Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Styropian czy wełna – czym ocieplić dom?

Styropian oraz wełna mineralna to dwa najpopularniejsze materiały do wykonywania izolacji termicznych w budownictwie. Materiały te mają zróżnicowane parametry oraz odmienne zastosowanie. Ograniczenia w zastosowaniu wełny i styropianu wynikają z właściwości technicznych materiałów, jak również przepisów i wymogów prawnych. Z tego względu trudno jednoznacznie wskazać, który z materiałów ociepleniowych okaże się lepszy.

Styropian czy wełna – czym ocieplić dom?

Wełna i styropian – podstawowe różnice

Jednym z najważniejszych parametrów materiałów ociepleniowych jest ich zdolność do hamowania ucieczki ciepła. W tym przypadku wełna mineralna i styropian odznaczają się z zbliżonymi parametrami, bowiem zazwyczaj ich współczynnik przenikania ciepła oscyluje ok. 0,040 W/(mK) – dla wełny w granicach 0,045 do 0,032 W/(mK), dla styropianu powyżej 0,031 W/(m*K).

Oczywiście na rynku znaleźć można zarówno lepsze, jak i gorsze materiały ociepleniowe, wobec czego zarówno wełna, jak i styropian mogą oferować współczynnik przenikania ciepła na dość zróżnicowanym poziomie.

Przykładem mogą być nowoczesne styropianowe płyty PIR o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie nawet 0,022 W/(mK) – np. płyty PIR Bauder – czy płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS – np. Styrodur Austrotherm o współczynniku lambda na poziomie 0,035 W/(mK). W przypadku wełny sprawdzonym produktem jest wełna RockWool Toprock Super o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym 0,035 W/(m*K).

Opór dyfuzyjny

Tym, co najbardziej różni wełnę od styropianu, jest paroprzepuszczalność. Wełna mineralna ma minimalny opór dyfuzyjny, przez co nie stanowi ona niemal żadnej bariery dla pary wodnej. Należy jednak pamiętać o tym, że wełna pokryta jest lepiszczem ograniczającym dyfuzyjność. Z kolei styropian zapewnia duży, niemal całkowity opór dyfuzyjny.

Niemniej paroprzepuszczalność nie jest wadą, ani zaletą. Kluczowe jest to, aby para wodna nie skraplała się w ścianie wraz ze spadkami temperatur. Możliwe jest zmarginalizowanie ryzyka zawilgocenia ścian zarówno przy ociepleniu wełną mineralną, jak i styropianem. Wymaga to jednak umiejętnego doboru tynków i farb elewacyjnych.

Izolacyjność akustyczna

Struktura wełny mineralnej sprzyja skutecznemu tłumieniu dźwięków, zapewniając skuteczną barierę przed dźwiękami z zewnątrz, jak i wytłumiając pomieszczenia wewnątrz obiektu budowlanego. Z kolei styropian cechuje nieco gorsze tłumienie akustyczne. Niemniej na rynku znaleźć można nowoczesne płyty styropianowe o zwiększonej tłumienności akustycznej.

Nasiąkliwość

Kolejnym istotnym parametrem odróżniającym wełnę mineralną od styropianu jest nasiąkliwość. Styropian cechuje się bardzo niską nasiąkliwością, natomiast wełna niezwykle łatwo chłonie wodę. Z tego względu podczas prac ociepleniowych zamoczenie styropianu nie sprawia większego problemu, podczas gdy zawilgocenie wełny jest niedopuszczalne. W związku z tym do ocieplania budynków wełną mineralną przystępuje się dopiero po wykonaniu pokrycia dachowego, zrobienia obróbek blacharskich oraz po wykonaniu orynnowania.

Styropian podczas ocieplania nie wymaga zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Niemniej materiał ten – zwłaszcza styropian grafitowy – jest podatny na odkształcanie pod wpływem intensywnego nasłonecznienia. Płyty styropianowe powinny być chronione przed nadmiernym światłem słonecznym. Przykładowo styropian XPS FinnFoam F-200 zapewnia nasiąkliwość przy długotrwałym zanurzeniu mniejszą lub równą 0,2% oraz temperaturę pracy do 75 st.C.

Palność i topliwość

Styropian jest produktem o właściwościach samogasnących, niemniej podczas spalania wydziela mnóstwo trującego dymu. Wełna z kolei zapewnia dużą odporność na ogień i jest klasyfikowana klasami od A1 do A2 w europejskiej klasyfikacji materiałów niepalnych. Przykładem może być wełna mineralna Ursa Gold opatrzona klasą A1.

Montaż

Twarda wełna mineralna jest cięższa od styropianu, przez co wymaga mocniejszego mocowania. Najczęściej wełna mocowana jest za pomocą kołków ze stalowym rdzeniem, podczas gdy do montażu płyt styropianowych zazwyczaj wystarczają kołki z rdzeniem plastikowym. Zaletą wełny jest jej elastyczność i łatwość ułożenia oraz dopasowania do nierówności. Dzięki temu wełna mineralna doskonale nadaje się do ocieplania ścian obłych.

Czym ocieplić dom – wełną mineralną czy styropianem?

Zgodnie z danymi statystycznymi styropian stosowany jest w ponad 70% inwestycji ociepleniowych wykonywanych w Polsce. Styropian stosowany jest przede wszystkim podczas ocieplania ścian zewnętrznych budynków, płyt tarasowych, podłóg na gruncie oraz stropów stropodachowych.

Wełna jest materiałem droższym i bardziej wymagającym w montażu, przez co liczba realizacji przy jej użyciu jest ograniczona. Mimo to wełnę mineralną z powodzeniem stosuje się do ocieplania ścian budynków o konstrukcji szkieletowej, połaci dachowych, ścianek działowych z okładziną z płyt g-k, sufitów podwieszanych oraz stropów drewnianych.

Podsumowanie

Wybór między wełną mineralną a styropianem to złożona decyzja, którą należy podjąć po dokładnej analizie projektu budowlanego, specyfiki obiektu budowlanego, budżetu oraz osobistych potrzeb. Wybór między styropianem a wełną mineralną warto skonsultować ze specjalistą.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro