Skarpety z wełny merino – dlaczego warto zaopatrzyć się w nie przed wyprawą?

Skarpety z wełny merino – dlaczego warto zaopatrzyć się w nie przed wyprawą?

Wełna merynosów znalazła szerokie zastosowanie w produkcji odzieży turystycznej. Wielu zwolenników aktywnych form spędzania wolnego czasu nie wyobraża sobie wyprawy bez wykonanej z niej koszulki czy bluzy. Wachlarz zastosowań tego typu tkaniny jest jednak o wiele szerszy. Szczególne miejsce zajmują tu skarpety turystyczne.

udostępnij

Anna KołodziejczykAnna Kołodziejczyk / 09-03-2016

Wybór na wagę złota

O tym, jak ważną rolę pełni ten element garderoby, najlepiej wiedzą chyba wielbiciele pieszych wędrówek, którzy w marszu, często w trudnych warunkach, potrafią spędzić nawet kilka godzin. Obuwie i skarpety powinny stanowić dobrze zgrany duet – tylko dzięki temu unikniemy bolesnych otarć, odparzeń i odcisków.

Na tym jednak rola skarpetek turystycznych się nie kończy. Ich zadaniem jest także dobra amortyzacja stopy, co ma ogromne znaczenie np. dla górołazów. Ryzyko skręcenia kostki wzrasta bowiem z każdym krokiem proporcjonalnie do zmiany kąta nachylenia terenu. O nieprzyjemną kontuzję nietrudno w każdych warunkach, dlatego zakup powinien zostać dobrze przemyślany.

Równie ważne są właściwości termiczne skarpet. Zimą wyrób powinien gwarantować długotrwałe utrzymanie ciepła, a latem – chronić przed przegrzaniem. Niezależnie od pory roku skarpety muszą zapewniać optymalny poziom odprowadzania wilgoci. Ostatni ze wskazanych parametrów stanowi często główne kryterium doboru skarpet turystycznych, a pod tym względem wełna merino nie ma sobie równych.

Zalety skarpet z merino

Pozyskiwana m.in. z australijskich i nowozelandzkich owiec rasy Merynos wełna pozwala na produkcję materiału najwyższej jakości. Uznanie zdobyła przede wszystkim dzięki dużej zdolności pochłaniania wilgoci z powierzchni ciała przy sprawnie działającym systemie transportowania jej na zewnątrz. Aby mechanizm funkcjonował jeszcze lepiej, w przypadku skarpet stosuje się często domieszki coolmax – włókien, które wspierają proces odprowadzania potu.

Szczególnie godne polecenia są produkty Smartwool, zapewniające dużą oddychalność tkaniny, która pochłania wilgoć zanim ulegnie ona kondensacji, a więc w stanie lotnym. Do tego merino jest odporna na nieprzyjemne zapachy, których po prostu nie wchłania. W przypadku skarpetek to właściwość bardzo pożądana. Stopa, nawet przy zaawansowanym wysiłku, długo pozostaje sucha i świeża. I to niezależnie od pory roku, bo chociaż wełna kojarzy się przede wszystkim z odzieżą zimową, zastosowanie mniejszej gęstości tkaniny umożliwia noszenie jej nawet w środku lata.

Tak jak w przypadku bielizny termoaktywnej czy innych części garderoby wykonanych z tego typu materiału, zwróćmy zatem uwagę na gramaturę. Latem wybierzmy najniższą (100 g/m2), zimą lepiej postawić na wyższe wartości.

W przeciwieństwie do skarpet z tradycyjnej wełny, te wykonane z merino są bardzo delikatne dla skóry – nie gryzą ani nie drapią. Wełna merynosów nie uczula, dlatego bez obaw mogą nosić ją alergicy. Ma także właściwości antybakteryjne, jest trudnopalna i nie elektryzuje się.

Idealne w góry

Ze względu na swoje właściwości skarpety z wełny merynosów są wręcz idealne na wymagające wyprawy trekkingowe, często zresztą określa się je mianem skarpet trekkingowych. Takie przeznaczenie wiąże się z odpowiednim sposobem szycia – pogrubioną warstwą materiału w miejscu, w którym ma kontakt ze stopą, co sprzyja lepszej stabilizacji, oraz cieńszą warstwą wierzchnią. Dzięki temu skarpety zapobiegają odciskom i mogą nam służyć o wiele dłużej niż modele uszyte w sposób tradycyjny.

W parze z dobrą jakością idzie oczywiście cena. Za produkty z najwyższej półki, a więc te, w których składzie przeważa wełna merino (około 80%), zapłacimy w granicach 90–100 złotych za parę. Około 30–40 złotych będą nas natomiast kosztować modele, w których jej włókna stanowią około 30–40%.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro