Sterujemy światłem bez wstawania z kanapy

Mówi się, że jesteśmy coraz bardziej leniwi, ale to nie do końca prawda. Jesteśmy po prostu coraz bardziej wygodni. Robimy wszystko, aby ograniczyć niepotrzebne czynności, na przykład wstawanie z kanapy, by zapalić lub zgasić światło. Sprawdziłem, jakie są możliwości sterowania światłem w domu bez konieczności inwestowania ogromnych pieniędzy w automatykę i przeróbki instalacji.

Michał Gruszka Michał Gruszka / 30-03-2016

Zdalna kontrola

Uruchamiasz nowy wspaniały film, popcorn przygotowany, siadasz na kanapie, układasz się. Jest wprost idealnie. Bierzesz pilota, by nacisnąć play i… nagle dostrzegasz niezgaszone światło w kuchni. Ile razy was to spotkało? Oczywiście, to niby nic takiego. Wystarczy wstać z kanapy, zgasić światło i wrócić. Ale przecież tak wygodnie się rozsiedliśmy... W takich sytuacjach z pomocą przychodzi technologia.

Na Allegro znajdziecie wiele urządzeń pozwalających kontrolować zdalnie inne urządzenia elektryczne. Tym razem chciałbym skupić się na sterowaniu światłem, i to z zastrzeżeniem obsługi bez konieczności wykorzystywania klasycznej instalacji automatyki budynkowej, instalacji czegokolwiek itd. Po prostu Plug & Play. Kupujesz, wkładasz i działa. Wybrałem kilka najciekawszych możliwości.

Inteligentne oświetlenie Philips Hue

Trudno, aby ktoś, kto interesuje się nowinkami i gadżetami technologicznymi nie słyszał o oświetleniu Philips Hue. Jeżeli na co dzień technologia interesuje cię tylko trochę, a Hue nie kojarzy ci się z niczym interesującym, już wyjaśniam. To nowoczesne oświetlenie komunikujące się ze sobą za pomocą domowego internetu, czyli za sprawą Wi-Fi.

Zestaw startowy zawiera trzy żarówki i mostek, który podłączamy do routera. Jeden mostek potrafi obsłużyć nawet 50 różnych źródeł światła. Oznacza to, że możemy do jednego mostka (sterownika) podłączyć na przykład 40 tradycyjnych żarówek na gwint E14 lub E27W, kilka taśm LED RGB oraz lamp Hue. Każda żarówka potrafi rozświetlić się wieloma barwami dzięki wbudowanym diodom LED RGB. Oświetlenie sterujemy z poziomu aplikacji na smartfonie. Można także dokupić fizyczne sterowniki. Zestaw dostępny jest w cenie od 600 zł.

Przełącznik akustyczny klaskacz

Bardzo kiedyś popularne klaskaczedziś wracają do łask. Wystarczy klasnąć, by światło się uruchomiło i zgasło. Klaskacz montujemy pod klawiszem ściennym. Zasięg czujnika odpowiedzialnego za wykrywanie klaśnięcia to nawet 5 metrów. Niestety, urządzenie wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Ceny zaczynają się od 38 zł.

AVM Fritz!DECT 200

DECT 200 to inteligentne gniazdko. Możesz za jego pomocą sterować zasilaniem podłączanych do niego urządzeń, jak również mierzyć, rejestrować i analizować zużycie energii elektrycznej. Można podłączyć do niego lampkę biurkową, lampę stojącą lub inne urządzenie elektryczne, niekoniecznie będące źródłem światła.

Gniazdko łączy się z siecią stworzoną przez routery Fritz!BOX w bezpieczny, zaszyfrowany sposób za pomocą technologii DECT. Sterowanie może się odbywać za pomocą smartfonu, komputera, tabletu, jak również przez internet z dowolnego miejsca na świecie. Umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych, jak również zaprogramowanie harmonogramu pracy gniazdka. Mając akwarium, możemy zdefiniować, kiedy i w jakich godzinach ma być oświetlane. To doskonała sprawa nie tylko dla hodowców rybek akwariowych. Cena? Około 200 zł.

Mipow Playbulb Candle

MiPow Playbulb Candle to coś dla osób lubiących nastrojowy klimat i romantyczne wieczory. Gadżet ten to niewielkich rozmiarów lampka albo – inaczej mówiąc – bezpieczna lampka LED imitująca świeczkę. Światło idealnie oddaje urok romantycznej świeczki przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa użytkowników. Urządzeniem możemy sterować za pomocą bezpłatnej aplikacji PlayBulb X. Program umożliwia grupowanie wielu świeczek naraz, co daje niesamowity efekt, jeżeli kupimy sobie na przykład 5 lub więcej takich urządzeń. Ze smartfonem komunikuje się za pomocą Bluetootha. Zasilana jest trzema bateriami AA. MipowPlaybulb Candle można kupić już od 49 zł.

F&F Proxi Smart Plug

Kolejne inteligentne gniazdko w zestawieniu. Tym razem mamy do czynienia z urządzeniem bardziej zaawansowanym, będącym elementem systemu automatyki budynkowej Proxi opartej o łączność Bluetooth Smart. Pozwala na sterowanie urządzeniami elektrycznymi, które do niej podłączymy. Wtyczką zarządzamy za pomocą smartfonu lub tabletu za pośrednictwem aplikacji. Urządzenie komunikuje się z telefonem za pomocą Bluetootha 4.0.

Pozwala sterować dowolnym urządzeniem elektrycznym – może to być źródło światła, jak lampka, lampa stojąca, grzejnik, czajnik czy cokolwiek innego. W ofercie Proxi znajdziemy także moduły wykonawcze pozwalające na stworzenie instalacji inteligentnego domu – do sterowania światłem, bramami garażowymi, żaluzjami czy urządzeniami elektrycznymi. Ta wtyczka jest najmniejszym urządzeniem tego typu na rynku inteligentnych wtyczek działających w oparciu o Bluetooth Smart. Kosztuje około 250 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro