Soundbar zamiast kina domowego? Jak wybrać najlepszy?

Soundbar zamiast kina domowego? Jak wybrać najlepszy?

Większość telewizorów dostępnych obecnie w sprzedaży raczej nie dysponuje zbyt dobrymi głośnikami. Nie da się ukryć, że w płaskiej obudowie producentom ciężko jest zmieścić przyzwoite przetworniki. Wiele osób po zakupie telewizora decyduje się także na zakup kina domowego, dla pogłębienia wrażeń dźwiękowych. Czy jednak kino domowe można zastąpić soundbarem?

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 16-01-2015

Zakup kina domowego wiąże się przede wszystkim z zagospodarowaniem miejsca, przeznaczonego specjalnie na zestaw głośników oraz wzmacniacz / amplituner. Nie da się ukryć, że tego typu sprzęt potrafi zająć pokaźną część salonu. Pół biedy, jeśli mieszkamy w przestronnym domu z dużymi pomieszczeniami, gdzie kino domowe spokojnie się zmieści. Niestety mieszkania w blokach są często niewielkie, a do niezbyt obszernego salonu trudno wcisnąć jeszcze zestaw kina domowego. Rozwiązaniem jest soundbar, który zajmuje mało miejsca, nie wymaga plątaniny kabli, a może zaoferować naprawdę dobrą jakość dźwięku.

Niestety zestaw kina domowego nad soundbarem ma tę przewagę, że dzięki rozstawowi głośników można za jego pomocą osiągnąć dźwięk przestrzenny. Soundbar, jaki stawia się zazwyczaj pod telewizorem, nie zaoferuje nam tego. Dzięki niemu da się jednak znacząco poprawić odtwarzany dźwięk, uzyskując lepsze basy i poprawiając tony średnie oraz wysokie.

Oczywistym jest, że po droższych soundbarach możemy spodziewać się lepszych wrażeń dźwiękowych. Miejmy na uwadze, iż taki sprzęt kosztuje nawet 4000 zł. Nie każdy jest jednak audiofilem, więc zestawy będące w cenach poniżej 1000 zł także się sprawdzą. Jaką ofertę znajdziemy wśród propozycji sprzedawców na Allegro?

Philips HTL2160/12

To jeden z tańszych, ale jednocześnie bardzo ciekawych wariantów. Sprzęt oferuje dźwięk Dolby Digital z Virtual Surround Sound oraz regulację tonów niskich i wysokich. Zestaw składa się tak naprawdę nie tylko z samego soundbara, ale też z dodatkowego głośnika niskotonowego (subwoofera). Całkowita, deklarowana przez producenta moc zestawu wynosi 60 W (przy THD 30%). Philips HTL2160/12 posiada również całą gamę wejść, a spośród nich warto wyróżnić wejście optyczne oraz koncentryczne wejście cyfrowe. Urządzenie posiada ponadto USB, a także łączność Bluetooth (dzięki któremu możemy np. przetransmitować dźwięk wprost z naszego smartfona). Co ciekawe, tak zaawansowany sprzęt dostaniemy za niewielką cenę, wynoszącą zaledwie ok. 330 zł.

Samsung HW-F350

HW-F350 to kolejny, niedrogi soundbar. Deklarowana przez producenta moc wyjściowa (RMS) wynosi w tym przypadku aż 120 W. Jest tu oczywiście Dolby Digital, złącze USB (możemy do niego podłączyć np. pendrive’a z mp3) oraz wejście optyczne. Podobnie, jak w przypadku Philips HTL2160/12, soundbar Samsunga jest także dostarczany z dodatkowym subwooferem. Produkt Samsunga można kupić w podobnej kwocie, co głośniki Philipsa, czyli za ok. 330 zł.

LG NB2430A

W odróżnieniu od dwóch, opisywanych wcześniej soundbarów – produkt LG nie posiada dodatkowego subwoofera, co pewnie ucieszy osoby nieposiadające w salonie miejsca na taki gadżet. Zestaw ma jednak sporą moc, bo ta deklarowana przez producenta wynosi aż 160 W (2 x 80 W). LG NB2430A posiada m.in. aż dwa złącza optyczne, moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth (można więc bezpośrednio odtwarzacz na nim muzykę np. ze smartfona). Soundbar LG, w chwili pisania przeze mnie tego tekstu, kupimy za ok. 400 zł.

Yamaha SRT-1000

Propozycja Yamahy to już urządzenie o wiele bardziej zaawansowane niż sprzęty wspomniane przeze mnie poprzednio. Soundbar SRT-1000 przypomina raczej odtwarzacz DVD, a to dlatego, że jego głośniki zostały zamontowane nie tylko z przodu, ale także pod spodem obudowy. Sprzęt dysponuje aż dwoma 8,5-centymetrowymi subwooferami oraz ośmioma 2,8-centymetrowymi i dwoma owalnymi głośnikami o wymiarach 4 x 10 cm. Według producenta, SRT-1000 najlepiej sprawdzi się z 55-calowym telewizorem, postawionym bezpośrednio na soundbarze. Naturalnie Yamaha posiada też dwa złącza optyczne oraz Bluetooth. Urządzenie jest niestety dość drogie, bo kosztuje ok. 2500 zł.

LG NB4540

To już jeden z bardziej zaawansowanych soundbarów z oferty LG. NB4540 jest sprzedawany wraz z osobnym subwooferem. Moc całkowita tego zestawu wynosi aż 320 W, a ilość kanałów to 4+1. Są tu cztery głośniki 40 W oraz, wcześniej wspomniany, głośnik niskotonowy o mocy 160 W. NB4540 posiada wejście optyczne, wejście i wyjście HDMI oraz łączność bezprzewodową Bluetooth. Co istotne, subwoofer jest tutaj bezprzewodowy, więc nie musimy się martwić, że soundbar trzeba do niego podłączać kablem. Niestety, cena LG NB4540 też nie jest niska i wynosi ok. 1100 zł.

Oczywiście na Allegro jest cała masa innych soundbarów, w cenach od kilkuset do nawet prawie 8000 zł, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro