Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Smar silikonowy i jego zastosowanie w konserwacji auta

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych smarów są produkty, których skład opiera się na silikonach. Jakie znajdują one zastosowanie w przypadku samochodów? Które środki warto mieć w swoim garażu?

Paweł Szyszka
Paweł Szyszka 20-02-2018

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Smar silikonowy i jego zastosowanie w konserwacji auta

Silikon przydatny nie tylko w motoryzacji

Silikony to syntetyczne polimery, których właściwości fizyczne sprawiają, że znajdują one szerokie zastosowanie w wielu branżach, szczególnie w budownictwie. Powszechnie znane są chociażby masy uszczelniające, przydające się podczas montażu urządzeń sanitarnych w łazienkach. To ich zastosowanie wynika z wysokiej elastyczności silikonów, dzięki czemu dobrze penetrują materiał, na który zostają naniesione.

Silikon świetnie ogranicza tarcie, przez co stanowi popularny składnik smarów. Ponadto pod wpływem temperatury nie traci swojej lepkości, co sprawia, że jest środkiem termicznie stabilnym. Jednocześnie ma neutralną barwę i zapach, dlatego można go stosować w miejscach wyeksponowanych.

Smarowanie gumy i tworzyw sztucznych

Smar silikonowy cechuje się wysoką odpornością chemiczną, a także hydrofobowością, czyli zdolnością do odpychania cząsteczek wody. To właśnie zamarzająca woda stanowi główną przyczynę zimowych problemów z otwarciem drzwi czy właściwą pracą zamków.

Konserwacja uszczelek sprowadzać się będzie do naniesienia smaru silikonowego, który zabezpieczy je przed osadzaniem się nadmiernej ilości wilgoci. Podobnie warto postąpić w przypadku wnętrza zamków. Silikony cechują się wysoką wytrzymałością, dlatego jedna aplikacja powinna rozwiązać kłopot na całą zimę.

Silikon także do metalu

Właściwości hydrofobowe smaru silikonowego sprawiają, że pomaga on chronić powierzchnie metalowe przed rdzewieniem. Spryskanie połączeń śrubowych będzie więc skutecznie zapobiegać powstawaniu korozji, która mogłaby w przyszłości utrudnić odkręcenie. Nie bez znaczenia jest również wysoka trwałość i elastyczność smaru silikonowego, co sprawia, że cienka jego warstwa utrzyma się na powierzchni przez długi czas, nawet pod dużym naciskiem.

Środki smarujące oparte o silikon są także odporne na brud i wykazują cechy penetrujące. Zastosować je więc można także w przypadku starych łożysk i innych ruchomych elementów, jak zawiasy drzwi.

Gdzie nie warto stosować smaru silikonowego?

Smar silikonowy ma także wady, a właściwie jedną, gdyż nie jest odporny na bardzo wysokie temperatury. Nowoczesne produkty wykazują się skutecznością w zakresie od ok. -50 do 200 stopni Celsjusza. Dla porównania smar ceramiczny wytrzymuje nawet siedmiokrotnie wyższą temperaturę. Z tego powodu nie należy go stosować na powierzchniach silnie się rozgrzewających. Smar silikonowy nie sprawdzi się więc w przypadku hamulców czy połączeń śrubowych w bloku silnika. Środki tego typu wykazują się także elektroizolacyjnością, stąd też nie warto nanosić je na klemy akumulatora.

Polecane produkty

Smar silikonowy zakupić można w formie aerozolu, który znacznie ułatwia jego wykorzystanie, szczególnie w miejscach trudno dostępnych, np. zamkach samochodowych.

Szeroką gamę produktów oferuje firma CX80. Za silikon w spreju przyjdzie nam zapłacić ok. 25 zł za 500 ml. Tańszą alternatywą są smary w konsystencji pasty. Za opakowanie o pojemności 40 g należy zapłacić ok. 8 zł. Obok CX80, także inne firmy oferują środki smarne podobnego typu, a wśród nich Boll, K2, czy niemiecki Wurth.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Motoryzacja


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro