Zdaniem eksperta

Śpiworek do wózka – DIY

Jaka jest najpraktyczniejsza rzecz w sezonie jesienno-zimowym dla rodziców małego dziecka? Każdy z nas będzie miał własne typy, ale na jednym z pierwszych miejsc plasuje się śpiworek do wózka. Dlaczego? Dzięki niemu ograniczysz ilość ubrań dla maluszka, któremu będzie po prostu wygodniej. A my zaoszczędzimy trochę czasu – każdy rodzic to doceni. Śpiworek możemy uszyć samodzielnie, wystarczy trochę czasu, odpowiednie tkaniny i maszyna do szycia. Do dzieła!

Ewa Brzozowska Ewa Brzozowska / 24-11-2018

Co będzie potrzebne?

Do uszycia śpiworka do wózka będziemy potrzebować kilku rzeczy, oto lista:

Krok 1. Przygotowujemy wykrój. Na dużym kawałku papieru lub bezpośrednio na materiale rysujemy dwie części główne: przód (A) oraz tył (B). Ich wymiary podane są na zdjęciu poniżej:

spiwor

Dodatkowo kroimy listewkę do wykończenia przodu, czyli prostokąt o wysokości 5 cm i długości 54 cm. Z minky i owaty kroimy przód (A) i tył (B). Wybieramy owatę o wysokiej gramaturze, np. 300 gr/mb.

Krok 2. Zaczynamy od zszycia ze sobą części z materiału i owaty – dzięki temu materiał nie będzie się pruł oraz owata nie będzie przesuwać się podczas szycia. Używamy ściegu zygzak lub owerloka.

spiwor

Krok 3. Wszywamy zamek, najpierw w części przedniej (A). Rozpinamy zamek i jedną połowę układamy na brzegu. Przypinamy szpilkami lub fastrygujemy ręcznie, tak by zamek nie przesuwał się na materiale. Przyszywamy. Jeśli zamek jest za długi skracamy go, obcinając od góry – najlepiej już po wszyciu. Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu końcówki zamka.

spiwor

spiwor

Przód (A) składamy z tyłem (B) i zaznaczamy, gdzie zaczyna i kończy się wszyty zamek. Spinamy szpilkami lub fastrygujemy. Jeśli wszystko pasuje, przyszywamy maszynowo i zabezpieczamy koniec zamka.

spiwor

Sprawdzamy, czy zamek nie przesunął się podczas szycie i obie części do siebie „pasują”.

spiwor

Krok 4. Wykańczamy górną część przodu (A). Wyciętą wcześniej listewkę składamy na pół, wzdłuż dłuższego brzegu. Do środka zakładamy krótsze końce (na szerokość 2 cm). Przypinamy do części przedniej (A) w sposób pokazany poniżej i zszywamy około 1 cm od brzegu.

spiwor

spiwor

Krok 5. Doszywamy podszewkę z minky. Do przodu (A) przykładamy analogiczną część z minky, prawą stroną do prawej. Spinamy gęsto szpilkami. Zszywamy, zostawiamy otwór na wywinięcie – powinien mieć co najmniej 10 cm, żebyśmy mogli swobodnie odwrócić wszystkie warstwy na prawą stronę. Nacinamy zapas materiału na łukach, prostopadle do linii szwu, tak by go nie uszkodzić. Tak samo postępujemy z tyłem (B).

spiwor

Krok 6. Obie części śpiworka odwracamy na prawą stronę. Sprawdzamy, czy materiał ładnie układa się na łukach (jeśli nie, to jeszcze raz odwracamy całość na lewą stronę i trochę gęściej nacinamy zapas materiału). Zszywamy otwory na wywinięcie ręcznie szwem krytym. Warto przestębnować obie części dookoła 1 cm od brzegu, zwłaszcza w miejscu wszycia zamka – w przeciwnym razie materiał, zwłaszcza minky, może wsuwać się w zamek.

Krok 7. Część przednia (A) jest już gotowa, przechodzimy do wykończenia części tylnej (B). Zaznaczamy na niej otwory na pasy bezpieczeństwa. Najłatwiej jest to zrobić przykładając część tylną do wózka – dzięki temu zyskamy pewność, że śpiworek będzie idealnie pasował do naszego wózka. Zaznaczamy szpilkami lub/i mazakiem do tkanin lub kredą krawiecką.

spiwor

Pilnujemy, by otwory były rozmieszczone symetrycznie. Obszywamy dookoła zaznaczonych linii bardzo gęstym zygzakiem. Powstałą w ten sposób ramkę przecinamy w środku i jeśli trzeba obszywamy raz jeszcze (minky może się trochę „sypać”, dlatego dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć otwór).

spiwor

Krok 8. Wykańczamy cały śpiworek. Do kaptura doszywamy ręcznie futerko. Wykorzystałam gotowy kawałek z nieużywanej kurtki. Jeśli masz „surowy” kawałek futerka, w pierwszej kolejności wytnij odpowiedni wymiar (długość kaptura i szerokość 10 cm) i zabezpiecz brzegi – najlepiej jest zszyć go z kawałkiem podszewki takiej samej wielkości (oba materiały złożone prawymi stronami do wewnątrz, zszyte i odwrócone na prawą stronę).

spiwor

spiwor

Dodatkowo wciągamy gumkę w tunel w części przedniej, używając agrafki. Końce gumki przyszywamy ręcznie na początku i końcu tunelu.

spiwor

Śpiworek do wózka jest już gotowy! Widzisz, jak łatwo i przyjemnie możesz samodzielnie uszyć go dla swojego maluszka? Dzięki temu, żadne mrozy nie będą wam straszne!

spiwor

spiwor

spiwor

spiwor

Jeśli szukasz więcej pomysłów na zimowy śpiworek, sprawdź, jakie produkty możesz znaleźć na Allegro.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro