Sorter– pierwsza zabawka edukacyjna dla malucha

Sorter– pierwsza zabawka edukacyjna dla malucha

Uczą koncentracji i precyzji ruchów, a przy tym dają mnóstwo radości. Choć początkowo dziecko nie zawsze używa sortera zgodnie z jego przeznaczeniem, warto zainwestować w taką zabawkę. Ciekawski maluch szybko odkryje zasady gry.

udostępnij

Anna RudnickaAnna Rudnicka / 28-04-2019

Rozwój tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnej pracy palców i rąk, to jeden z najważniejszych etapów uczenia się czynności samoobsługowych. Im wcześniej rozpocznie się stymulację tego procesu, tym lepsze i szybsze postępy w drodze ku samodzielności będzie robić dziecko. Na tym jednak nie koniec. Mała motoryka jest też ściśle związana z artykulacją. Im sprawniej dziecko posługuje się rączkami, tym szybciej i wyraźniej będzie mówić. Najprostsze ćwiczenia precyzyjnych ruchów polegają na chwytaniu zabawek i przekazywaniu ich opiekunowi lub wkładanie do pudełka czy wiaderka. Kiedy dziecko zacznie interesować tego typu zabawa, pora kupić sorter.

Zamiast pluszaka

Choć zwykle sortery są wykonane z drewna lub plastiku, coraz częściej producenci tworzą ich miękkie warianty (np. pluszowy sorter Smily). Takie pluszowe kostki są idealne dla najmłodszych. Ponieważ zarówno otwory w zabawce, jak i elementy do nich pasujące są miękkie, można dość swobodnie dopasowywać jedne do drugich. Dzięki temu maluch nie będzie się frustrował i zniechęcał do zabawy. Dodatkowy plus takiego sortera jest taki, że często wykorzystuje się do jego produkcji różnego typu materiały, co dodatkowo stymuluje zmysł dotyku i sprzyja prawidłowej integracji sensorycznej.

Wszystko gra

  1. Śpiewający ślimak Fisher Price
  2. sorter garnuszek
  1. Śpiewający ślimak Fisher Price
  2. sorter garnuszek

Maluchy, często w przeciwieństwie do swoich opiekunów, uwielbiają zabawki wydające dźwięki. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zakup grającego sortera (np. Śpiewający ślimak Fisher Price lub Garnuszek MalPlay). To zazwyczaj zabawki typu dwa w jednym. Dźwięk można włączyć i wyłączyć, nie jest on powiązany z wrzucaniem klocków do kostki czy garnuszka. Tego typu zabawki mają też wmontowane światełka i mogą się poruszać. Należy jednak uważać, chociaż dzieci lubią różnorodne dźwięki i mrugające lampki, na dłużej są one dla nich męczące. Za duża dawka bodźców może przełożyć się na marudzenie i niespokojny sen, dlatego dozujmy dzieciom tego typu atrakcje.

W nurcie eko

W czasach, kiedy tak dużo mówi się o recyklingu i dbaniu o planetę, warto zastanowić się nie tylko o to, jakie zabawki wybieramy, ale też zwrócić uwagę na surowce, które zostały użyte do ich wykonania. Drewniane sortery mają nie tylko tę przewagę nad plastikowymi, że są zbudowane z naturalnych materiałów, ale też są trwalsze i bardziej przyjazne. Jeśli twoje dziecko jest wrażliwe na bodźce, wybierz zabawkę o prostej formie i spokojnej kolorystyce (np. drewniany sorter kształtów Melissa and Doug). Maluch skupi się na dopasowywaniu kształtów i nic nie będzie rozpraszać jego uwagi.

  1. sorter Arka Noego
  2. sorter autobus
  1. sorter Arka Noego
  2. sorter autobus

Jeśli przeciwnie, brzdąc szybko się nudzi, możesz zaproponować mu zabawę sorterem w bardziej złożonej formie. Zamiast sześcianów i walców dopasowujcie do odpowiednich okienek np. zwierzęta (jak w Arce Noego Trefl). Rozwój małej motoryki wesprzyj opowieścią o słoniach czy kotkach lub zabawą w naśladowanie dźwięków, jakie wydają. Dla nieco starszego dziecka ciekawym wyzwaniem może być sorter z literkami lub cyferkami (np. Autobus z cyferkami).

Bez względu na to, jaki sorter wybierzesz, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i porównywanie jego osiągnięć z postępami innych maluchów nie ma sensu. Najważniejsze, żeby wspierać dzieci i zapewnić im zabawę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro