„Słońce i jej kwiaty” Rupi Kaur – recenzja

„Słońce i jej kwiaty” Rupi Kaur – recenzja

Królowa współczesnej kobiecej poezji Rupi Kaur powraca z nowym tomikiem. Czy zachwyca on tak samo jak kultowe już „Mleko i miód”?

udostępnij

Joanna WeremijewiczJoanna Weremijewicz / 27-04-2018

Rupi Kaur, pochodząca z Indii pisarka, swój pierwszy tomik „Mleko i miód” wydała początkowo metodą self-publishingu, ale szybko została odkryta przez wydawnictwa i od tego czasu nie może narzekać na brak rozgłosu. Nie zawsze jednak pozytywnego, bo utwory mają wielu przeciwników, którzy jej twórczość uważają niemalże za obrazę poezji.

„Słońce i jej kwiaty” podobnie jak „Mleko i miód” od razu przykuwa uwagę swoją okładką – jest minimalistyczna, ale tym razem utrzymana w cieplejszych barwach. W środku oprócz tekstu znajdziemy również rysunki autorki. Szkice są bardzo proste, wykonane czarną kreską, przeważnie dopasowane do treści utworu znajdującego się na danej stronie. Trzeba przyznać, że autorka swój tomik jako całość dopracowała do ostatniego szczegółu.

Tomik podzielony jest na 5 głównych części: Więdnięcie, Opadanie, Zapuszczanie korzeni, Wschodzenie i Rozkwitanie. Nazewnictwo florystyczne, co zgadza się zarówno z tytułem książki, jak i jej okładką. O czym pisze Rupi Kaur? Przede wszystkim o miłości, zdradzie, odrzuceniu, radzeniu sobie ze stratą, ale i o imigracji, aborcji czy problemach społeczności indyjskiej. Wachlarz tematów dosyć szeroki, jak na stosunkowo krótki tomik, ale czyta się to zaskakująco spójnie. Autorka poprzez poezję przedstawia problemy kobiet na różnym etapie życia. Porównania florystyczne dogłębnie obrazują wzrastanie, dojrzewanie i przemijanie.

Twórczość Rupi Kaur jest specyficzna i nie każdemu się spodoba. Miłośnicy Szymborskiej czy Poświatowskiej nie znajdą tu elementów wspólnych. Jej utwory są krótkie, głębokie i zdecydowane, czasami zamknięte w kilkunastu słowach, bardzo dosłowne, raczej nie pozostawiające za dużo dla wyobraźni, ale stają się jak najlepszym materiałem do przemyśleń. W swej poezji autorka wraca pamięcią do rad swojej matki, podkreśla wpływ korzeni jestestwa na rozwój dorosłego życia.

Podsumowanie

Rupi Kaur porusza ważne kwestie w sposób poetycki. Lektura bardzo ciekawa, inspirująca, krótka i z przesłaniem. Idealny pomysł na prezent dla bliskich kobiet niezależnie od wieku, szczególnie tych, którym nieobce są ideały feministyczne.

Książka dostępna jest na Allegro już za ok. 25 zł.

Źródło okładki: www.otwarte.eu
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro