Squash – zestaw akcesoriów dla początkujących

Squash – zestaw akcesoriów dla początkujących

Chcąc pozostać w dobrej formie przez cały rok, zastanawiamy się, jaki sport wybrać na czas zimy. Ciekawą propozycją może się okazać squash. Na początek wystarczy kilka akcesoriów.

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 04-12-2017

Sporty uprawiane z rakietą w ręku cieszą się coraz większym powodzeniem! Poszukiwanie alternatywy dla ich letnich odmian – tenisa ziemnego czy badmintona – sprawiło, że wiele osób w okresie jesienno-zimowym postanawia przerzucić się na squasha.

Dlaczego squash?

Dlaczego ten sport zyskuje coraz szersze grono zwolenników? Bo jest uniwersalny. Nadaje się zarówno dla osób chcących podnieść swoje umiejętności i poprawić formę, jak i dla tych, którzy potrzebują dawki dobrej zabawy, zapewniającej nieco ruchu. W zależności od tego, jakie tempo gry narzucimy, nieźle się zmęczymy (ten niepozorny na pierwszy rzut oka sport potrafi być bardzo wymagający) lub świetnie zabawimy i zrelaksujemy.

Sprzęt dla początkujących

Decydując się na grę w squasha, musi się liczyć z zakupem podstawowych akcesoriów.

  • Najważniejszym elementem, bez którego rozpoczęcie rozgrywki będzie niemożliwe, jest rakieta. Jeśli po raz pierwszy zamierzamy wybrać się na kort, nie musimy wydawać pieniędzy na zakup nowego sprzętu. Praktycznie w każdym klubie rakietę możemy wypożyczyć. Jeśli jednak sport ten przypadnie nam do gustu, warto mieć własną rakietę. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest waga, która odgrywa ważną rolę w tym sporcie. Od wagi rakiety zależy bowiem między innymi siła uderzenia i kontrola nad piłką. Graczom początkującym zaleca się rakiety ważące 140–180g.

  • Kolejnym obowiązkowym elementem gry w squasha jest piłka. Wielu osobom może się wydawać, że wszystkie są takie same – nic bardziej mylnego! Piłka nieodpowiednio dobrana do poziomu gry może bardzo szybko zniechęcić nas do tej dyscypliny. Głównym parametrem branym pod uwagę przy wyborze piłki do squasha jest jej szybkość. Przeznaczone dla graczy początkujących są szybsze, a więc odbijają się wyżej. Znacznie ułatwia to amatorom przygotowanie się do odbicia. Piłeczki stosowane przez zaawansowanych graczy odbijają się znacznie niżej, więc zawodnicy muszą się wykazać wysokimi umiejętnościami i sprawnością fizyczną.

  • Dosyć ważną kwestią, choć często pomijaną przez niedoświadczonych graczy, są buty. Przede wszystkim powinny zapewniać stabilizację stopom. Squash to energiczny sport, wymagający od zawodnika częstych startów do piłki oraz nieustannych zmian tempa i kierunku. Podeszwy muszą zapewniać odpowiednie oparcie, nie mogą się ślizgać ani zostawiać śladów na parkiecie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup obuwia z jasnymi spodami, które nie brudzą boiska. W sklepach oznaczone jest najczęściej symbolem „non marking”. Abyśmy podczas gry czuli się komfortowo, stopy nie mogą także być wilgotne – dlatego buty powinny zapewniać dobrą wentylację. Suche stopy uchronią nas także przed powstaniem odcisków i otarć, które potrafią być bardzo bolesne i uniemożliwić kontynuację gry.

To również może się przydać

Jeśli wybieramy się na rozgrywkę w squasha, warto pamiętać, że odbywa się ona w ogrzewanym pomieszczeniu. W co się więc ubrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą standardowej koszulki z krótkimi rękawami oraz krótkich spodenek.

Dodatkowym wyposażeniem, często stosowanym przez graczy, są okulary ochronne. Podczas gry piłka porusza się bardzo szybko, dlatego warto zabezpieczyć przed nią oczy. Wystarczy chwila nieuwagi, aby rozpędzona zatrzymała się na naszej twarzy. Warto się także wyposażyć w opaskę na nadgarstek, bo pot spływający po twarzy potrafi być bardzo uciążliwy – opaska umożliwi nam jej otarcie bez przerywania rozgrywki.

Rozpoczęcie przygody ze squashem to świetny sposób na spędzenie wolnych chwil. Rozgrywka wewnątrz pomieszczenia sprawia, że sport ten cieszy się popularnością bez względu na pogodę. Decydując się na zakup niezbędnych akcesoriów, warto zasięgnąć porady doświadczonych graczy. Pamiętajmy jednak, że na początku najważniejsza jest dobra zabawa i zapoznanie się z zasadami oraz techniką gry. Na sprzęt z górnej półki przyjdzie jeszcze czas.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro