Skoczki – jak wybrać zabawkę do skakania?

Dzieciństwo jest od tego, żeby bawić się na całego! Co lepiej wyzwoli całą nagromadzoną w dziecku energię niż skakanie? Jest to jedna z naturalnych czynności, którą dzieci uwielbiają. „Skoczki” są znakomitą odpowiedzią na tę potrzebę maluchów. Czym się kierować przy wyborze tego typu zabawki, by była ona bezpieczna?

udostępnij

Marta Maćkiewicz Marta Maćkiewicz / 27-08-2015

Skoczki dla niemowląt

Wszyscy wiemy, jak trudne bywa zajęcie niemowlęcia czymś dłużej niż pięć minut. Szukając zabawek dla tak małych dzieci, warto zainteresować się takimi, które zaangażują je fizycznie. Takie są właśnie skoczki dla niemowląt. Zazwyczaj maluchy uwielbiają spędzać w nich czas. Przypominają one chodziki zawieszone na sprężynach na specjalnym stelażu. Kilkumiesięczne dziecko, które już potrafi sprężynować, z pewnością będzie zachwycone swoją „umiejętnością” skakania. Tego typu skoczki są bezpieczne, jednak należy kontrolować czas, jaki w maluch nich spędza.

Dziecko, które jeszcze samo nie stoi, nie powinno być pionizowane zbyt długo. Należy zatem stosować się do zaleceń specjalistów i nie pozwalać maluchowi na wielogodzinne przebywanie w zabawce, nawet jeśli samo się tego domaga.

Można także dla niemowlęcia wybrać skoczek-huśtawkę. Jest to zawieszane na sprężynie siedzisko, które pozwala na sprężynowanie lub huśtanie się. Podobnie jak w przypadku poprzedniej zabawki, dziecko cały ciężar ciała opiera na kroczu, więc należy ograniczać czas spędzany na skoczku, by uniknąć problemów ortopedycznych.

Skoczki dla mniejszych dzieci

Gdy dziecko już umie chodzić i czuje się pewnie, możemy zaproponować mu skoczki, które wymagają utrzymania równowagi. Dostępne na rynku, zrobione z gumy skoczki-zwierzaczki przypominają kształtem różne zwierzęta: krowy, konie, osiołki. Dziecko, odbijając się nogami, skacze jak na piłce. Łatwiej jest mu jednak utrzymać równowagę ze względu na kształt skoczka. Różne kolory sprawiają, że z łatwością można wybrać zarówno coś dla dziewczynki, jak i chłopca.

Są też zabawki, które na specjalnej platformie, na sprężynie mają umieszczone zwierzątko, na którym dziecko może skakać w miejscu, nie przemieszczając się. Są to tak zwane skoczki-rodeo. Zabawka wydaje różne dźwięki i mruga kolorowymi światełkami.

Skoczki dla starszych dzieci

Dziecko starsze, powyżej piątego roku życia, może spróbować skakać na skoczku-drążku. Staje się na nim obiema nogami, a rękoma przytrzymuje górę, jak kierownicę w rowerze. Podskakuje się obiema nogami. Takie skakanie wymaga doskonałej równowagi i umiejętności upadania. Dziecko powinno umieć się asekurować rękoma w czasie upadku oraz umieć go amortyzować. Podobnie jak w przypadku innych zabawek, także i tu wybór kolorów jest szeroki i z pewnością znajdą dla siebie tu coś zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.

Dzieci powyżej czwartego roku życia mogą skakać na specjalnych gumowych piłkach, które mają „uszy” do trzymania. Wielkość takich zabawek jest zróżnicowana. Ważne jest, by dobrać piłkę do wzrostu dziecka tak, by sięgało swobodnie nogami do ziemi.

Wybierając „skoczek” dla dziecka, trzeba nie tylko zwrócić uwagę na to, czy jest ono w odpowiednim wieku, by bezpiecznie się nim bawić. Musimy brać pod uwagę indywidualny rozwój malucha. Bywa, że dziecko pięcioletnie nie jest wystarczająco skoordynowane i na zabawce typu skoczek-drążek może wyrządzić sobie poważną krzywdę. Sami powinniśmy ocenić umiejętności naszego dziecka przy wyborze tego typu zabawek.

Ponadto istotne jest, by zabawki były używane w bezpiecznym otoczeniu. Dziecko, skacząc na skoczku po mieszkaniu, łatwo może ulec kontuzji. Znacznie bezpieczniejszy jest trawnik, park, łąka, ogród czy boisko – miejsca, gdzie nawet upadek nie grozi poważnymi konsekwencjami.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro