Sięgnij gwiazd – profesjonalny teleskop do 15 tysięcy

Sięgnij gwiazd – profesjonalny teleskop do 15 tysięcy

Widziane okiem teleskopu, gwiazdy i planety zapierają dech w piersiach. Jeśli chcemy otrzymać ich idealny obraz, wybierzmy najlepszy sprzęt. Oto sprawdzone teleskopy do 15 tysięcy złotych.

udostępnij

Maciej SznurkowskiMaciej Sznurkowski / 23-10-2017

Messier AR-152S

Pierwszym, na co trzeba zwrócić uwagę w Messierze AR-152S, jest wysokiej klasy refraktor. Teleskop korzysta z obiektywu o średnicy 152 mm i ogniskowej 760 mm. Cztery soczewki typu Petzval umożliwiają uzyskanie dużego pola widzenia. Urządzenie należy do trzeciej generacji teleskopów tego producenta, charakteryzującej się solidnym wyciągiem okularowym Hexfoc. Umożliwia on mocowanie ciężkich akcesoriów bez martwienia się o przesunięcie tulei. Zintegrowana poziomica ułatwia precyzyjny montaż, a twórcy pomyśleli nawet o małej, metalowej półce na przyrządy pomocnicze.

Sky-Watcher (Synta) Dobson 16” GoTo

Zastosowane w Sky-Watcherze Dobson 16” wzmocnione żebrowaniem 16-calowe główne szkło PYREX o niskiej rozszerzalności termicznej daje dużo lepszy obraz od zwykłego szkła. Montaż teleskopu jest wybitnie prosty poprzez umiejętne użycie łożyskowania Dobsona w osi azymutu. Dzięki wbudowanemu systemowi GoTo możemy nakierować teleskop na około 40 tysięcy zaprogramowanych celów. Apertura urządzenia to 406 mm, ogniskowa to 1800 mm, a dwie ogniskowe okularów mają kolejno 25 i 10 mm, co daje 609-krotne największe powiększenie użyteczne.

Celestron NexStar Evolution 8”

Niewielki, a przy tym silny Celestron NexStar Evolution 8” należy do najbardziej zaawansowanej linii tego producenta. Wydajny i lekki akumulator litowo-jonowy starczy na 10 godzin ciągłej pracy bez dostępu do stałego źródła prądu. Moduł komunikacji Wi-Fi umożliwia sterowanie teleskopem przez smartfon lub tablet, jak również polecenie wyszukania jednego z zapisanych wcześniej obiektów. Powiększenie jest maksymalnie 480-krotne dzięki aperturze 203,2 mm i dwóm okularom 10 i 20 mm. Podświetlana półka na przyrządy optyczne może być używana również przy niskim rozstawieniu stelażu.

Celestron Advanced VX 11”

Apertura 280 mm, ogniskowa obiektywu 2794 mm i okular z ogniskową 40 mm daje satysfakcjonujące, 305-krotne maksymalne powiększenie. Tuba jest dosyć krótka (610 mm), dzięki czemu Celestron Advanced VX 11” jest modelem wybitnie kompaktowym. Standardowy system GoTo umożliwia zdalne nakierowanie teleskopu na interesujący nas obiekt. Jest to idealny wybór na prezent dla znającego już podstawy obserwacji hobbysty.

BK Maksutov Newtonian 190 Sky-Watcher

Powyższy teleskop to umiejętne połączenie dwóch systemów, Maksutova i Newtona, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze dla średniozaawansowanych astronomów. Dodatkowa soczewka meniskowa likwiduje krzywiznę obrazu, zapewniając ostre i zachwycające widoki dalekich obiektów. Apertura modelu BK Maksutow Newtonian 190 mm i ogniskowa obiektywu 1000 mm dają 285-krotne powiększenie maksymalne. Długa, prawie metrowa tuba uniesie nawet sporych rozmiarów lunetę pomocniczą.

Celestron CPC 925 XLT

Kolejny z Celestronów, CPC 925 XLT, jest wyposażony w technologię SkyAlign, która wymaga wprowadzenia pozycji tylko trzech jasnych gwiazd, by odnaleźć się w aktualnej mapie nieba. Dalsze polecenia możemy wdrażać z pomocą pilota. 353-krotne powiększenie maksymalne uzyskujemy za pomocą 235-milimetrowej apertury, 2350-milimetrowej ogniskowej zwierciadła i 10-milimetrowego okularu. Zaprojektowany specjalnie dla tej linii teleskopów system korekcji PEC umożliwia nawigowanie również w trudniejszych warunkach. W porównaniu z niektórymi podobnymi cenowo teleskopami ten wyróżnia się stosunkowo niewielkim ciężarem – całość waży około 26 kg.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro