Sposoby przechowywania motocykla

Sposoby przechowywania motocykla

Temat przechowywania motocykla jest aktualny bez względu na porę roku. Praktycznie przez cały czas na grupach i forach motocyklowych pojawiają się właściciele jednośladów, szukający sposobów na tzw. garażowanie swoich maszyn.

udostępnij

Dominika DragunDominika Dragun / 24-02-2015

Problemy ze znalezieniem miejsca na motocykl mają zwłaszcza ci, którzy zmieniają adres zamieszkania i przeprowadzają się do innego, często większego miasta. W takim przypadku, nie znając dobrze okolicy, decydujemy się na pierwszą lepszą możliwość. Czasami warto jednak sprawdzić wszystkie dostępne sposoby, a przede wszystkim – poznać ich wady i zalety.

Garaż podziemny w bloku

To chyba najbardziej popularna forma przechowywania motocykla. Niewątpliwie przemawia za nią fakt, że jednoślad nie jest narażony na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych, np. deszczu czy nagłych wahań temperatury (większość garaży podziemnych jest już ogrzewana). Na miejscu parkingowym w garażu może zmieścić się od 2 do 3 maszyn, dlatego można zdecydować się na współwynajem, dzięki któremu miesięczna opłata będzie znacznie niższa. Cena za miesięczny wynajem miejsca w garażu podziemnym jest zależna od lokalizacji. W Warszawie kwoty te wahają się od 200 do 300 zł.

Oczywiście nie brakuje wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim większość miejsc można wynająć wyłącznie wtedy, kiedy mieszkamy w bloku, w którym znajduje się garaż. Ponadto bardzo często obowiązuje zasada, że mogą poruszać się w nich tylko właściciele pojazdów. To nie odstrasza jednak złodziei, ponieważ z garaży podziemnych nagminnie giną motocykle, często o wysokiej wartości. Jak się to dzieje, kiedy wszystko rzekomo obserwują ochroniarze, nie wiadomo.

Garaż wolnostojący

Pierwszą opcją przechowywania motocykla w garażu wolnostojącym jest wybudowanie go obok własnego domu. Niewiele osób ma jednak taką możliwość, dlatego wciąż całkiem popularnym rozwiązaniem jest wynajmowanie. Takie rozwiązanie jest warte zachodu tylko wtedy, gdy garaż znajduje się tuż obok naszego miejsca zamieszkania. W innym przypadku codzienne dojeżdżanie komunikacją miejską, żeby móc dostać się do motocykla, jest nie tylko czasochłonne, ale w dłuższej perspektywie także męczące.

Przed decyzją o wynajmie takiego garażu warto sprawdzić okolicę (np. podpytać mieszkańców lub znajomych motocyklistów), czy jest w niej bezpiecznie. Garaże wolnostojące są najczęściej zabezpieczane jedynie zamknięciem na kłódkę, co raczej nie stanowi przeszkody dla zdeterminowanego złodzieja. Warto również pamiętać, że trudno będzie znaleźć taki garaż, który będzie ogrzewany. Niewątpliwym plusem przechowywania maszyny w tego rodzaju garażu jest fakt, że nikt nie ogranicza nas w liczbie akcesoriów motocyklowych czy narzędzi służących do eksploatacji jednośladu. Dzięki temu nie musimy składować wszystkiego w mieszkaniu lub w domu.

Parkingi „pod chmurką”

Motocykl możemy przechowywać także na zewnątrz. Pierwszym rozwiązaniem jest strzeżony parking. Przez całą dobę pojazdy pilnowane są przez ochroniarzy. Niestety, w tym przypadku należy zaopatrzyć się koniecznie w pokrowiec motocyklowy (dobrej jakości produkt kosztuje od 150 do 200 zł), który ochroni maszynę przed deszczem, intensywnym promieniowaniem słonecznym, itp. Koszt wynajmu miejsca na motocykl na parkingu strzeżonym w Warszawie to ok. 100 zł – cena ta zmienia się w zależności od lokalizacji.

Na wielu osiedlach dostępne są też ogrodzone parkingi niestrzeżone. To najtańszy sposób (koszt wynajmu w Warszawie do 70 zł), choć w tym przypadku motocykl jest najbardziej narażony na kradzież. Złodziej może łatwo sprawdzić, w jakich godzinach właściciel jest poza domem i przez to łatwo ustalić termin i najdogodniejszą godzinę na kradzież. Parking osiedlowy ma jeszcze jedną wadę – w przypadku nieporozumień z sąsiadami, łatwo o kilka „przypadkowych” rys na lakierze i innych wyrazów złości, które później trzeba naprawiać.

Namiot na motocykl

Motocykl można przechowywać także w specjalnym namiocie wykonanym z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Namiot można niestety rozłożyć tylko wtedy, kiedy wiemy, że okolica jest bezpieczna, ponieważ w pierwszej kolejności możemy stracić nasz przenośny garaż, a nie maszynę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro