Stroje pływaków olimpijskich

Stroje pływaków olimpijskich

Czy odpowiedni strój może wpłynąć na wynik? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza gdy mówimy o zawodach pływackich. Właściwości materiału, z którego został wyprodukowany strój, mają niebagatelne znaczenie podczas rywalizacji. Odpowiednie skrojenie materiału przekłada się bowiem na mniejszy opór podczas pokonywania kolejnych metrów.

udostępnij

Karolina BiskupKarolina Biskup / 24-03-2016

Przed rozpoczęciem każdej olimpiady możemy usłyszeć w mediach o specjalnych strojach olimpijczyków. Nowinki technologiczne we współczesnym „krawiectwie” sportowym mają za zadanie poprawić osiągi reprezentacji niemal każdego kraju. Jest w tym bardzo dużo prawdy, gdyż odpowiednio przylegający kostium, zapewniający przy tym komfort użytkowania, niejednokrotnie przyczynił się do uzyskania dobrego wyniku. Przy wszystkich właściwościach technicznych nie można również zapominać o estetyce. W końcu nawet zawodowcy podczas swojego występu chcą wyglądać dobrze. Dlatego przyjrzymy się strojom pływaków olimpijskich.

Amerykanie

Reprezentację światowej potęgi od lat podczas zawodów w pływaniu ubiera firma Speedo. Od paru lat zakazane jest korzystanie z kostiumów poliuretanowych, a to właśnie w takim stroju, podczas Mistrzostw Świata w Montrealu, Ian Crocker osiągnął rewelacyjny czas na dystansie 100 metrów stylem motylkowym – 50,4 sekundy. Było to w roku 2005, na olimpiadach Crocker musiał zadowolić się złotem w sztafecie. Zrobił to jednak aż trzykrotnie. Prawdziwą gwiazdą był jego kolega z drużyny, Michael Phelps. Ten multimedalista na samych igrzyskach olimpijskich zdobył ponad 20 medali, z czego 11 to złoto w indywidualnych rywalizacjach. Na igrzyskach w Pekinie, w 2008 roku, Phelps zdobył 8 złotych medali oraz ustanowił 7 rekordów świata! Podczas swoich występów zawsze był ubrany w strój pływacki marki Speedo. Producent strojów hojnie wynagrodził Phelpsa za jego chińskie osiągnięcia – otrzymał on premię w wysokości miliona dolarów. Amerykanie podczas igrzysk zawsze występowali w ciemnych granatowych strojach marki Speedo, ale w aktualnej ofercie producenta każdy znajdzie coś dla siebie. Szeroki wybór wzorów i kolorów bez wątpienia przypadnie do gustu kobietom i mężczyznom.

Francuzi

Stroje wykonane z poliuretanu mają bezpośrednie przełożenie na wynik pływaka. Występ w takim stroju pozwolił Francuzom, Alainowi Bernardowi i Fredericowi Bousquetowi, pobić rekordy świata, odpowiednio na 100 i 50 metrów stylem dowolnym w 2009 roku. Natomiast Florent Manaudou już w stroju tekstylnym marki Arena przyniósł Francji złoty medal podczas brytyjskich igrzysk olimpijskich. To właśnie w 2012 roku w trakcie olimpiady w Londynie młody Francuz z czasem 21,34 sekundy przepłynął 50 metrów stylem dowolnym. Z kolei dwa lata później, na mistrzostwach świata w Dausze, z czasem 22,22 sekundy ustanowił nowy rekord świata, pływając 50 metrów stylem grzbietowym. Francuzi chętnie korzystają ze strojów marki Arena, które zapewniają swobodę podczas przebywania w wodzie i pomagają osiągnąć zachwycające wyniki.

Australijczycy

Australia to państwo, które jest zarazem kontynentem oblanym z każdej strony wodą. W związku z tym mieszkańcy mają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Idąc tym tropem, reprezentanci Australii zawsze załapią się na podium podczas igrzysk olimpijskich. Najsłynniejszym australijskim pływakiem XXI wieku jest Ian Thorpe. Zdobył on aż 9 medali podczas igrzysk olimpijskich w Sydney i Atenach. Preferował styl dowolny, w którym zdobył 8 medali na różnych dystansach. Podczas swoich występów pływał w stroju znanej niemieckiej marki Adidas. Renomowana firma zza Odry posiada szeroki wybór strojów dla wszystkich pływaków.

Polacy

Gdy w 2010 roku ogłoszono zakaz korzystania z nowoczesnych kostiumów poliuretanowych, polscy pływacy nie zdążyli nawet dobrze sprawdzić strojów wyprodukowanych przy pomocy NASA. Kostiumy przede wszystkim poprawiały wyporność, zawodnik w tradycyjnym stroju tekstylnym osiadał głębiej w wodzie. Pojawienie się takich nowoczesnych strojów na jakiś czas zabiło zdrową rywalizację, która przerodziła się w wyścig nowinek technologicznych. W końcu na igrzyskach olimpijskich zawodnicy powinni dawać z siebie wszystko bez względu na to, w jakim kostiumie startują. W stroju tekstylnym marki Diana Otylia Jędrzejczak zdobyła złoto w konkurencji 200 metrów stylem motylkowym podczas olimpiady w Atenach w 2004 roku. Nowocześnie zaprojektowany, aczkolwiek bez zakazanych dodatków, strój marki Arena pozwolił Pawłowi Korzeniowskiemu zająć siódme miejsce na dystansie 200 metrów motylkiem w Londynie w 2012 roku.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro