Sposoby na pozbycie się roztoczy

Roztocza, choć z pozoru niewidoczne, mają nam nami całkowitą przewagę. Gromadzą się tam, gdzie pojawia się kurz, a jak wiadomo, jest to nieustanny problem, z którym ciężko się uporać. Podpowiadamy, jak walczyć z tymi mikroskopijnymi pajęczakami i co okaże się w tym przypadku niezbędne.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 27-05-2015

Rozpoczynając walkę z roztoczami, należy uzbroić się w cierpliwość. Jest ona niestety niezwykle żmudna, nie zawsze przynosi natychmiastowy efekt. Często nawet należy ją wiele razy ponawiać, aż przyniesie zamierzony skutek. A to wszystko za sprawą ich naturalnego środowiska życia, jakim jest kurz. I to nie tylko ten, który osiada na meblach, ale również na wszelkich zasłonach, dywanach, narzutach, kocach czy dekoracjach. Poniżej wskazówki niezbędne do pozbycia się tego problemu.

Roztocza – czy są groźne dla zdrowia?

Roztocza same w sobie nie są groźne dla naszego zdrowia. Dla nas w szczególności szkodliwe są ich odchody, a właściwie zawarte tam białka należące do grupy najsilniejszych alergenów. To właśnie ich obecność może być przyczyną alergii powodującej katar sienny, bóle głowy, wypryski skórne czy nawet objawy astmatyczne. Choć w mniejszym stopniu, to jednak alergii towarzyszyć może także zaczerwienienie i swędzenie w okolicach twarzy, włosów, kolan, łokci, a nawet pachwin.

Jak się ich pozbyć?

Roztocza to pasożyty z rodziny pajęczaków, pojawiające się głównie w ciepłych, wilgotnych i zakurzonych miejscach. Bardzo dobrze czują się w wysokiej temperaturze, co niestety oznacza, że okres wiosenno-letni jest źródłem wielu kłopotów, bowiem walka z nimi to prawdziwa mordęga. Jeśli jednak będziemy stosować się do poniższych zaleceń, z pewnością skrócimy czas jej trwania.

Preparaty chemiczne

Jeśli stronimy od domowych metod, a wolimy być pewni, że nasza walka przyniesie zamierzone skutki, wtedy warto zastosować specjalne środki przeciw roztoczom w aerozolu. Są one bardzo chętnie wybierane z tego względu, że pozwalają zwalczyć stadia rozwojowe roztoczy kurzu domowego oraz neutralizują ich alergeny. Istnieją również preparatyw postaci kapsułek, proszku lub płynu do prania. Wlewamy je lub wsypujemy do pralki przed wykonaniem czynności prania.

Filtry HEPA

Likwidują one roztocza, drobnoustroje, zarodniki pleśni, wszelkie wirusy czy też większość alergenów. Wspomniane filtry umieszcza się w odkurzaczu, a dzięki nim sprawiamy, że obecne w pomieszczeniach roztocza wzbijają się w powietrze. Tym samym mamy pewność, że nie tylko czyścimy powierzchnię, ale także oczyszczamy powietrze kumulujące się w mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, że zanim nasze dziecko wejdzie do odkurzonego pokoju, powinno upłynąć kilka minut.

Domowe sposoby

Niestety nie ma uniwersalnego sposobu, który sprawi, że pozbędziemy się tych mikroorganizmów raz na zawsze. A to wszystko z uwagi na meble tapicerowane, obrusy, firany, materace czy też dywany, które posiadamy w swoim domu, bowiem to właśnie one gromadzą w sobie niezmiernie duże ilości kurzu.

Warto jednak pamiętać i korzystać z domowych metod, dzięki którym będziemy w stanie ograniczyć występowanie kurzu, a więc i uczulających roztoczy. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu. Nie chodzi tylko o otwieranie okien, ale przede wszystkim wykonywanie codziennych czynności, m.in. wietrzenie pościeli, narzut czy też dywanów. W tym ostatnim przypadku, jeśli jest to możliwe, najlepiej jest się ich pozbyć, ponieważ wykonywanie wietrzenia dzień w dzień może się okazać kłopotliwe. Warto wziąć pod uwagę także pranie pościeli. Najlepiej, jeśli będzie się odbywać w temperaturze minimum 55 stopni Celsjusza, z dodatkiem preparatów o właściwościach antyalergicznych.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na pozbycie się roztoczy. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku liczy się przede wszystkim systematyczność i cierpliwość, ponieważ nie każdy jest w stanie poradzić sobie z tymi niechcianymi pajęczakami w tym samym czasie i z takim samym skutkiem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro