Strefowe materace dla dzieci

Strefowe materace dla dzieci

autor: Anita Baraniecka-Kozakiewicz, data publikacji: 20-12-2016

Czy jesteś pewna, że materac, na którym śpi twoja pociecha, jest dobrze wyprofilowany? Jeśli chcesz, aby rosła zdrowo i miała prosty kręgosłup, zadbaj o dobry materac dla niej.

Właściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. A zapewnić je może tylko odpowiedni materac. Ostatnio polecane przez specjalistów są tzw. materace strefowe. Co to właściwie znaczy? Strefowy jest materac podzielony na fragmenty (czyli strefy) o różnym stopniu twardości, co umożliwia utrzymanie kręgosłupa w jednej pozycji podczas snu. Jest twardszy w strefie krzyża i ud, dlatego zaleca się go m.in. osobom uskarżającym się na problemy z kręgosłupem. Wśród asortymentu dziecięcego również znajdziemy takie materace.

Kokos, lateks, pianka

Strefowy materac dziecięcy jest tak skonstruowany, aby po pierwsze, zapewniał dziecku komfort podczas snu, a po drugie, zapobiegał rozwojowi wad kręgosłupa. Dobry materac ma też właściwości antyalergiczne, przeciwgrzybicze i jest dwustronny, co oznacza, że możemy go używać raz z jednej, raz z drugiej strony, w zależności od potrzeby.

Na przykład materac 7-strefowy Bamboo ma wypełnienie wykonane z kilku warstw. Warstwa kokosowa wchłania wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. Warstwa z pianki jest poprzecinana wzdłuż i wszerz, tworząc prześwity oraz umożliwiając cyrkulację powietrza. Ostatni warstwa jest z dziurkowanego lateksu – ekologicznego, odpornego na pleśń i roztocza. Szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło. Materac jest dwustronny, przygotowany na cieplejszą i chłodniejszą porę roku. Miękki pokrowiec można ściągać do prania. Materac Bamboo o wymiarach 120 cm x 60 cm kosztuje 279 zł.

Dla najmłodszych

Materac Vario Latex, przeznaczony dla najmłodszych dzieci, jest ukształtowany unikatowo – ma 7 stref o różnej grubości, a każdą stronę materaca o innej twardości. Pionowe i poziome kanały cyrkulacyjne odpowiadają za przepływ powietrza, dzięki czemu z materaca odprowadzana jest wilgoć. Rama z twardszej pianki zapewnia dziecku bezpieczeństwo podczas prób wstawania i przemieszczania się w łóżeczku. Dodatkowo kupujący ma do wyboru aż 4 rodzaje pokrowców: bambusowy, antyalergiczny, produkowany na bazie drewna oraz bawełniany, także zalecany dla alergików. Materac o wymiarach 70 cm x 140 cm kosztuje 415 zł.

Dla dziecka i dla nastolatka

Materac piankowy Kaltschaum to propozycja dla dzieci nieco starszych – na okres przedszkola i szkoły. Ma 2 różne strony: bezstrefową, przeznaczoną dla dzieci w wieku 2–12 lat, i 7-strefową dla dzieci od 12. roku życia. Dzięki temu można go używać przez wiele lat, zamieniając stronę, zwłaszcza że jest duży – 200 cm x 80 cm, jak dla dorosłej osoby. Materac wykonany jest z pianki wysoko elastycznej i zapakowany w pokrowiec Silver Protection z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Cena materaca to 359 zł.

Materac lateksowy Hevea Junior o wymiarach 200 cm x 80 cm kosztuje 726 zł. Na wkład mamy aż 10-letnią gwarancję, a całość wykonana jest z nieuczulających materiałów wysokiej jakości. Idealny dla alergików i astmatyków. Mogą go używać dzieci od 2 lat, uniesie zaś aż 80 kilogramów. Wykonany jest z perforowanej pianki lateksowej, a pokrowiec z dzianiny pikowanej antyalergiczną włókniną. Zaleca się podczas użytkowania okresowo zmieniać ułożenie materaca, zarówno wierzch/spód, jak i głowa/nogi.

Materace strefowe dla dzieci dostępne są w różnych cenach, ale zazwyczaj kosztują powyżej 200 zł. Tańsze na pewno nie będą miały opisywanych właściwości. Za model, który posłuży i kilku-, i kilkunastolatkowi możemy zapłacić więcej, bo przecież będziemy go użytkować przez wiele lat. Naturalnie – stosując się do zaleceń producenta.