Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Smar ceramiczny i jego zastosowanie w konserwacji auta

Mało który smar wykazuje się tak wysoką wytrzymałością, jak ceramiczny. Dlaczego warto mieć go w swoim garażu? W jakich sytuacjach przyda się w szczególności?

Paweł Szyszka
Paweł Szyszka 07-02-2018

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Smar ceramiczny i jego zastosowanie w konserwacji auta

Siła ceramiki na usługach motoryzacji

Zastosowanie materiałów ceramicznych w motoryzacji staje się coraz bardziej powszechne. Szczególnie popularne są ceramiczne hamulce i powłoki do lakieru. Te pierwsze charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką odpornością na skrajne temperatury oraz niskim pyleniem, dlatego znajdują zastosowanie w samochodach sportowych i z segmentu premium. Natomiast powłoki ochronne oparte o ceramikę skutecznie zapobiegają zużyciu lakieru, tworząc warstwę odporną nawet na zarysowania.

Podobnymi cechami charakteryzują się smary ceramiczne. Nie dość, że są odporne na wysokie temperatury, to jeszcze nie poddają się dużym siłom nacisku występującym np. w połączeniach śrubowych.

Tłoczki i zaciski hamulcowe

Niektóre elementy hamulców wymagają odpowiedniego smarowania. Należą do nich tłoczki i zaciski, a więc podzespoły decydujące o tym, czy klocki w finalnym etapie działania układu hamulcowego zostaną dociśnięte do tarcz. Niedostatek smarowania jest bezpośrednią przyczyną zapiekania się hamulców, co wydatnie pogarsza ich skuteczność działania.

Do zapewnienia pełnej sprawności tłoczka i prowadnic zacisków niezbędny jest smar, który nie będzie tracić swoich właściwości w warunkach wysokich temperatur. Przykładem są produkty miedziowe, które znakomicie oddają ciepło. Niestety, mogą one prowadzić do zakłócenia pracy aktywnych systemów bezpieczeństwa, jak np. ABS, ASR czy ESP.

Idealnym środkiem spełniającym wszystkie warunki do pracy w układzie hamulcowym jest smar oparty o ceramikę, który do tego typu zastosowań najczęściej jest sprzedawany w postaci gęstej pasty.

Połączenia śrubowe

Wysoką wytrzymałość smarów ceramicznych można wykorzystać też w przypadku połączeń śrubowych. Są one bowiem odporne na duży nacisk i dzięki temu skutecznie zabezpieczają powierzchnie metalowe przed rdzewieniem i zapieczeniem. Ułatwiają w ten sposób późniejsze odkręcenie śruby czy nakrętki. Ceramika znajdzie zastosowanie także w przypadku serwisu piast, układów wydechowych, łańcuchów rowerowych i wszędzie tam, gdzie elementy metalowe pracują pod obciążeniem lub działaniem skrajnych temperatur.

Polecane produkty

Pod kątem zastosowań w układzie hamulcowym należy wskazać specjalne pasty ceramiczne. Oferuje je wielu znanych producentów, jak chociażby Liqui Moly. Produkt Keramik-Paste jest odporny na działanie kwasów i wody, a tubka 50 g kosztuje ok. 20–25 zł. Konkurencyjny produkt oferuje niemiecki gigant, firma Bosch. Pasta ceramiczna SuperFit kosztuje ok. 15 zł za 100 ml, a została skomponowana specjalnie pod kątem aplikacji w cylinderkach i prowadnicach zacisków hamulcowych.

Chcąc wykorzystać smar ceramiczny do zabezpieczenia połączeń śrubowych, warto wybrać produkty w sprayu, które są łatwiejsze i szybsze w aplikacji. Przykładem może być K2 Ceramic Grease kosztujący ok. 18 zł za 400 ml. Innym produktem wysokiej jakości jest smar CX-80 Keramicx, w przypadku którego za opakowanie o pojemności 500 ml należy zapłacić ok. 25 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro