Smoczki wspierające prawidłowy rozwój – czy warto je wybrać?

Smoczki wspierające prawidłowy rozwój – czy warto je wybrać?

Ssanie to umiejętność, z którą maluch przychodzi na świat. Pozwala mu zaspokajać głód, ale także uspokoić się i wyciszyć. Dlatego znaczna część niemowląt nie rozstaje się ze smoczkiem. Przyjrzyjmy się nowoczesnym smoczkom sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi jamy ustnej.

udostępnij

Blanka Jarębska Blanka Jarębska  / 10-09-2017

Nowoczesne smoczki – czym się różnią od klasycznych

Wybierając dla dziecka smoczek uspokajający, do niedawna należało podjąć decyzję, czy lepszy będzie spłaszczony na czubku model ortodontyczny, czy klasyczny, okrągły. Wszystkie miały twarde tarczki, najczęściej z uchwytami i ozdobnymi grafikami. Obecnie hitem są smoczki fizjologiczne, stanowiące jednolitą całość. Są wykonane z miękkich materiałów, dzięki czemu idealnie dopasowują się do buzi dziecka, nie odciskają się na niej i nie pozostawiają śladów wokół ust. Brak jakichkolwiek łączeń sprawia, że na smoczku nie gromadzi się brud i bez trudu możemy każdy jego fragment dokładnie umyć i poddać sterylizacji, zanurzając we wrzątku lub umieszczając w sterylizatorze. Smoczki są również akceptowane przez dzieci karmione piersią, ponieważ nie zaburzają naturalnego procesu ssania, lecz go wspierają.

Smoczki fizjologiczne

Smoczki różnią się materiałami, z których zostały wykonane, kształtem ustnika i tarczy, a także elementami zwiększającymi ich funkcjonalność.

Oto trzy najpopularniejsze na rynku modele:

1. Chicco Physio

Wykonany z bardzo miękkiego silikonu, który nie ma smaku ani zapachu, jest wytrzymały i się nie odkształca. Materiał jest przezroczysty, barwiony na przyciągające wzrok, wyraziste kolory (zieleń, błękit, róż). Specjalna budowa smoczka wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej. Wyprofilowany ustnik o ortodontycznym kształcie ma rowki, które wymuszają właściwe ułożenie języka i stymulują jego pracę. Miękka i cienka podstawa smoczka pozwala dziecku naturalnie ułożyć usta i zmniejsza tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu. Delikatna w dotyku i nagrzewająca się pod wpływem kontaktu z buzią tarczka tworzy tzw. mummy effect, dzięki czemu przypomina maluszkowi pierś mamy, co dodatkowo pozwala mu się zrelaksować. Tarczka ma również otwory wentylacyjne umożliwiające dostęp powietrza do skóry oraz zapobiegające nadmiernemu gromadzeniu się śliny wokół ust. Smoczki Chicco Physio dostępne są w trzech rozmiarach: 0+, 6m+ i 12m+.

2. Smoczki Natursutten

Zostały wykonane z naturalnego kauczuku pozyskiwanego z drzewa hevea, dzięki czemu są miękkie, elastyczne i trwałe. Nie zawierają żadnych substancji ani czynników alergizujących. Są również całkowicie biodegradowalne, a tym samym ekologiczne. Świetnie nadają się dla dzieci z wrażliwą skórą. Wyprodukowane we Włoszech smoczki oferowane są w dwóch rodzajach różniących się kształtem tarczki – okrągła lub w formie motylka. Do wyboru mamy również dwa ustniki, klasyczny okrągły i ortodontyczny. Pozwoli to dopasować model do preferencji dziecka oraz kształtu i krzywizn buzi. Wszystkie dostępne są w trzech rozmiarach: S, M i L. Warto pamiętać, że aby zachować naturalne właściwości smoczków Natursutten, nie wolno wyparzać ich w kuchence mikrofalowej. Z czasem mogą one również nieco ściemnieć, co jest naturalne w przypadku kauczuku i nie ma wpływu na właściwości smoczka.

3. Avent Soothie

Swoim wyglądem bardziej przypominają gryzaki niż klasyczne smoczki. Mają symetryczny kształt i okrągłą tarczę, wyposażoną w niewielki, nietypowy uchwyt. Dzięki takiej formie ustnik smoczka pozostaje otwarty, a opiekun może włożyć do środka palec i stymulować prawidłowy proces ssania u maluszka, dlatego są niezastąpione dla dzieci mających problem z efektywnym ssaniem. Smoczki Avent soothie są wykonane z przezroczystego silikonu medycznego barwionego na cztery delikatne kolory (róż, błękit, zieleń i fiolet). Do wyboru mamy tarczę w kształcie misia lub okrągłą. Ta druga produkowana jest na rynek amerykański i rozprowadzana oraz powszechnie wykorzystywana w szpitalach w USA. Obie mają funkcjonalne otwory wentylacyjne.

Jeśli chcemy zaproponować dziecku smoczek, jako pierwszy zdecydowanie warto wybrać jeden z nowoczesnych, jednolitych modeli fizjologicznych. Wspierają one nie tylko naturalny odruch ssania, ale również prawidłowy rozwój jamy ustnej. To także rozwiązanie najbardziej sprzyjające zachowaniu higieny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro