Sprawdzone zestawy głośników samochodowych do 300 zł

Sprawdzone zestawy głośników samochodowych do 300 zł

Odpowiednie głośniki to klucz do stworzenia wymarzonego systemu car-audio. Mając do wydania ok. 300 zł, możemy sobie pozwolić na zakup zestawu głośników, który zaskoczy swoim brzmieniem niejedną osobę.

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 26-06-2015

Jakie głośniki będą pasować do mojego auta?

Tego typu pytanie zdaje się stawiać sobie zdecydowana większość osób pragnących zmodyfikować fabryczne nagłośnienie. Istotne w kwestii sprawnej i bezproblemowej instalacji jest wpasowanie nowych głośników w fabryczne miejsca montażowe. W większości przypadków znajdują się one w dolnej (głośnik średnio-niskotonowy) i górnej (głośniki wysokotonowy) części drzwi.

Przed zakupem warto upewnić się co do rozmiaru fabrycznych głośników, sprawdzając informacje w Internecie lub samodzielnie demontując przetworniki. Wśród najczęściej spotykanych rozmiarów głośników można wymienić modele o średnicy 130 i 165 mm. W razie problemów z montażem można zastosować także specjalne dystanse, dzięki którym zamontujemy większe głośniki nawet do mniejszych otworów konstrukcyjnych.

Wybierając głośniki, warto skupić się na zestawach odseparowanych, a więc posiadających w komplecie co najmniej cztery oddzielne przetworniki: dwa średnio-niskotonowe i dwa wysokotonowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu tweetery można zamontować na wysokości uszu, co znacząco poprawia odsłuch. Głośniki należy dopasować do siły wzmacniania sygnału. Jeśli końcówka mocy będzie pochodzić z radioodtwarzacza, nie warto przesadzać z mocą kupowanych głośników, gdyż radio samochodowe może mieć problem z dostarczeniem właściwej ilości mocy.

Sytuacja jest zgoła inna, gdy planujemy podłączyć wzmacniacz. Wówczas mocne głośniki są wręcz wskazane, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Najciekawsze propozycje do 300 zł

Helix z serii Blue (B52C/B62C) Jedną z kultowych propozycji spośród zestawów głośnikowych jest Helix z serii B52C/B62C. Za kwotę ok. 250 zł Helix oferuje wysoką jakość dźwięku, łagodne tony wysokie i dynamiczny kick-bass. System ten należy do grupy o niskich wymaganiach mocowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się we współpracy z końcówkami mocy radioodtwarzacza. Helix to uznana marka wśród audiofilów, która specjalizuje się wyłącznie w produktach z branży hi-fi.

Hertz z serii DSK (130.3/165.3) Inną ciekawą propozycją w granicach 250–300 zł jest seria DSK włoskiego producenta nagłośnienia – firmy Hertz. Barwa dźwiękowa serii DSK jest nieco mniej zrównoważona niż w przypadku Helixa. Hertz oferuje mocniejszy, głębszy bas i bardzo metaliczny dźwięk w zakresie tonów wysokich. Ich wymagania mocowe są jednak znacznie wyższe (120 W RMS), co powoduje, że pokażą swoje prawdziwe możliwości tylko po podłączeniu do silnego wzmacniacza.

GMS 1968 z serii Pro W zestawieniu polecanych zestawów głośników do 300 zł znalazło się także miejsce na polski akcent – firmę GMS, która jest znana z tworzenia produktów o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości, co potwierdzają chociażby wygłuszeniowe maty butylowe tego producenta. GMS 1968 to głośnik wyróżniający się bogatą linią tonów średnich i mocnym uderzeniem kickbassu przy zachowaniu wysokiej sprawności głośnika (średnie wymagania mocowe). Do zestawu producent dołącza rozbudowane zwrotnice z regulacją głośnika wysokotonowego.

Inne zestawy

Sporą popularnością cieszą się Powerbassy S-60C, które – jak zresztą nazwa wskazuje – słyną z mocnej linii basowej. W przedziale cenowym do 300 zł można pokusić się o zakup zestawów marek powszechnie znanych na rynku elektroniki, jak np. JBL, Pioneer czy Alpine. Jak się okazuje w praktyce, budżetowe zestawy potentatów muzycznych odstają brzmieniowo od zestawów firm, które specjalizują się w budowie głośników i innych komponentów samochodowych.

Kwota 300 zł to absolutne minimum na zakup głośników, jeśli pragniemy stworzyć w naszym aucie zestaw grający z prawdziwego zdarzenia. Jednak nie wszystkie głośniki w tej cenie oferują przyzwoitą jakość i dość łatwo można trafić na zestawy, które mogą pochwalić się jedynie logo znanej marki. Problem wyboru głośników jest o tyle trudny, że możliwości przesłuchania ich brzmienia przed zakupem są bardzo ograniczone.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro