osób w podeszłym wieku różnią się składem od tych, które są stosowane przez osoby młode. Mają one zupełnie inne potrzeby niż osoby starsze. Jeśli chcemy wybrać dobry suplement dla babci czy dziadka, powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład. W preparacie nie powinno zabraknąć dużych ilości:

  • Witamin z grupy B – mają one dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Wspomagają także układ krwionośny.
  • Witaminy E – hamuje procesy starzenia się komórek, nawilża i pielęgnuje skórę.
  • Witaminy D3 połączonej z K – wspomagają układ kostny seniora, przeciwdziałają rozwojowi miażdżycy.
  • Kwasu foliowego – ma dobroczynny wpływ na parametry krwi. W połączeniu z witaminą B6 może być ratunkiem dla układu krążenia.
  • Magnezu – dla osoby w podeszłym wieku jest on jednym z najważniejszych pierwiastków. Przeciwdziała skurczom nóg, uspokaja i stymuluje procesy obronne organizmu.
  • Cynku – wpływa na układ odpornościowy człowieka, zmniejszając jego tendencję do zapadania na infekcje.
  • Potasu – w połączeniu z magnezem jest doskonałym środkiem na skurcze.

W preparatach witaminowych dla osób starszych bardzo często spotyka się surowce roślinne, np. wspomagający pamięć miłorząb japoński, skrzyp lub żurawinę na układ moczowy oraz głóg na serce. Są one sprzedawane w postaci płynu do picia lub wygodnych tabletek doustnych.

Lecytyna i miłorząb japoński – pomoc przy kłopotach z pamięcią i koncentracją

Lecytyna to substancja będąca mieszaniną związków lipidowych i jednym z głównych składników komórek w organizmie człowieka. Osoba, która ma sędziwy wiek, może nie wytwarzać wystarczającej ilości tego związku, aby komórki funkcjonowały prawidłowo. Manifestuje się to zaburzeniami pamięci i niemożnością skoncentrowania uwagi na jednej czynności. Jeśli senior w naszym otoczeniu ma kłopot z zapamiętywaniem, na pewno brak mu lecytyny. Jej niedobór można uzupełnić suplementami diety. W aptekach i sklepach zielarskich są one sprzedawane bez recepty. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy babcia lub dziadek nie zażywa preparatu witaminowego, który ma ten związek w składzie.

Miłorząb japoński pochodzi z Chin. Jego dobroczynne właściwości na organizm były znane już w medycynie ludowej. Od wielu lat jest wykorzystywany jako składnik suplementów poprawiających pamięć i koncentrację. Swoje działanie zawdzięcza flawonoidom i obecnym w jego składzie terpenom. Poleca się go szczególnie osobom z chorobą Alzheimera lub zaburzeniami krążenia mózgowego.

Luteina – ratunek dla oczu

Na rynku farmaceutycznym luteina ma dwa różne znaczenia. Jest to zarówno nazwa hormonu podtrzymującego ciążę, jak i karotenoidowego barwnika wspomagającego narząd wzroku. Dla seniora ważna jest oczywiście ta druga. W organizmie człowieka ulega niemal takim samym przemianom jak lipidy. Przenika także do plamki żółtej, czyli tylnej i centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostrość widzenia. Wraz z wiekiem ulega ona uszkodzeniom, co u seniora może objawiać się niedowidzeniem, dlatego warto, aby zażywał on ten suplement.

Kwasy Omega-3 i głóg – dobroczynne działanie na serce i układ krążenia

Właściwości lecznicze kwasów Omega-3 są znane każdemu. Są one jednym z podstawowych budulców komórek w organizmie człowieka. Ich niedobór w organizmie może skutkować problemami z sercem, a także myśleniem i zapamiętywaniem. Rolą nienasyconych kwasów tłuszczowych jest usprawnienie przepływu bodźców nerwowych. Dzięki temu człowiekowi poprawiają się funkcje życiowe i jest sprawniejszy ruchowo. Kwasy Omega-3 wspomagają również narząd wzroku i pracę serca. Dla osób w podeszłym wieku ich stała podaż jest bardzo ważna.

Dla seniora niezwykle istotnym surowcem jest głóg – popularna polska roślina lecznicza. W jego składzie znajdują się flawonoidy, które mają działanie rozkurczające mięśnie i naczynia krwionośne. W głogu są też procyjanidy odpowiedzialne za obniżanie ciśnienia tętniczego krwi. Owoc głogu sprzedaje się bez recepty. Poleca się go szczególnie osobom z nadciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca lub niedotlenionym. Mogą go stosować również chorzy po zawałach i z chorobą wieńcową. U kobiet młodszych wyciąg z głogu łagodzi bóle menstruacyjne.

Inne suplementy, które mogą się przydać seniorom – układ trawienny i moczowy

Osoby starsze mają zupełnie inne zapotrzebowanie na leki niż osoby młode. Część ludzi w podeszłym wieku ma problemy także z układem moczowym i trawiennym. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy wspomóc seniora suplementacją.

W aptekach jest szeroki asortyment leków poprawiających trawienie i ułatwiających wypróżnianie. Na zaparcia można kupić osobie starszej liść senesu lub korzeń rzewienia. Są to surowce o działaniu łagodnie przeczyszczającym, w postaci herbatek bądź tabletek doustnych. Trawienie wspomaga ranitydyna, wyciąg z czarnej rzodkwi lub karczocha. Przy okazji będą one łagodziły zgagę, ciężkość w żołądku lub symptomy nieprzyjemnego odbijania po posiłku. Niektórzy seniorzy zmagają się z brakiem apetytu, ale i na to jest sposób. Jakiś czas temu wprowadzono na rynek syrop oparty na wyciągu z cykorii, mięty i owoców anyżu.

Ludziom starszym bardzo często towarzyszą problemy z układem moczowym. Do ich powstawania predysponuje wiek, choroby współistniejące np. przerost gruczołu krokowego u panów lub niewystarczająca dbałość o higienę. Z układem moczowym można sobie poradzić za pomocą ziół lub owoców żurawiny. Rozwiązaniem jest też zakup wyciągów z borówki brusznicy lub liści brzozy. W zielarniach można je nabyć w postaci herbatek lub suszu do zaparzania. Producenci suplementów przygotowali dla seniorów również tabletki doustne.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro