Stanik z niskim, średnim i wysokim wsparciem – jaki wybrać do biegania

Stanik z niskim, średnim i wysokim wsparciem – jaki wybrać do biegania

Mamy coraz więcej słońca, więc na ścieżkach biegowych robi się tłok. To super. Jednak kobiety, zanim zaczną treningi, czeka bardzo ważny zakup. Bo bez dobrego stanika nie da się biegać.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 06-04-2018

Jednym z wartościowych trendów ostatnich lat jest zwiększający się udział kobiet w amatorskim bieganiu. Biegających pań jest już powyżej 50 procent. Pozytywny skutek uboczny to coraz większa wiedza na temat specyficznych kobiecych potrzeb w czasie uprawiania sportu. No i coraz większy asortyment produktów przeznaczonych dla pań.

Piersi pozbawione wsparcia cierpią

O doborze butów do biegania dużo się mówi od lat, natomiast o biustonoszach mniej. W dalszym ciągu wiele kobiet nie wie, że w trakcie joggingu piersi podlegają większym przeciążeniom niż stopy. A nie są tak skonstruowane, aby znosić to bez problemu. Brak im mocnego rusztowania. Drgania i szarpanie naciągają delikatne tkanki, obciążają skórę. W czasie biegu piersi „pokonują” nawet kilkaset metrów, bo poruszają się nie tylko w górę, w dół czy na boki, ale też w przód i w tył. Dlatego wybór właściwego stanika do biegania jest kwestią bardzo ważną. Przede wszystkim warto sobie zadać pytanie: „Jaki poziom wsparcia jest mi potrzebny?”.

Niski, średni czy wysoki?

Odpowiedź na pytanie, jaki poziom wsparcia w staniku wybrać, brzmi: niezależnie od rozmiaru biustu raczej nie niski, czasem średni, a najczęściej wysoki. Wyjątkiem są takie sytuacje, jak np. zawody triathlonowe, w których kobiety bez względu na rozmiar piersi ze względów praktycznych decydują się na start w samym stroju, bez biustonosza.

Niski poziom wsparcia

Na zwykły top lub prosty biustonosz mogą sobie pozwolić w zasadzie tylko kobiety mające bardzo małe piersi. W przypadku pozostałych pań takie staniki raczej nadają się do tai chi, jogi czy innych ćwiczeń, w czasie których nie ma podskoków ani gwałtownych zmian kierunku. Jaki musi być stanik?

 • Uszyty z oddychającego materiału.
 • Zaopatrzony w szeroki pas podtrzymujący – pod nim zmieści się pas pulsometru.
 • Niezawierający szwów, które mogą spowodować otarcie brodawek.

Średni poziom wsparcia

Posiadaczkom niewielkiego, choć wyraźnie zarysowanego biustu przydadzą się modele ze wsparciem typu medium. Chodzi o to, aby piersi nie tylko nie podskakiwały, ale i nie ocierały się. Jaki musi być stanik?

 • Mający regulowane ramiączka – brak regulacji oznacza niemożliwość indywidualnego dostosowania, co sprawia, że biustonosz jest bezużyteczny.
 • Z miseczkami zawierającymi materiał oddychający także wewnątrz.
 • Obejmujący całe piersi i tak dopasowany, że nie „wylewają” się one po bokach.

Wysoki poziom wsparcia

W zasadzie już od rozmiaru B/C piersiom należy się bardzo wysoki poziom amortyzacji. Dlatego takie biustonosze przypominają gorsety. Jaki musi być stanik?

 • Ramiączka z tyłu powinny być zapinane także na krzyż, co zapewni większą stabilizację.
 • Ramiączka muszą być bardzo szerokie, aby nie wżynały się w skórę.
 • Pod pachą jest dodatkowe zabezpieczenie przed obcieraniem: duży biust często wypycha stanik tak, że pracujące ramię mocno ociera się o paski i krawędzie.
 • Wnętrze jest bezszwowe, co zapobiega otarciu delikatnej skóry i sutków.
 • Jeśli biegasz z pulsometrem, poszukaj modelu stanika z pasem zintegrowanym z czujnikiem. Dzięki temu nie będziesz musiała zakładać dodatkowo pasa.
 • Poszukaj biustonosza z dodatkowym wsparciem wewnątrz miseczek: z wkładkami chłonącymi pot lub dodatkowo usztywniającymi piersi.
 • Po włożeniu stanik powinien sprawiać wrażenie ciasnego, a nawet spłaszczającego piersi. Wtedy najlepiej utrzymuje duży biust.

Przy wyborze biustonosza do biegania warto postawić na bardzo wysoką jakość. Oszczędzanie w tej kwestii na pewno się nie opłaci. Wybierz produkt z wysokiej półki, od sprawdzonego producenta. Potraktuj to, jak inwestycję w zdrowie, a nie fanaberie początkującego biegacza. Twoje piersi będą zachwycone.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro