Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Słaby zasięg Wi-Fi w domu? Zobacz, co możesz z tym zrobić

Dobry zasięg domowej sieci Wi-Fi jest sprawą kluczową dla większości z nas – z Internetem łączy się dziś niemal wszystko, od telefonu, przez komputer, konsolę, telewizor, a kończąc na lodówce. Jednak co zrobić, gdy siła sygnału pozostawia nieco do życzenia, a sieć działa wolniej niż byśmy chcieli?

Słaby zasięg Wi-Fi w domu? Zobacz, co możesz z tym zrobić

W dzisiejszych czasach Internet jest nam potrzebny do życia niemal tak, jak woda i powietrze. Korzystamy z nieco zarówno w pracy, kontaktując się ze znajomymi, jak i zapewniając sobie rozrywkę. Choć niektóre urządzenia w domu są podłączone do sieci za pośrednictwem kabla, to wiele z nich wykorzystuje do tego celu standard Wi-Fi. Niestety router routerowi nierówny i w przypadku niektórych urządzeń osiągnięcie solidnego zasięgu we wszystkich pomieszczeniach okazuje się nie lada wyzwaniem – szczególnie jeśli nie sprzyjają temu warunki w lokalu (np. mamy grube ściany). W takich sytuacjach nieoceniony okazuje się repeater.

Czym jest i jak działa repeater?

Repeater to najprościej rzecz ujmując swoisty wzmacniacz sygnału sieci Wi-Fi. Urządzenie wykorzystuje swoje anteny, by przechwycić sygnał wysyłany z naszego routera i przekierować go do urządzeń, które znajdują się w pewnym oddaleniu od głównego źródła Internetu (np. w drugim pokoju lub na innym piętrze). Należy zaznaczyć, że proces ten odbywa się bez wykorzystania kabla sieciowego, a przypadku solidnego repeatera czasem możliwe jest osiągnięcie jakości połączenia porównywalnej do stacjonarnego „kablowego” łącza.

czym jest i jak dziaa repeater

Kupnem repeatera powinniśmy zainteresować się wtedy, gdy w jakimś miejscu naszego domu czy mieszkania często miewamy problemy z połączeniem się z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi – sygnał jest niedostępny albo bardzo słaby, ponieważ router znajduje się np. za kilkoma grubymi ścianami. Taka sytuacja występuje najczęściej w dużych mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, ale zdarza się, że i w mniejszym lokalu pojawiają się niespodziewane komplikacje – nawet takie materiały jak drewno czy szkło mogą negatywnie wpłynąć na siłę sygnału (co często wpływa na zasięg Wi-Fi w ogrodach lub na tarasach czy balkonach).

W niektórych przypadkach dobrym pomysłem może okazać się też zainstalowanie repeatera w pobliżu sprzętu, który często wykorzystujemy do filmów lub muzyki – np. Smart TV czy konsoli do gier. Poprawi to jakość sygnału i zminimalizuje różnego rodzaju przycięcia w czasie streamowania filmów czy nawet grania (w tym drugim przypadku dobrze skonfigurowany repeater jest w stanie zapewnić wrażenia porównywalne ze kablowym łączem, szczególnie jeśli posiada gniazdo RJ-45, które umożliwia połączenie obu sprzętów krótkim kablem sieciowym).

Co wyróżnia dobry wzmacniacz Wi-Fi?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na maksymalną prędkość transmisji danych. Co do zasady oczywiście czym więcej, tym lepiej, ale parametr ten powinien też być dostosowany do realnej prędkości naszego łącza internetowego. Przykładowo sięganie po nowoczesne urządzenie z transmisją na poziomie 1300 Mbps nie ma wielkiego sensu w sytuacji, gdy dysponujemy jedynie Internetem o prędkości 300 Mbps. Z szybkością transmisji są powiązane standardy Wi-Fi. Oznaczamy je poprzez cyfry 802.11 i litery. W repeaterach najczęściej wykorzystywane są standardy 802.11n i 802.11ac – ten drugi oferuje najszybszy transfer danych.

co wyrnia dobry wzmacniacz wi fi

Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie sprzętu korzystającego zarówno z pasma 2,4 GHz (to standard oferowany przez każdy model), jak i częstotliwości 5 GHz. Dzięki temu sygnał sieci Wi-Fi będzie znacznie cięższy do stłumienia – wzmacniacz będzie mógł przełączać się pomiędzy pasmami, dostosowując do sytuacji i zawsze oferując najlepsze parametry połączenia. Skorzystają na tym oczywiście wszystkie podłączone do niego urządzenia.

Pozostałe parametry mają wtórne znaczenie dla większości użytkowników, choć w wielu sytuacjach przydatne okazuje się złącze RJ-45 na repeaterze.

Dobry i niedrogi repeater Wi-Fi

Najprostszym wyjściem jest sięgnięcie po tani repeater podłączany do portu USB. Dobrym przykładem tego typu sprzętu niezmiennie pozostaje Xiaomi Mi WiFi Repeater 2. To niewielkie urządzenie zostało wyposażone w dwie anteny PCB i pracuje w standardzie 802.11n na paśmie 2.4 GHz. Maksymalna przepustowość łącza wynosi 300 Mbps. Do wzmacniacza możemy podłączyć do 16 różnych sprzętów. Nie są to porywające parametry, ale trudno spodziewać się czegoś więcej w cenie 30-40 złotych.

Za niewiele większe pieniądze – około 60-70 złotych – można kupić wzmacniacz sygnału podłączany do gniazdka elektrycznego. Za przykład może tu posłużyć model Netis E1+, który posiada bardzo podobne parametry do repeatera od Xiaomi. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak złącze RJ-45, którego pierwsza propozycja nie posiadała.

dobry i niedrogi repeater wi fi

Decydując się na wydanie jeszcze więcej możemy sięgnąć po urządzenie pracujące w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, dzięki czemu zapewnimy sobie lepszą jakość i stabilność połączenia. W tym przypadku warto polecenia są takie modele, jak TP-Link RE200 (90-100 złotych), AVM FRITZ! Repeater (od 160 złotych) czy TP-Link RE450 (około 250-260 złotych).

Posiadanie routera i sieci Wi-Fi nie gwarantuje zawsze idealnego zasięgu w całym mieszkaniu. Router może być oddzielony od smartfona czy komputera na przykład ścianą lub drzwiami. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy dom jest piętrowy. Dobry zasięg naszej sieci Wi-Fi jest bardzo ważny – w końcu chcemy korzystać z dobrodziejstw bezprzewodowego połączenia z Internetem w całym domu. Dlatego warto wiedzieć o istnieniu takiego urządzenia, jakim jest repeater.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro