Spinning coraz bardziej popularny. Przegląd rowerów stacjonarnych

Spinning coraz bardziej popularny. Przegląd rowerów stacjonarnych

Jeśli jesteś wytrawnym rowerzystą i nie trenujesz na wolnym powietrzu w sezonie jesienno-zimowym, to dobrym wyjściem będzie dla ciebie spinning, czyli trening na rowerze stacjonarnym. Pomoże on w dużym stopniu wyjść naprzeciw twojej pasji. Możesz na nim trenować zarówno w domu, jak i w klubie fitness. A dzięki różnym dodatkom elektronicznym będziesz w stanie kontrolować przebieg jazdy i reakcję organizmu.

udostępnij

Mirosław SłapikMirosław Słapik / 01-06-2016

Wybór rowerów stacjonarnych jest ogromny – od tych przeznaczonych dla prawdziwych kolarzy do takich, z których można korzystać w pozycji poziomej. Na trening spinningowy nie musisz ubierać się w typowy strój kolarski. Wystarczą luźne ubrania i oddychające obuwie. Coraz częściej rowery spinningowe są wyposażone w elektronikę dokonującą pomiarów tętna lub ilości spalonych kalorii. Niektóre rowery treningowe, zwłaszcza w klubach fitness, mają też monitory imitujące trasę.

Tradycyjne rowery stacjonarne

Określenie „tradycyjne” jest związane zarówno z prostą konstrukcją, jak i niewysoką ceną. Są to na ogół rowery magnetyczne, bezdotykowe. Nawet one mogą dać pożądany efekt, jeśli idzie o utrzymywanie kondycji i zrzucanie zbędnych kilogramów. To tylko kwestia systematyczności. Na Allegro taki rower można nabyć już za niespełna 200 zł. Na ogół rowery w takich cenach mają wyświetlacze pomiaru pulsu, dystansu i prędkości. Opór paskowy jest regulowany płynnie i bezstopniowo. Można tu polecić choćby modele firm: Sapphire, Hop Sport lub Spokey.

Te same firmy proponują też droższe stacjonarne rowery, lepiej wyposażone, z regulacją siodełka dostosowywaną do wzrostu. Mają one cięższe koło zamachowe (na przykład 8 kg), co pozwala na niemal bezgłośny trening. Są ponadto wyposażone w bardziej rozbudowany licznik pomiarów. Praktycznym elementem są rolki transportowe, które ułatwiają przemieszczanie. Wśród takich rowerów stacjonarnych można wymienić m.in. Scud Titan V czy Scud Zenit V. Są one dostępne na Allegro w cenach od 400 do 700 zł.

Prawdziwe rowery spinningowe

Rower spinningowy jest na ogół bardziej mechaniczny, bez zasilania i z napędem łańcuchowym, często ma też cierny system hamowania. W niektórych rowerach spinningowych jest zamontowany również elektromagnetyczny system hamowania. Taki rower ma przypominać w obsłudze prawdziwy jednoślad. Trening na rowerze spinningowym polega na częstych zmianach tempa i obciążenia. Mimo dużo większej wagi niż tradycyjne rowery stacjonarne, rower spinningowy nadaje się zarówno do używania w domu, jak i na sali treningowej. Wyposażony jest w rolki do przemieszczania.

Przy zakupie roweru spinningowego można polecić m.in. modele Horizon Fittnes i firmy Kettler. Ważnym elementem roweru spinningowego jest koło zamachowe, którego waga sięga kilkunastu kilogramów. Godna podkreślenia jest masywność rowerów spinningowych, co jest związane z intensywnością ich wykorzystywania i przygotowywaniem do jazdy wyczynowej. Rower taki waży czasem do 80 kg.

Ćwiczymy w różnych pozycjach

Stacjonarne rowery treningowe można podzielić ze względu na różną pozycję ćwiczeń. Większość treningów odbywa się w pozycji pionowej i półsiedzącej. Osobom z problemami kręgosłupa lub dużą nadwagą często poleca się ćwiczenia w pozycji poziomej. Na drogach też można już spotkać rowerzystów prowadzących swój jednoślad w takiej właśnie pozycji.

W tej kategorii mogą znajdują się rowery o charakterze bardziej wyczynowym oraz rehabilitacyjne. Rozpiętość cen jest duża – od 400 zł do kilkunastu tysięcy. Modeli do wyboru jest bardzo dużo, choćby Scud Swift czy Hop Sport. Oprócz rowerów do treningów w postawie pionowej lub poziomej dostępne są rowery hybrydowe, które można dostosować do każdej pozycji. Niektóre z rowerów treningowych mają siodełka w formie niewielkich fotelików.

Stacjonarne rowery leżące są przeznaczone przede wszystkim dla osób z problemami, dlatego ważną zasadą jest stopniowanie treningu tak, by na samym początku nie był on forsowny.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro