Stacje dokujące do laptopów – kto powinien się nimi zainteresować?

Stacje dokujące do laptopów – kto powinien się nimi zainteresować?

Zabierasz swojego laptopa z domu do pracy i na odwrót – codziennie lub prawie codziennie? Masz dość podłączania nieustannie kabli od zasilania i urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz, dysk na USB czy też drukarka? Jest na to sposób – stacje dokujące.

udostępnij

Piotr ZiarekPiotr Ziarek / 06-12-2014

We wstępie do tego poradnika wymieniłem jedną z zalet stacji dokujących – brak konieczności podłączania za każdym razem tych samych urządzeń oraz kabla zasilającego. To rozwiązane nie tylko wygodne, ale przede wszystkim ograniczające czasochłonność powtarzalnych czynności. Dzięki takiemu rozwiązaniu jednym, szybkim ruchem podłączymy naszego notebooka do zasilania i wszystkich sprzętów, z którymi współpracuje.

Stacja dokująca – dodatkowe porty i nie tylko

Specjalistyczna stacja to nie tylko oszczędność czasu i komfort szybkiego dokowania, ale również dodatkowe porty, które są niekiedy na wagę złota. Jeśli bowiem nasz laptop nie posiada w standardzie odpowiadającej nam liczby złączy, stacja dokująca pozwoli nam w prosty sposób pozbyć się tego problemu. To jednak wciąż nie wszystkie plusy wynikające z posiadania i użytkowania tego gadżetu. Część z dostępnych na platformie Allegro stacji posiada również wbudowany drugi dysk, napęd optyczny oraz dodatkowe ogniwo do naładowania notebooka. Należy jednak zaznaczyć, że to rozwiązania dedykowane modelom laptopów z półki premium.

Stacja dokująca i replikator portów – czy to identyczne sprzęty?

Niekiedy możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że stacja dokująca to w zasadzie to samo, co replikator portów. Czy tak jest w istocie? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Owszem, jednym z wielu udogodnień, jakie niesie ze sobą użytkowanie stacji dokującej, jest uzyskanie dostępu do większej liczby portów, ale w odróżnieniu od replikatora, nie jest to jedyna funkcjonalność, jaką oferuje. Oprócz wspomnianego przeze mnie opcjonalnego wyposażenia takich urządzeń (dodatkowy dysk twardy, napęd optyczny) istotną różnicą jest również sposób łączenia stacji dokującej z laptopem. W przypadku replikatora jest to zazwyczaj port USB, zaś w przypadku stacji dokującej – specjalne gniazdo znajdujące się najczęściej na dole obudowy lub łączność bezprzewodowa (dotyczy to wyłącznie najnowszych modeli).

O czym warto pamiętać, planując wykorzystanie stacji dokującej?

Jak wynika z powyższego opisu, jeśli zamierzamy wykorzystywać stację dokującą w naszym notebooku, powinniśmy o tym pomyśleć jeszcze przed jego zakupem. W odróżnieniu bowiem od replikatorów, których zdecydowana większość funkcjonuje w oparciu o port USB, stacje dokujące łączą się za pomocą specjalnych gniazd. Jeśli zatem nasz komputer nie będzie takiego specjalistycznego złącza obsługiwał, nie będziemy mogli go dokować. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze oczekiwania wobec stacji dokującej. Czy zadowolą nas np. 2 dodatkowe porty USB, gniazdo HDMI oraz port D-Sub, czy też nasze potrzeby są w tym zakresie o wiele większe i potrzebujemy prawdziwego „kombajnu”, naszpikowanego portami i złączami (przykładem takich modeli mogą być np. stacje dokujące z serii HP Dok). Inna kwestia, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, to sposób łączenia stacji z laptopem i transmisji danych. Oprócz rozwiązań tradycyjnych, czyli specjalnego gniazda, mamy w tym względzie do wyboru również stacje oferujące połączenia bezprzewodowe. Umożliwiają one nawiązanie szybkiej, bezprzewodowej łączności między notebookiem a monitorem, klawiaturą, myszą i innymi urządzeniami peryferyjnymi. Przykładem takiego urządzenia jest stacja dokująca DELL D5000.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro