Sprawdzone sposoby na zajady – jak z nimi walczyć?

Jak skutecznie walczyć z zajadami? Jak odpowiednio wybrać krem bakteriobójczy? Jakie produkty należy włączyć do diety? Oto kilka informacji, które należy wiedzieć w tym temacie.

Eustachy Bielecki Eustachy Bielecki / 12-06-2015

Zajady w kącikach ust są zazwyczaj wynikiem stresu, a także nieodpowiedniej diety czy infekcji wewnętrznej. Wszystko zaczyna się od małego zaczerwienienia, ale w ciągu kilku dni zajady mogą dorosnąć do rozmiarów dużych owrzodzeń na ustach. Wygląda to nieestetycznie i często jest błędnie mylone z opryszczką. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które możemy zastosować, by skutecznie zwalczyć zajady. Możemy wziąć pod uwagę zarówno domowe sposoby, jak i medykamenty dostępne w aptekach bez recepty. Jakie są przyczyny zajadów i jak skutecznie z nimi walczyć? Co koniecznie należy wiedzieć w tym temacie? Oto kilka informacji, o których warto pamiętać przed zastosowaniem leków.

Zajady – czym są?

Inaczej nazywane zapaleniem kątów ust. Zajady są specyficznymi zmianami, które pojawiają się w kącikach ust, a po kilku dniach rozrastają się do rozmiarów małych pękających owrzodzeń. Są najczęściej wywołane drożdżakami lub innymi wewnętrznymi infekcjami, które osłabiają nasz układ odpornościowy. Mogą pojawić się podczas grypy, anginy czy także być wynikiem stresu. Czasami są oznaką alergii na pewne produkty czy ogólnym objawem nowotworu czy HIV.

Zajady rozwijają się dość szybko, a otwartym, niegojącym się rankom towarzyszy złe samopoczucie, osłabienie, ból mięśni i głowy, a czasem wymioty. Zaczerwienienia te są często błędnie mylone z opryszczką, która jednak jest wywołana przez całkowicie inne bakterie i atakuje całą powierzchnię ust, a nie tylko kąciki. Zajady znikają do 14 dni. Często są obserwowane nawroty w ciągu następnych trzech miesięcy.

Zajady – jakie są przyczyny?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywołać zajady. Z reguły każda infekcja wewnętrzna osłabiająca system immunologiczny może być przyczyną kątowego zapalenia ust. Najczęściej zajady są wynikiem infekcji grzybiczej, niedoboru witaminy B2 czy żelaza, reakcją organizmu na protezy dentystyczne czy też po prostu brakiem należytej higieny ust.

Jak walczyć z zajadami?

Leczenie zajadów przebiega w dwóch kierunkach. Po pierwsze, objawowe metody. Ich celem jest szybka eliminacja powstałych owrzodzeń i przyspieszenie procesu gojenia się. Z pomocą mogą przyjść maści i kremy z dodatkiem witaminy A i E, którymi smarujemy zaczerwienienia mniej więcej co 3 godziny. W aptece możemy poprosić o tłuste kremy i działaniu ściągającym oraz bakteriobójczym. Przydatne będą także balsamy z kwasem mlekowym lub maści antybiotykowe.

Po drugie, należy wziąć pod uwagę leczenie przyczynowe. Tutaj w grę wchodzi odpowiednia suplementacja witamin, dostosowanie diety, a także ludowe sposoby walki z zajadami. Niezwykle ważną rzeczą jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy B i C. Cytrusy, orzechy, mięso, szpinak oraz przetwory mleczne powinny zdominować naszą dietę, szczególnie w czasie, gdy cierpimy na zapalenie kącików ust. Dodatkowo skuteczne mogą być okłady z aloesu i ogórka, które mają właściwości regeneracyjne i zapobiegają namnażaniu się bakterii. Możemy także postawić na olejek lawendowy, który ma działanie kojące.

Skutecznym sposobem na walkę z zajadami jest połączenie metody przyczynowej i objawowej. Warto nabyć specjalne maści i kremy do zastosowania zewnętrznego, mieć pod ręką witaminy (A, B, C, E), a także zastosować kilka metod domowych (np. olejek lawendowy czy okłady z aloesu i ogórka). Jeśli po kilku dniach nie zauważymy poprawy, najlepiej zwrócić się do lekarza. Być może przyczyną zapalenia ust jest wewnętrzna infekcja.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro