Spinki do krawatów – pomysł na prezent dla niego

Większość kobiet uważa, że kupienie mężczyźnie prezentu pod choinkę nie jest łatwym zadaniem. Kiedy ma już ładny portfel, spinki do koszuli czy piękny długopis, pozostaje niewiele możliwości. Dlatego dobrym pomysłem może być także spinka do krawata – praktyczna, elegancka i uniwersalna. Na pewno się przyda.

Agata Misiurewicz-Gabi Agata Misiurewicz-Gabi / 02-12-2015 / aktualizacja: 11-12-2018

Pierwsze spinki do krawatów, które pojawiły się w XIX wieku, miały nie tylko funkcję praktyczną, ale przede wszystkim dodawały elegancji. Zakładano je jako dodatek do mundurów i strojów formalnych. Często umieszczano na nich herby rodowe czy inne znaki świadczące o przynależności do klubu czy organizacji. Dziś najchętniej noszone są w Stanach Zjednoczonych, może ze względu na ich praktyczność, co Amerykanie cenią najbardziej. Tymczasem w Europie mają zarówno dobrą, jak i złą opinię. Niektórzy są zdania, że brakuje im elegancji. Inni z kolei nie potrafią się bez nich obejść. Choć zdania są podzielone, jedno jest bezdyskusyjne – pomogą utrzymać krawat we właściwej pozycji. Krawaty nie będą przeszkadzały w wykonywaniu codziennych czynności, zwłaszcza podczas pochylania się, picia kawy, jedzenia czy kiedy wieje wiatr. Jeśli więc krawat pojawia się w garderobie mężczyzny, spinka z pewnością mu się przyda.

Rodzaje spinek

Spinki do krawata można podzielić na wsuwane i zaciskowe. Bywają złote, srebrne, drewniane albo ze stali szlachetnej.

Różnią się długością, fasonem i umieszczonymi na nich zdobieniami. Znajdziemy wśród nich modele proste i skromne – idealne do pracy czy na uczelnię. Ciekawie prezentują się modele w kształcie pistoletu, skrzypiec, strzały Amora, samochodu, samolotu albo z motywami patriotycznymi – orzełkiem, flagą, symbolem Polski Walczącej i wieloma innymi. Dla osób ceniących szyk idealnym prezentem mogą być bardziej wyszukane spinki biżuteryjne z doczepionym łańcuszkiem, ozdobione kryształkami, kamieniami lub perełkami. Ponieważ panowie mają zwykle w szafie kilka krawatów i koszul, powinni też mieć kilka spinek, pasujących do różnych stylizacji.

Jak je nosić

Spinek nie stosuje się, nosząc marynarkę dwurzędową ani wówczas, gdy nosimy kamizelkę lub bezrękawnik. Wówczas to one utrzymują krawat we właściwej pozycji, aby nie przeszkadzał i nie wymknął się spod kontroli. Jeśli natomiast nosi się tylko koszulę i marynarkę, wówczas spinki bywają przydatne. Kolejna kwestia to miejsce, w którym powinna się znaleźć spinka – nie za nisko ani za wysoko, najlepiej między trzecim a czwartym guzikiem koszuli, licząc od góry. Jej początek powinien się znajdować z prawej strony krawata. Nie może być ani za długa, ani za krótka w stosunku do szerokości krawata. Najlepiej, jeśli sięga 3/4 jego szerokości.

Kiedy pasują

Choć spinki uważane są za elegancki dodatek, w niektórych sytuacjach nie należy ich zakładać. Choćby podczas bardzo oficjalnych spotkań i uroczystości, kiedy obowiązuje dyskretny minimalizm, a wszelkie nadprogramowe akcesoria mogły by rozpraszać uwagę. Doskonale sprawdzą się natomiast w stylizacjach smart casual, czyli codziennych, lecz starannych. Najlepiej prezentują się wówczas spinki proste i dyskretne. Na wieczór, do teatru lub na kolację stosowne będą natomiast wzory biżuteryjne. Z kolei podczas nieformalnych spotkań, choćby w gronie przyjaciół, można sobie pozwolić na większą swobodę, zaszaleć i zdecydować się na fasony bardziej wyszukane, kolorowe, a nawet zabawne. W każdej sytuacji koniecznie należy jednak dopasować spinki do koloru oraz faktury krawata i trzymać się zasady, że do wzorzystego zdecydowanie bardziej pasują ozdoby gładkie i skromne, a w przypadku stonowanych kolorów można pozwolić sobie na wymyślniejsze kształty.

Spinki do krawata to element męskiej biżuterii, który powinien mieć każdy mężczyzna. Są piękną i zarazem praktyczną ozdobą, dodającą elegancji każdemu oficjalnemu strojowi. Ich szeroki wybór na Allegro pozwala wybrać na świąteczny prezent takie, które spodobają się przyszłym właścicielom i znajdą zastosowanie przy różnych okazjach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro