Speedminton – jak grać?

Speedminton – jak grać?

Badmintona znają chyba wszyscy. Lekka lotka, dwie rakietki, kawałek rozciągniętej siatki i zabawa gotowa. Jednak każdy z nas pamięta: gra toczy się wesoło, ale przeszkadzają podmuchy wiatru. Ktoś się złości, że zgubiono jego lotki, idzie do domu, zabawa i humory się psują.

udostępnij

Anna MatraszekAnna Matraszek / 01-05-2018

Oczywiście standardowo obciążało się lotki gumą do żucia albo przyklejonym na gumę kamykiem, ale to też nastręczało kłopotów – za mały kamyk szybko się odklejał, duży odkształcał lotkę. Pomimo tego większość pokoleń, które wychowywało się głównie na dworze, wspomina tę grę jak najlepiej.

Wraca moda na spędzanie czasu na działkach rekreacyjnych, nad jeziorami, u znajomych pod miastem. Wiele osób oczywiście grilluje, ale wiele woli spędzać ten czas aktywnie. Np. grając w badmintona. Co jednak zrobić, jeśli dzień jest wietrzny, a my chcemy pograć? Odpowiedzią jest speedminton – zwany również crossmintonem.

Co to jest crossminton?

Został wynaleziony w 2001 roku przez Niemca Billa Brandesa, który, będąc wielbicielem sportów rakietowych, szukał nowych aktywności. Posłużył się zatem rakietą przypominającą tą do squasha, chociaż lżejszą, bo ważącą 170 g. Rakieta ma dodatkowo bardzo krótką rączkę, co pozwala osiągać szybsze postępy, ale i czyni grę bardzo dynamiczną. Gra się specjalną, mocno obciążoną lotką, czyli tak zwanym speederem.

Dodatkowo do każdego speedera można przymocować windring, czyli dodatkowe obciążenie na wyjątkowo wietrzne warunki. Jest też bardzo ciekawa odmiana crossmintona zwana blackmintonem.

Jak grać?

Gra w crossmintona może być oczywiście sformalizowana, ale również można bawić się we freestyle – bez boiska, bez zasad. Crossminton jest często uprawiany na dachach wielkich wieżowców w metropoliach. Fun match – najlepsza działkowa rozrywka. Gra się na bramki: ustawia się je ze znaczników, ale można się na dobrą sprawę posłużyć kijkami czy pachołkami. Gra się trafiając do bramki przeciwnika. Faktycznie im szersza bramka, tym więcej ruchu, ale węższa bramka to większe wyzwanie, by w nią trafić. W praktyce taki niesformalizowany mecz dostarcza klasycznego wypoczynku w ruchu.

Match – to już gra według zasad turniejowych. Ustalenie ich oraz zmiana nazwy na crossminton to krok w stronę wprowadzenia sportu na Igrzyska Olimpijskie. W meczu celem jest trafienie speederem w pole przeciwnika, a podobnie jak w tenisie lotka poza polem to strata punktu. Mecz składa się z dwóch setów, a każdy set z 16 punktów.

Remis 15:15 oznacza, że ten, kto będzie prowadził o 2 punkty, wygrywa. Przy remisie w setach gra się trzeci. Zmiana serwującego następuje co 3 serwisy, a zmiana strony po każdym serwisie. Serwuje się z dołu, nie znad głowy. Są również rozgrywki deblowe – w ich przypadku jest ścisły podział na grającego strefy tylnej i zawodnika strefy przedniej. Zawodnik strefy tylnej nie może mieć swojej tylnej stopy przed tylną stopą zawodnika strefy przedniej – jest to błąd i strata punktu. Pozostałe zasady obowiązują tak, jak w grze pojedynczej.

W grze nie używa się siatki. Kort składa się z dwóch kwadratów o boku 5,5 metra oddalonych od siebie o 12,8 m. Blackminton – najbardziej widowiskowa forma gry. Zasady można ustalić według klasycznego meczu albo jak w fun machu. Najciekawsze jest jednak to, że gra się w ciemnościach. Brzegi bramki albo kortu oznacza się światełkami UV albo LED, można też posłużyć się fluorescencyjnymi taśmami. Zawodnicy malują się fluorescencyjną farba, która jarzy się do 3 godzin, a gra się lotką speedlights – świeci ona również koło 3 godzin. Taka gra jest nie tylko ciekawa dla uczestników, ale też bardzo widowiskowa.

Speedminton nie jest jeszcze u nas bardzo popularny, ale warto się nim zainteresować przed nadchodzącą majówką.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro