Sony PlayStation 4 (PS4) – godny przeciwnik Xbox One i… PS3?

Na nową konsolę Sony trzeba było czekać długo, a na jej polską premierę jeszcze dłużej. Oczekiwania były ogromne, a co z tego wyszło w praktyce?

Kamil Homziak Kamil Homziak / 28-05-2015

PS4 napędzają procesor oraz grafika AMD (8 rdzeni, 8 wątków) wspomagane przez 8 GB RAM-u. Na papierze PlayStation 4 wygląda nieźle, choć nie gwarantuje takiego przeskoku jakościowego, jaki nastąpił wraz ze zmianą PS2 na PS3. Konsola teoretycznie wypada też słabiej niż Xbox One, co realnie niekoniecznie musi przekładać się na gorszy poziom zabawy.

Wygląd

  1. 2.jpg
  2. 4.jpg
  3. 5.jpg
  1. 2.jpg
  2. 4.jpg
  3. 5.jpg

PS4 wygląda agresywnie. Zaokrąglony design PS3 odszedł w zapomnienie, teraz rządzą ostre krawędzie. Bryła ma kształt prostokąta z wystającym oraz ściętym przednim bokiem. Na nim umieszczono włącznik, przyciski wysuwania płyt, a także sam czytnik dysków BluRay (typu szczelinowego) oraz 2 porty USB 3.0. Ścianki górna, lewa oraz prawa są puste, zaś na tylnej znajduje się: gniazdo zasilania (zasilacz jest wbudowany), wyjście optyczne dźwięku, wyjście HDMI, port LAN i wyjście AUX. Wizualnie najnowsza konsola Sony może się podobać (choć raczej mężczyznom niż kobietom), ale zapewne w 2016 światło dzienne ujrzy zmniejszona i ugrzeczniona wersja Slim. Póki co wymiary PS4 to 27,5 x 30,5 cm przy 5,3 cm grubości oraz wadze 2,8 kg.

Pad

6.jpg

Jedną z największych nowości w PS4 jest nowy Dual Shock, oznaczony także cyfrą 4. Jego kształt nie zmienił się zbytnio nawet od czasów pierwszego PlayStation, największą nowością jest obecność umieszczonego centralnie gładzika, który można też wcisnąć (działa jak normalny przycisk). Po jego obu stronach umieszczono 2 przyciski, ale nie są to już Start i Select, lecz Share (znak czasów) oraz Options. Poniżej touchpada widać głośnik mono. Taki gadżet początkowo może dziwić, ale odpowiednie jego wykorzystanie w danej grze daje dużo frajdy (np. w grze „The Last of Us” emituje on odgłos włączania i wyłączania latarki).

Pad, podobnie jak w PS3, komunikuje się przez Bluetooth, można do niego podpiąć też dołączony do zestawu przewodowy zestaw słuchawkowy (choć tylko mono) z mikrofonem.

System operacyjny

System operacyjny PS4 jest oparty na Linuxie i bardzo zbliżony do tego z PS3, zatem osoby mające doświadczenie w obsłudze trzeciej generacji konsol Sony będą czuć się jak ryba w wodzie. Zresztą jest ona na tyle prosta, że nawet laik nie powinien mieć problemu ze znalezieniem i konfiguracją danych ustawień. Możliwa jest też kontrola urządzenia za pomocą poleceń głosowych.

Przeglądarka internetowa oparta jest na tym samym silniku co Google Chrome i oferuje bardzo zbliżone do niej możliwości. To z pewnością najsprawniej działająca przeglądarka na konsole, która tutaj radzi sobie lepiej niż w wielu telewizorach.

PS4 nie oferuje klonu Microsoftowego Kinecta, zamiast tego dokupić można opcjonalnie PlayStation Camera, czyli belkę z dwoma kamerami, która śledzi ruchy wykonywane za pomocą kontrolera PlayStation Move (który działa z PS3 i PS4).

Ciekawą funkcją jest Share Play – pozwala udostępnić daną grę (w trybie single lub multiplayer) dowolnemu użytkownikowi na świecie tak, jakby posiadał on własną kopię czy siedział tuż obok. Funkcja ta może przydać się tym bardziej, że – podobnie jak w przypadku PS3 – multiplayer wymaga wykupienia płatnej subskrypcji.

Łączność

Już PS3 posiadała w standardzie Wi-Fi oraz Bluetooth, a nawet nowsze wersje PS2 wyposażone były w gniazdo LAN, zatem i najnowsze PlayStation ma wszystkie wspomniane standardy łączności.

Najnowsza konsola Sony to także odtwarzacz filmów DVD oraz BluRay, nie są rozpoznawane natomiast płyty CD/VCD, z kolei muzyka w formatach MP3, WMA i AAC (FLAC nie jest obsługiwany) musi być zmagazynowana na pendrajwie. Na obsługę filmów zgromadzonych na pamięciach USB też niestety nie możemy liczyć – przynajmniej na chwilę obecną.

Głośność

Pracującą konsolę słychać wyraźnie – wydaje z siebie sporej głośności szum o jednostajnej charakterystyce. Na dłuższą metę mógłby on być męczący, gdyby nie fakt, że przestaje on być słyszalny, gdy tylko z głośników (nawet tych wbudowanych w telewizor) zaczną dobiegać dźwięki ulubionej gry. Jak to zwykle bywa, można się spodziewać, że następca pierwszej generacji PS4 będzie nie tylko mniejszy, ale także i cichszy.

Podsumowanie

Czy warto wydać około 1500 zł na PS4 w podstawowej wersji z jednym padem oraz dyskiem 500 GB? Jak najbardziej. Co prawda Xbox One cenowo wypada nieco korzystniej, ale jest znacznie większy, nie ma też wbudowanego zasilacza, a możliwości obu konsol są porównywalne. Na końcową decyzję wpływ mają też osobiste preferencje dotyczące wygody pada czy dostępności konkretnego tytułu na daną platformę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro