Smartwatch vs smartband

We współczesnym świecie jedną z najwyższych wartości jest szybki dostęp do informacji. Dotyczy to również posiadania szczegółowych danych na temat naszego organizmu. Nic nie zapewni tak szybkiego dostępu do informacji, jak urządzenie podręczne, z którego możemy błyskawicznie odczytać poszczególne dane. Mówiąc precyzyjniej, najszybszy dostęp do informacji zapewni smartwatch lub smartband.

Krzysztof Łukanowski Krzysztof Łukanowski  / 20-10-2015

Niemalże każdy z nas odczuwa potrzebę troski o swój organizm. Jedni robią to z własnej inicjatywy, inni czują presję otoczenia. Podejmowany wysiłek fizyczny docelowo ma zapewnić nie tylko zgrabniejszą figurę, ale także lepszą wydolność organizmu. W cyfrowym świecie, w każdym z tych przypadków, nad treningiem pozwolą zapanować odpowiednie gadżety. Na rynku możemy wybierać m.in. spośród ciekawych e-zegarków lub inteligentnych opasek.

Czym jest smartwatch?

Jak sama nazwa wskazuje, pierwsze z opisywanych urządzeń to inteligentny zegarek. Co za tym idzie, jego podstawowym zadaniem jest mierzenie czasu. Oczywiście, z uwagi na wymagania współczesnego świata, inteligentne zegarki zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, które są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Nowoczesny zegarek posiada przejrzysty ekran, na którym, oprócz daty i godziny, można wyświetlać powiadomienia ze smartfonu, informujące o nadchodzących połączeniach i smsach. Zaawansowane smartwatche to multimedialne kombajny, dzięki którym można obsługiwać aplikacje mobilne z poziomu nadgarstka. Część modeli posiada również aparat fotograficzny. Niektóre smartwatche, jak Samsung Gear S2, potrafią mierzyć puls na nadgarstku. Z większością skonfigurujemy również bezprzewodowe pasy do mierzenia tętna. Smartwatch to dobry wybór dla zaawansowanych sportowców, gdyż pozwola na szybki dostęp do aktualnych danych treningowych.

Zobacz również najładniejsze modele smartwatchy.

Co to jest smartband?

Drugi z opisywanych sprzętów to inteligentna opaska. Smartbandjest zależny od telefonu lub komputera. Nie musimy jednak ćwiczyć, mając przy sobie smartfona. Po treningu powinniśmy połączyć się z laptopem/telefonem w celu zgrania danych z naszego treningu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy nie lubią biegać z dodatkowym sprzętem. Podstawowym celem inteligentnej opaski jest monitorowanie naszej aktywności fizycznej. Część modeli, podobnie jak zegarki, informuje również o połączeniach przychodzących. W związku z tym, niektóre opaski sprawdzą się idealnie w przypadku osób, które nie rozstają się ze swoim smartfonem. Inne smartbandy dostarczą wielu informacji bez konieczności stałego połączenia z telefonem. Ciekawym rozwiązaniem w opasce Garmin Vivofit S2 jest monitorowanie faz snu. Opaski mogą być noszone cały czas, przekazując nam cenne informacje o prowadzonym trybie życia.

Na jaki typ urządzenia się zdecydować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak niebagatelną rolę odgrywa stopień intensywności aktywności fizycznej. Smartwatch to dużo bardziej zaawansowane technicznie urządzenie niż smartband. Z uwagi na swoje rozmiary i wielkość wyświetlacza, jest w stanie zaprezentować dużo więcej informacji niż opaska. Ponadto zegarek jest cięższy i jego waga będzie z pewnością odczuwalna podczas biegania, co niektórym może sprawiać dyskomfort. Czas pracy baterii smartwatcha, podobnie jak smartfona, będzie nie dłuższy niż 2 dni, natomiast smartband, z racji swojej nieskomplikowanej budowy i prostego wyświetlacza, może działać nawet kilka razy dłużej.

Wybrane modele zegarków

· Samsung Gear S2 – posiada wbudowany pulsometr, mierzący puls na nadgarstku. Całość zamknięta jest w eleganckiej obudowie, wykonanej ze stali nierdzewnej. Wszystkie informacje wyświetlane są na wyświetlaczu Super Amoled, a komunikację zapewnia Wifi i Bluetooth. · Orllo Sx Gear – po synchronizacji z telefonem umożliwia wykonywanie połączeń wychodzących i odczytywanie wiadomości tekstowych. Urządzenie ma wbudowany pulsometr, dzięki czemu nie ma potrzeby zakładania dodatkowego pasa.

Wybrane modele opasek

· Fitbit Charge – jest to bardzo dobry monitor aktywności fizycznej i snu. Opaskę można nosić cały czas, dzięki czemu będziemy mieli świadomość pokonanej odległości oraz ilości wykonanych kroków. W modelu HR bardzo pomocnym rozwiązaniem jest wbudowany pulsometr. · Huawei Talkband B2– ten wodoszczelny model został wykonany z niezwykłą dbałością o detale. Elegancka opaska doda szyku nie tylko podczas ćwiczeń. Z powodzeniem można ją nosić na co dzień. Samo urządzenie możemy wypiąć z opaski, uzyskując tym samym bezprzewodową słuchawkę Bluetooth.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro