Skarpety na stoku – przegląd

Przygotowując się na stok, dbamy o to, by skompletować odpowiedni strój. Rzecz jasna podstawa to buty, ciepła bluza, bielizna, kurtka i spodnie, jednak należy również zwrócić uwagę na takie detale, jak skarpety. Trzeba przyznać, że wybór tego elementu garderoby jest naprawdę ogromny.

udostępnij

Anna AdamczykAnna Adamczyk / 28-12-2016 / aktualizacja: 31-03-2018

Czasy, kiedy trzeba było zakładać kilka par skarpet, by stopy nie zmarzły, już dawno minęły. Obecnie w ofertach różnych firm sportowych znajdują się produkty termoaktywne przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla kobiet oraz mężczyzn, dzięki którym szusowanie na stoku to czysta przyjemność. Istotną kwestią jest ich odpowiednie dobranie, m.in. do stylu jazdy, stopnia zaawansowania, butów itd.

X-Socks

Na początek marka najczęściej wybierana przez sportowców i pasjonatów snowboardu, która posiada w ofercie kilka rodzajów skarpet narciarskich:

1) X-Socks Ski Energizer Light to jedne z najcieńszych modeli, które sprawdzą się w trakcie jazdy sportowej. Zastosowanie kompresji sprawia, że narciarz nie odczuwa nadmiernego zmęczenia, a mięśnie szybko się regenerują. O cyrkulację powietrza dba specjalnie opracowany kanał powietrzny AirGuides. Materiał to mieszanka nylonu (49 proc.), poliestru (28 proc.), polipropylenu (12 proc.) i elastanu (1 proc.).

2) X-Socks Effektor Ski – wyróżnia się systemem X-Cross, który znacząco chroni i stabilizuje kostkę. Poza tym jest tu cały system zabezpieczeń, chroniących zarówno palce, pięty, golenie, jak i łydki. Termoregulację i antybakteryjność zapewnia wykorzystany materiał (głównie nylon i wełna merynos, z dodatkiem m.in. poliestru i elastanu) oraz składnik Skin Nodor.

3) X-Socks Radiactor – to skarpety wykonane z materiału XITANIT, który ma za zadanie izolować wytwarzane przez ludzki organizm ciepło. Tak jak w pozostałych produktach tej marki, są tu specjalne kanały wentylacyjne odprowadzające wilgoć. Skóra jest sucha, a co za tym idzie – mniej narażona na otarcia.

R-Radical

Tym razem propozycja polskiej produkcji – skarpety termoaktywne z bawełny czesankowej, które sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli mamy wyjątkowo wrażliwą skórę. O oddychalność dba w tym przypadku materiał określony mianem Prolen-Siltex. Poza tym zastosowano środek antybakteryjny, aby zniwelować nieprzyjemne zapachy, natomiast system ściągaczy sprawia, że skarpety się nie rolują.

Brubeck

Jeśli szukamy grubszych skarpet, to oferta marki Brubeck jest dla nas, w 46 proc. składają się bowiem z wełny merynos. Wykorzystanie polipropylenu z jonami srebra ma na celu podniesienie właściwości antybakteryjnych. Ventilation Channel to gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza i odprowadzania wilgoci. Co ważne, producent zadbał o to, by kostka była odpowiednio chroniona, wzmacniając ten element skarpet. Dodatkowo są one wykonane metodą bezszwową, więc nic nie powinno uwierać i przeszkadzać w trakcie chodzenia czy szaleństw na stoku.

Salomon

Skarpety Salomon Elios także powstały z materiału opartego na wełnie merynosowej, ale tym razem z ponad 50-procentowym wykorzystaniem akrylu. Głównym celem było zapewnienie użytkownikowi wygody i ochrony oraz swobody ruchów.

4F

Na koniec propozycja polskiej marki wyróżniająca się materiałem wyprodukowanym w technologii 4Fwarm. Co to oznacza? Przede wszystkim spełnia on wszystkie parametry gwarantujące bezpieczeństwo i zapewniające ciepło. Odpowiednio umieszczone ściągacze w skarpetach stabilizują stopę i podnoszą komfort użytkowania. Z kolei za eliminowanie wstrząsów odpowiada system amortyzujący.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro