„Star Wars. Koniec i początek. Tom 2. Dług życia” Chuck Wendig – recenzja

„Star Wars. Koniec i początek. Tom 2. Dług życia” Chuck Wendig – recenzja

Kosmos – ostateczna granica. Oto przed czytelnikiem książka o podróży statku gwiezdnego… zupełnie innego statku gwiezdnego – prawdopodobnie również w zupełnie innej galaktyce. Ale nie o okręcie „Enterprise” będzie tu mowa.

udostępnij

Kamil ŚwiątkowskiKamil Świątkowski / 06-06-2017

Mam nadzieję, że wielbiciele Gwiezdnych Wojen wybaczą mi to wprowadzenie, które przecież można potraktować jako pewnego rodzaju test, sprawdzający, czy to jest książka dla nas, czy też niekoniecznie. Dlaczego? Bo „Dług Życia” to opowieść mocno osadzona w konkretnym świecie – w tym wypadku jest to uniwersum stworzone przez George’a Lucasa.

Kosmos dla każdego

Wbrew temu, jak można odebrać pierwszy akapit, chciałbym uniknąć kierowania tej książki do jednej tylko grupy odbiorców – tej wtajemniczonej. Jest bardzo prawdopodobne, że całkiem spora część czytelników traktuje Gwiezdne Wojny, jako serię filmów o przygodach rycerzy z zakonu Jedi.

Mamy w nich również bardziej, lub mniej, fantastyczne postaci zamieszkujące najodleglejsze zakątki wszechświata oraz kilku awanturników, którzy szybko stają się głównymi bohaterami.

Książka Chucka Wendiga przedstawia świat i wydarzenia, których nie zobaczyliśmy na kinowych ekranach, a umieszczony na okładce Sokół Millennium, pozwala mieć nadzieję na obecność Hana Solo i Chewbacki. Czy słuszną – najlepiej sprawdzić samemu.

„Dług życia” – to dopracowana, nieco kontrowersyjna i zdecydowanie wciągająca historia. Oczywiście można mieć zastrzeżenia, że postaci nie są wystarczająco wprowadzone, albo że pozostają jakieś niedomówienia, ale jeśli takie rozwiązania nie przeszkadzały nikomu w filmie, to i w książce powinny się sprawdzić.

Część druga poprawiona

Inna grupa czytelników – nazwana wcześniej wtajemniczoną – będzie prawdopodobnie oczekiwać nieco więcej. Po pierwsze ich wiedza na temat świata Gwiezdnych Wojen jest prawdopodobnie oparta o niezliczone książki, komiksy i seriale – licencjonowane i fanowskie. Po drugie – autor sam sobie na to zasłużył. „Dług życia’ jest bowiem kontynuacją historii rozpoczętej w tomie „Koniec i początek”. Jej odbiór nie do końca był taki, o jakim twórca mógł marzyć. Być może umieścił tam o jedną kontrowersję za dużo. O ile jednak pierwsza część mogła budzić zastrzeżenia u wielbicieli tego uniwersum, o tyle tym razem Chuck Wendig zdecydowanie odzyskuje uznanie czytelników. Postaci – nawet jeśli pozostają tajemnicze, to są spójne i bardziej wiarygodne, a intryga doskonale wpisuje się w kanon. Mamy tu walki wyzwoleńcze na planecie Wookich, a także historię admirał Sloane. Autor nie tyle zamyka, co rozwija rozpoczęte wątki lawirując między jasną a ciemną stroną Mocy. Robi to na tyle zwinnie, że zwolennicy obu powinni być zadowoleni.

„Dług życia” będzie miał swój ciąg dalszy. Autor jest to winien swoim czytelnikom – zwłaszcza po tym, jak wpędził Chewbackę w tarapaty, którym być może nawet sam Solo nie będzie w stanie sprostać. Bez zdradzania fabuły można jeszcze tylko dodać, że dla niewtajemniczonych książka może stanowić ciekawy dodatek do filmu, a dla fanów – odrobinę świeżości i nowych pomysłów.

Książkę znajdziecie na Allegro również w wersji elektronicznej.

Źródło okładki: gwfoksal.pl

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro