Statyw do telefonu – polecane modele

Telefony komórkowe już nie służą tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Dzisiaj są niewielkimi komputerami, które cały czas nosimy w kieszeniach i torebkach. Poza tym stały się też aparatami fotograficznymi, bowiem często przewyższają już możliwości tanich kompaktów. A skoro można nimi robić dobre zdjęcia, to warto też zainwestować w odpowiednie akcesoria, np. statyw.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 08-02-2016

Statyw to podstawowe akcesorium każdego fotografa. Nieważne, czy mówimy o profesjonaliście, początkującym użytkowniku, czy amatorze, który chce dzielić się fotografiami na Facebooku i Instagramie. Każdy z nich powinien mieć statyw. Czemu zatem z tej listy mielibyśmy usuwać mobilnych fotografów?

Do czego przyda się statyw?

Statyw w wielu sytuacjach jest niezbędnym akcesorium w pracy każdego fotografa. Niestety, jesteśmy tak skonstruowani, że nie jesteśmy w stanie utrzymać ręki w całkowitym bezruchu, tym bardziej trzymając aparat lub smartfona w ręku. A niektóre sytuacje tego wymagają. Mowa o momentach, w których zdjęcie musi być długo naświetlane, aby było odpowiedniej jakości. Najprostszy przykład to po prostu zdjęcia przy słabym oświetleniu lub nawet nocą. Można co prawda zwiększyć czułość ISO, ale odbije się to na jakości. Statyw jest też niezbędny, gdy chcemy nagrywać filmy, np. vloga. Trzymanie telefonu w ręku sprawiłoby, że obraz przez cały czas by skakał. Byłoby to niezwykle męczące dla widzów.Ale ktoś może się zastanawiać – czy statyw jest tak samo potrzebny w przypadku smartfona, jak lustrzanki lub bezlusterkowca? Jeśli będziemy korzystać z trybu automatycznego, to odpowiedź jest oczywista – nie. Ale taka sama jest w przypadku zaawansowanych aparatów. Jednak smartfony są dzisiaj już bardziej zaawansowane. Przede wszystkim aplikacje aparatów zyskały wiele funkcji, które wcześniej były zarezerwowane dla droższych aparatów, np. ustawienia czułości ISO, wybieranie czasu naświetlania, otwarcie przysłony, balans bieli i wiele więcej. To właśnie sprawia, że statyw może się okazać w wielu sytuacjach niezbędny.

Jaki statyw kupić?

Do wyboru mamy kilka rodzajów statywów do telefonów, w tym jeden, który raczej umownie można zaliczyć do tej kategorii. Niektóre z nich przydadzą się tylko w określonych warunkach, a z kolei inne są bardziej uniwersalne. Tylko od nas zależy, na który się zdecydujemy.

Selfie stick – to właśnie ten jeden rodzaj, który zaledwie umownie można nazwać statywem. Powód jest prosty – nie stabilizuje obrazu, ponieważ i tak trzymamy go w dłoni. Jednak w gruncie rzeczy pozwala na wykonywanie zdjęć, których bez niego nie jesteśmy w stanie zrobić. Selfie sticki można już kupić w cenie zaledwie 20 złotych, ale lepsze modele kosztują nawet 150 zł.

Monopod – to bardzo podstawowy statyw, ale przydatny w wielu sytuacjach. Monopod to po prostu pojedynczy kijek, który stabilizuje smartfona tylko w pionie i w praktyce i tak trzeba go trzymać w dłoniach. Chociaż jest to bardzo proste urządzenie, to wielu osobom w zupełności wystarczy. Monopody do smartfonów kosztują od kilku do nawet 150 zł.

Tradycyjny statyw – najlepszym wyborem będzie tradycyjny statyw z trzema nogami (tzw. tripod). Sprawdzi się on niemal w każdej sytuacji – podczas robienia zdjęć nocą, kręcenia wideo i wielu więcej. Najczęściej wystarczy niewielki model, o wysokości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów, który postawimy na stole lub komodzie. Najprostsze statywy kosztują zaledwie kilkanaście złotych.Trudno wskazywać konkretne modele statywów, którymi warto się zainteresować, ponieważ rzadko kiedy mają one konkretne oznaczenie modelu. Nie warto jednak inwestować w najtańsze konstrukcje, ponieważ często charakteryzują się one słabym wykonaniem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro