Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Silniki bezszczotkowe w elektronarzędziach

Silniki bezszczotkowe w elektronarzędziach

Silniki bezszczotkowe zrewolucjonizowały branżę elektronarzędzi. Dzięki konstrukcji pozbawionej szczotek zapewniają one większą wydajność i sprawność, jednocześnie ograniczając częstość działań konserwacyjnych. Sprawdź, czym różnią się od silników szczotkowych, w jakich narzędziach je znajdziesz, a także dlaczego warto zainwestować w elektronarzędzia z silnikami indukcyjnymi.

udostępnij

Marcin CichockiMarcin Cichocki / 11-02-2020

Silnik bezszczotkowy a szczotkowy

Silniki szczotkowe (komutatorowe; DC) działają na zasadzie przenoszenia ładunków elektrycznych przez szczotki komutatora mechanicznego. Po dołączeniu zasilania do silnika szczotki ślizgają się po uzwojeniu wirnika. Płynąca energia elektryczna generuje pole magnetyczne reagujące z magnesami zamontowanymi w stojanie. Wygenerowana siła porusza wirnik, który jednocześnie porusza komutator i uzwojenia.

Silniki szczotkowe są relatywnie tanie i proste w produkcji. Niemniej mają one sporo wad. Wśród nich należy wymienić łatwość przegrzania silnika przy zbyt dużym obciążeniu wału, niewielki moment obrotowy przy wysokiej prędkości obrotowej czy sporą niestabilność parametrów pracy motoru. Poza tym szczotki silników szybko się zużywają, przez co konieczne jest ich regularne wymienianie.

Silniki bezszczotkowe (indukcyjne; BLDC) odznaczają się większą żywotnością, możliwością dokładniejszej kontroli parametrów pracy, stabilnością oraz zdecydowanie zwiększoną wydajnością i sprawnością. Zasada ich działania sprowadza się do sekwencyjnego zasilania cewek, które kolejno generują pole magnetyczne oddziałujące na magnesy trwałe. Tak powstające pole magnetyczne obraca rotor. Ze względu na brak intensywnie pracujących mechanicznych elementów (poza łożyskiem) silniki bezszczotkowe w zasadzie nie wymagają konserwacji.

Zalety silników bezszczotkowych

Kluczowymi zaletami silników bezszczotkowych są:

  • Większa wydajność – silniki nie generują tak dużych oporów i tarcia jak silniki szczotkowe, co pozwala wygenerować większy moment obrotowy.

  • Większa żywotność – silniki BLDC nie mają zużywających się szczotek, a cała ich praca opiera się na indukowaniu sił elektromagnetycznych. Poza tym silniki te lepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła, co ogranicza zużywanie elementów roboczych i izolacji.

  • Mniejsza awaryjność – najsłabszym ogniwem silników szczotkowych są szczotki. Wyeliminowanie ich w silnikach bezszczotkowych znacząco ograniczyło awaryjność jednostek napędowych, jednocześnie zwiększając stabilność ich pracy.

  • Mniejsze wymiary – silniki indukcyjne są pozbawione niektórych elementów roboczych, co znacząco ogranicza ich wymiary oraz masę.

W jakich elektronarzędziach można spotkać silniki bezszczotkowe?

Mimo licznych zalet silniki bezszczotkowe wciąż nie zdominowały rynku elektronarzędzi. Powodem jest przede wszystkim bardziej skomplikowany i droższy proces produkcyjny, który przekłada się na wyższą cenę tego typu jednostek napędowych. Na jego koszt wpływa konieczność wbudowania modułów sterujących z czujnikami Halla, a także obligatoryjne zastosowanie lepszej klasy magnesów trwałych zapewniających odpowiedni moment i prędkość obrotową.

Mimo to silniki bezszczotkowe można spotkać obecnie w każdej kategorii dobrej jakości elektronarzędzi – zwłaszcza w urządzeniach zasilanych akumulatorowo. Standardowo silniki indukcyjne wykorzystywane są w: wiertarkach, wkrętarkach, frezarkach, tokarkach, szlifierkach, młotowiertarkach, piłach i kosach elektrycznych czy kosiarkach.

Przykładem takich elektronarzędzi może być młotowiertarka Makita HR4011C 1100 W, przecinarka do prętów zbrojeniowych Makita DSC250ZK czy wkrętarka Graphite Pro 18 V Li-Ion.

Podsumowanie

Jeżeli stoimy przed wyborem zakupu profesjonalnego elektronarzędzia do firmy, zdecydowanie warto postawić na sprzęt z wyższej półki, który został wyposażony przez producenta w nowoczesny, wydajny i niezawodny silnik bezszczotkowy. Urządzenia tego typu znajdziemy niemal na każdym kroku.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro