Stare auto – jak je przygotować, by przetrwało zimę

Stare auto – jak je przygotować, by przetrwało zimę

Każdy samochód wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. Czy wymiana opon na zimowe i skrobaczka w aucie wystarczą? Zapewne nie.

udostępnij

Lucjan KorytkoLucjan Korytko / 19-12-2016

Oto kilka porad, jak potraktować wiekowy samochód, aby zimą cię nie zaskoczył.

Zadbaj o lakier!

Przed zimą warto dokładnie umyć samochód i sprawdzić stan nadwozia. Pozwoli to na wykrycie korozji. Radzimy właśnie teraz ją usunąć, gdyż sól może spowodować jeszcze większe szkody. Aby lakier był dobrze zabezpieczony, warto nałożyć warstwę wosku, ponieważ brud nie będzie tak łatwo przylegał, a i samo mycie stanie się łatwiejsze.

Zabezpiecz uszczelki!

Zimą często pojawia się problem z przymarzaniem uszczelek do metalowych części karoserii. Aby tego uniknąć, należy zabezpieczyć uszczelki specjalnym silikonem. Dzięki temu guma wolniej się starzeje, a dodatkowo drzwi nie przymarzają do uszczelki.

Wymień opony na zimowe!

Jak wiadomo, zimowe opony gwarantują bezpieczniejszą jazdę o tej porze roku. Zapewniają lepszą trakcję na śniegu oraz błocie pośniegowym, a także krótszą drogę hamowania. Pamiętaj, że bieżnik opon zimowych powinien mieć minimum 4 mm.

Sprawdź płyny eksploatacyjne!

Wymiana płynu do spryskiwaczy to łatwa czynność. Należy zużyć płyn letni i dopiero wtedy napełnić zbiorniczek płynem zimowym. Następnie warto uruchomić spryskiwacze, aby resztki letniego płynu, które znajdują się w przewodach czy dyszach spryskiwaczy, zostały zastąpione zimowym.

Warto również sprawdzić odporność na niskie temperatury płynu chłodniczego. To kosztuje niewiele, a jest bardzo ważne, zwłaszcza w wypadku starszych aut. Zamarznięcie płynu chłodniczego może bowiem wyrządzić bardzo kosztowne szkody.

Zweryfikuj kondycję akumulatora!

Akumulator, szczególnie zimą, bywa najczęstszą przyczyną problemów z odpaleniem silnika. Zatem aby uniknąć niemiłych niespodzianek, należy wykonać pomiar ładowania prądu oraz sprawdzić, czy klemy są czyste i nie zaśniedziały. W najgorszym przypadku trzeba wymienić akumulator na nowy.

Sprawdź stan wycieraczek!

To właśnie zimą wycieraczki wykonują najcięższą pracę. Aby dobrze spełniały swą funkcję, trzeba sprawdzić, czy są sprawne i czy ich gumowe pióra nie zostały uszkodzone. Zużyte wycieraczki niekiedy głośno pracują, a nawet uszkadzają szybę. Wymiana wycieraczek na nowe zapewnia lepszą widoczność i komfort jazdy podczas opadów.

Wymień dywaniki na gumowe!

Dywaniki gumowe mają specjalne krawędzie, które zatrzymują wodę wnoszoną na butach do auta. Dzięki temu woda nie przedostaje się do wykładziny podłogowej. Dodatkowo gumowe dywaniki są dość tanie.

Udaj się do mechanika – sprawdź stan hamulców!

To bardzo ważne, aby hamulce były sprawne, szczególnie zimą. Mechanik sprawdzi również stan amortyzatorów oraz zawieszenia. Zwróć także uwagę na zbieżność kół, bo niewłaściwe ustawienie może utrudnić poruszanie się po śliskich nawierzchniach.

Wymień żarówki!