Smacznie i zdrowo – sokowirówka czy wyciskarka?

Jesteś pasjonatką zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania? Nie wyobrażasz sobie dnia bez soku ze świeżych owoców lub warzyw? Jeśli dopiero zaczynasz kuchenne rewolucje, sprawdź jakie urządzenia bywają pomocne na nowej – zdrowej, drodze życia.

Anna Komada Anna Komada / 10-08-2015

Sokowirówka – tak czy nie?

To dość popularne i mało skomplikowane urządzenie. Aby przygotować pyszny sok, nie potrzebujesz pomocy mężczyzny, wystarczy włączyć przycisk i cierpliwie czekać. Nie musisz także szatkować produktów, wystarczy pokroić je na kawałki średniej wielkości, po czym sukcesywnie wrzucać w otwór. Istnieją także modele, np. Philips Avance, które posiadają duży wylot, dzięki czemu można upychać owoce w całości. Według zapewnień producenta, urządzenie z łatwością upora się zarówno z miękkimi, jak i twardymi owocami. Wadą niemal każdej sokowirówki, jest jednak głośna praca. Niestety, jest to urządzenie, które skutecznie zagłuszy dźwięk radia czy TV. Słowem, zapomnij o kaprysach i odpalaniu sokowirówki w środku nocy. Zanim jednak wybierzesz się po sprawunki, zastanów się jakie soki lubisz, czy częściej sięgasz po cytrusy czy rodzime owoce. W pierwszym przypadku lepiej sprawdzi się wyciskarka do cytrusów.

Decydując się na zakup sokowirówki należy zwrócić uwagę na parametry: moc, wydajność, napęd, materiał, z którego urządzenie zostało wykonane i wielkość pojemnika na odpady. Kryterium przy wyborze stanowi także liczba domowników. Singlowi wystarczy znacznie mniejszy sprzęt, rodzina potrzebuje większego. Kluczowe za lub przeciw podczas buszowania w sklepie, powinno stanowić także sito. W tym szczególe tkwi powiedzeniowy diabeł. Jeśli sito okaże się kiepskiej jakości, przysporzy więcej zmartwień niż radości, a na koniec rozczaruje bardzo krótką żywotnością. Stal nierdzewna – to warunek zadowolenia klienta. Ale to nie wszystko. Dobra sokowirówka powinna posiadać taką funkcję, jak regulacja prędkości pracy oraz gęstości soku. Każdy ma inny gust, a ponieważ soki ze świeżych owoców i warzyw stanowią niezwykle istotny element diety, warto nabyć model, który zachęci, a nie zniechęci do zdrowego odżywiania.

Wyciskarka do soków – dlaczego warto?

Ten produkt przypadnie do gustu osobom, które nie żyją w ciągłym biegu i preferują slow life.Wyciskarki produkują sok nieco dłużej niż sokowirówki, a w niektórych modelach pojawia się także funkcja ograniczenia pracy ciągłej, co w praktyce oznacza, że po 30 minutach, maszyna powinna odpocząć kolejne pół godziny. Zasada działania urządzenia znacznie różni się od tradycyjnej sokowirówki. Przede wszystkim, inne jest tempo obrotów. Tu nadarza się okazja, aby sprawdzić swoją cierpliwość i przekonać się, co w praktyce oznacza termin slow.

W wyciskarkach wykorzystana jest tzw. wolnoobrotowa technologia wyciskania soku, co z kolei przekłada się na jego jakość. Sok pozyskany w ten sposób, zachowuje więcej witamin i enzymów, a ponadto konsystencja jest bardziej jednorodna. Warto także wspomnieć, że jest to urządzenie, które świetnie radzi sobie z ziołami, szpinakiem, kapustą, natką pietruszki oraz drobnymi owocami. To zdecydowanie dobra wiadomość dla miłośników zdrowego żywienia i koloru zielonego. Wspaniałe koktajle z udziałem świeżych owoców oczarują twoich gości, a tobie zapewnią dobre samopoczucie i młodzieńczy wygląd. Domowe soki to także optymalna dawka witamin dla maluchów. Z takim urządzeniem bez trudu skomponujesz smak idealny dla brzdąca. Dylemat może pojawić się podczas zakupów, bowiem w sprzedaży dostępnych jest kilka modeli wyciskarek, a każdy posiada wady i zalety. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziesz:

1.Poziome wyciskarki do soków – poza funkcją wyciskania, urządzenia posiadają także opcje mielenia ( m.in. orzechów, maku, mięsa), przygotowania lodów, przecierów oraz puree.

2. Pionowe wyciskarki do soków – działają na tej samej zasadzie, co poziome. Kształt co prawda przyspiesza produkcję soku, jednak ze względu na swoją konstrukcję, urządzenia te nie posiadają dodatkowych funkcji. Wadą jest także pracochłonne czyszczenie poszczególnych elementów wyciskarki.

3. Dwuślimakowe wyciskarki do soków – zaliczane są do najbardziej wydajnych urządzeń do produkcji świeżych soków. Te model świetnie radzi sobie z każdym produktem, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w dietetyce oraz terapeutyce. Niestety, urządzenie nie posiada żadnych funkcji dodatkowych. Sok i tyle. Ponadto mankamentem jest pracochłonne mycie – szczególnie trudno dostępnego sita.

Sok wyciśnięty z wyciskarki a sok wyciśnięty z sokowirówki – wady i zalety

Każde z urządzeń posiada plusy i minusy. Każde ma zwolenników i przeciwników. O ile na czyszczenie i czas produkcji soku można przymknąć oko i w międzyczasie poczytać kolorową gazetkę lub jeden z poradników Allegro, o tyle na obecność bisfenolu A w sitku już nie. Towarzystwo tej substancji jest niewskazane, szczególnie w przypadku, gdy soki przygotowujesz dla dzieci. Zanim podejmiesz decyzję zakupu, dopytaj sprzedawcę o tworzywo, z którego wykonane zostało sitko.

Aby nie tracić całego dnia na pobyt w sklepie, zastanów się jakie soki lubisz, jakie pragniesz pić każdego dnia. Czy pośpiech jest twoim stałym kompanem, czy cenisz slow. Sokowirówka czy wyciskarka? Oba urządzenia różnią się designem, ceną oraz jakością soku. Oto krótka ściągawka na temat witaminowych pyszności:

Sok z sokowirówki:

  • nie musisz kroić owoców i warzyw, sok pozyskiwany jest błyskawicznie,
  • mała różnorodność w doborze produktów - urządzenie wyciśnie sok jedynie z podstawowych owoców i warzyw,
  • duże warstwy piany świadczą o dużym napowietrzeniu, co z kolei determinuje jakość soku,
  • przede wszystkim kolorowa woda - wiele cennych składników i enzymów ginie pod wpływem temperatury, rozwarstwienie.

Sok z wyciskarki:

  • konieczność krojenie owoców i warzyw,
  • długi czas oczekiwania na sok,
  • intensywny smak, maksymalne stężenie cennych witamin, enzymów i minerałów,
  • minimalne rozwarstwienie, niewielka ilość piany,
  • sok można przechowywać w lodówce do 48h bez obaw, że utracić cenne składniki.

Wyciskarka czy sokowirówka – decyzja należy do ciebie. Bez względu na wybrane urządzenie, sok domowy i tak jest lepszy od swojego modnego kuzyna w kartonach. To swoista inwestycja w zdrowie, która z pewnością zaprocentuje.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro