Steadycam lub gimbal – polecane modele

Steadycam lub gimbal – polecane modele

Steadycam i gimbal to urządzenia, których zadaniem jest stabilizowanie obrazu w momencie kręcenia wideo. Bez nich obraz cały czas by skakał i byłby niezbyt przyjemny w odbiorze. Nie ma co ukrywać – odpowiednia stabilizacja to podstawowe wyposażenie każdego, kto zamierza nagrywać dynamiczne sceny wideo. Tylko jaki model najlepiej wybrać?

udostępnij

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 21-07-2016

System stabilizacji kamery to podstawowe wyposażenie każdego filmowca. Powinni korzystać z niego wszyscy, którzy na swoich filmach chcą zarabiać, także osoby kręcące filmy na YouTube’a. Tylko wybór odpowiedniego modelu nie jest zadaniem łatwym. Jakie urządzenia i którzy producenci są godni uwagi oraz zaufania?

Steadycam

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że steadycam to pewnego rodzaju statyw, tylko trzymany w ręku. Do działania wykorzystuje proste zjawiska fizyczne. Dzięki zastosowaniu między innymi przeciwwagi izoluje ruch kamery od ruchów ręki operatora. Steadycam często jest nazywany także flycamem lub glidecamem i w dużej mierze zależy to od danego producenta. W sprzedaży dostępne są także steadicamy, ale są to drogie i profesjonalne zestawy, które składają się także z kamizelki zakładanej przez operatora.

Steadycam – polecane modele

Zanim kupimy steadycam, należy pamiętać o tym, że trzeba go dopasować do aparatu. Nie ma sensu kupować drogiego, ciężkiego zestawu, jeśli mamy zamiar zamontować na nim niewielki aparat. Najważniejsze jest dostosowanie przeciwwagi do gabarytów kamery. Warto jednak wiedzieć, jakimi modelami warto się zainteresować.

Takim modelem jest chociażby Camrock VS60C. Jest on przeznaczony do pracy z urządzeniami o wadze do 3 kg, więc sprawdzi się w przypadku zdecydowanej większości aparatów fotograficznych i kamer. Jednocześnie minimalna waga założonego urządzenia to 1 kg. W zestawie znajduje się 6 odważników – 4 o wadze 100 gramów i 2 o wadze 200 gramów. Cena Camrock VS60C oscyluje w granicach 480-500 zł.

Ciekawie prezentuje się także steadycam GenesisSK-W02, za który trzeba zapłacić około 200 zł. Jest to bardzo prosty model, który pozwala na montowanie kamer o ciężarze do 1 kg. Sprawdzi się zatem w przypadku niewielkich lustrzanek lub tzw. bezlusterkowców.

Nieco innym typem steadycama jest F&V Spider Rig. Jest on oparty na ramieniu operatora i trzymany w dwóch dłoniach. Dzięki temu jest dużo wygodniejszy i nie obciąża rąk. Dużą zaletą tego modelu jest kilka gniazd ze standardowym gwintem fotograficznym 1/4”, co pozwala na zamontowanie dodatkowych akcesoriów. Cena to zaledwie 165 zł.

Gimbal

Gimbal różni się od steadycama przede wszystkim tym, że używa elementów elektronicznych. Wyposażony jest w czujniki położenia, dzięki którym jest w stanie przez cały czas korygować ustawienia kamery. Wyróżnia się gimbale 2- i 3-osiowe. Gimbale najlepiej sprawdzają się w przypadku kamer mocowanych do dronów, ponieważ pozwalają między innymi na regulowanie położenia z odległości.

Gimbal – polecane modele

Bardzo ciekawym modelem jest Feiyu FY-G4S w cenie około 1000-1400 zł. Jest to ręczny gimbal przystosowany do takich kamer jak chociażby GoPro Hero. Pozwala na obrót w 360 stopniach we wszystkich trzech osiach. Gimbal ma też port do przesyłania danych i ładowania kamery, co dodatkowo zwiększa jest funkcjonalność. Co więcej, można na nim zamontować także smartfona.

Warty polecenia jest także BeStableCam SteadyGim 3 w wersji EVO lub RIDER. Są one kompatybilne z kamerami GoPro z serii Hero3, Hero3+ oraz Hero4. Wyposażone są w dwa akumulatory o pojemności 2000 mAh (EVO) lub 850 mAh (RIDER), które pozwalają także na ładowanie kamery. Czas pracy obu modeli wynosi do 5 lub 12 godzin. Urządzenia kosztują około 1200-1500 zł.

Zarówno steadycam, jak i gimbal najlepiej dopasować do posiadanej kamery lub aparatu. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że będą one ze sobą doskonale współpracować.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro