Zdaniem eksperta

Śpiworek dla dziecka w kształcie rekina – DIY

Jeśli wybieracie się na wakacje lub kompletujecie wyprawkę do przedszkola, koniecznie zobacz, jak łatwo można samodzielnie uszyć śpiworek dla dziecka. Tym bardziej, że możemy pobawić się formą i stworzyć zabawną wersję w kształcie rekina. Nie trzeba wiele, wystarczą materiały, trochę czasu i chęci. Do dzieła!

Ewa Brzozowska Ewa Brzozowska / 27-07-2018

Co będzie nam potrzebne?

Do uszycia śpiworka dla dziecka potrzebujemy:

  • kawałka szarej i czerwonej bawełny, wymiary 1,6 x 1,6 metra,
  • kawałka owaty, wymiary 1,6 x 1,6 metra,
  • małych kawałków białego polaru,
  • dwóch dużych czarnych guzików,
  • maszyny do szycia.

Krok 1. Z szarej bawełny kroimy następujące części: przód (x1), tył (x1), płetwy boczne (x4), płetwa dolna (x2). Wymiary poszczególnych części dopasowujemy do wzrostu dziecka. Na mojego czterolatka części główne skroiłam z prostokątów o długości 1,6 m i szerokości 0,75 m. Pozostałe części zmieściłam na odciętych wcześniej, zbędnych kawałkach.

spiworek

Z czerwonej bawełny kroimy tylko przód i tył, natomiast z owaty wszystkie wymienione wcześniej części.

Krok 2. Zszywamy płetwy boczne. Składamy parami, prawymi stronami do wewnątrz, układamy na owacie. Zszywamy centymetr od brzegu, jeden brzeg zostaje niezszyty. Obcinamy zapas materiału na rogu i odwracamy na prawą stronę.

spiworek

Podobnie zszywamy płetwę dolną. Na górze zostawiamy otwór na wywinięcie.

spiworek

spiworek

Krok 3. Na części przedniej układamy pletwy boczne.

spiworek

Składamy z tyłem i zszywamy boki.

spiworek

Odwracamy na prawą stronę i na końcu ogona doszywamy płetwę dolną – koniec ogona wsuwamy w pozostawiony otwór i zszywamy ręcznie.

spiworek

Krok 4. Z kawałków polaru wycinamy trójkąty. Jeśli chcemy, by były tej samej wielkości, mierzymy długość wycięcia z przodu i z tyłu, i dzielimy przez ilość gotowych zębów (u mnie 9 z każdej strony). Na kartce papieru wycinamy trójkąt o podstawie równej obliczonemu przed chwilą odcinkowi. Kroimy 18 trójkątów na zęby z przodu i kolejne 18 na zęby z tyłu. Każdą parę zszywamy, obcinamy zapas materiału na rogach i odwracamy na prawą stronę.

spiworek

Krok 5. Zęby przypinamy szpilkami do wycięcia z przodu i z tyłu. Zszywamy szwem pomocniczym, pół centymetra od brzegu.

spiworek

Krok 6. Z przodu naszywamy oczy. Przygotowujemy dwa koła z białego polaru, które układamy symetrycznie względem siebie. Stębnujemy – nie musimy zabezpieczać brzegu polaru. Na białych kołach naszywamy dwa duże czarne guziki – u młodszych dzieci warto zastąpić je mniejszymi kołami w ciemnym kolorze.

spiworek

Krok 7. Przygotowujemy podszewkę. Czerwoną bawełnę składamy z owatą i zszywamy razem – czerwone w środku, owata na zewnątrz. W jednym z boków zostawiamy otwór na wywiniecie, około 20 cm.

spiworek

Krok 8. Wszywamy podszewkę. Obie części składamy prawymi stronami do siebie. Zszywamy, pilnując by żaden z zębów nie zmienił swojego położenia – ewentualne nierówności będą bardzo widoczne. Odwracamy przez pozostawiony wcześniej w podszewce otwór. Na koniec zszywamy go ręcznie, tak by szew nie był widoczny.

spiworek

Nasz śpiworek jest już gotowy. A może uszyjesz wersję dla dziewczynki, wykorzystując materiały przypominające syrenki ogon? Pamiętaj – ogranicza cię tylko wyobraźnia!

spiworek

spiworek

spiworek

spiworek

spiworek

spiworek

spiworek

Jeśli szukasz więcej niebanalnych produktów, sprawdź gotowe propozycje na Allegro.

Czy ten artykuł był pomocny?