Serwis świąteczny dla rodziny

Szykowna klasyka, ascetyczna prostota czy kwiatowy relief? Możemy do woli przebierać w kompletach zastawy obiadowej, podobnie jak w innych elementach wyposażenia kuchni i jadalni. Podpowiadamy, jak wybrać idealny serwis na bożonarodzeniową kolację w gronie najbliższych.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 02-12-2015

Zastawa na Boże Narodzenie

W czasie świąt stół zyskuje symboliczne znaczenie – to przy nim członkowie rodziny jedzą, piją i rozmawiają, ciesząc się obecnością najbliższych. I choć to właśnie wspólne spędzanie czasu liczy się najbardziej, piękna oprawa bożonarodzeniowej kolacji również jest częścią tego rytuału. Nawet najwięksi szefowie kuchni zwracają uwagę na to, jak ważna jest oprawa serwowanych posiłków. Odpowiednia stylizacja nie tylko zaostrzy apetyt, ale także sprawi, że poczujemy się wyjątkowo.

Przed świętami wiele osób chętnie wybiera i kupujenową zastawę. Najlepszym rozwiązaniem są uniwersalne wzory oraz kolory, których z powodzeniem można używać przez cały rok (np. podczas urodzin, imienin czy jubileuszy). Zastawa nie musi być wyglądać klasycznie, na stołach coraz częściej widzi się nowoczesną porcelanę, która prezentuje się równie elegancko. Przede wszystkim chodzi o to, by była wyjątkowa, czyli nieużywana w domu na co dzień.

Po dekorowane serwisy – np. z motywami świątecznymi, subtelnymi tłoczeniami, złotymi detalami – najchętniej sięgają zwolennicy tradycji. Zdobienia są istotnym elementem serwisu obiadowego, a najwyżej cenione są wykonane ręcznie. Ciekawym pomysłem jest personalizacja zastawy (np. wpisanie na niej inicjałów rodowych), która ma znaczenie symboliczne i może stanowić wartość sentymentalną również dla kolejnych pokoleń.

Największą popularnością cieszą się serwisy wykonane z porcelany, czyli mieszanki gliny kaolinowej, skalenia i kwarcu. Ale na rynku są również komplety z innych materiałów.

  • Porcelana. Im cieńsza, tym droższa. Im bielsza, tym wyższa jest jej jakość. Najwyższej klasy porcelana jest tak delikatna, że przepuszcza światło.
  • Porcelana kostna(Fine Bone China). Materiał szlachetny, bardzo lekki i przejrzysty. Oryginalna porcelana kostna powinna mieć widoczny pod światło „stempel”.
  • Porcelit. Wytwarzany przez wypalanie, podobnie jak porcelana, ale ze składników gorszej jakości. Jest dużo cięższy, ciemniejszy i ma mniejszą wytrzymałość.
  • Fajans. Produkowany z nieoczyszczonej glinki kaolinowej. Jest nasiąkliwy, kruchy, powlekany szkliwem, najczęściej w kolorze beżowym. Grubszy i cięższy od porcelany.

Na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem warto się zastanowić, jak duży serwis obiadowy będzie nam potrzebny. Standardowy przewidziany jest na 6 lub 12 osób, jednak bywają większe – nawet dla 24 osób. W komplecie zazwyczaj znajdziemy talerze obiadowe, głębokie i deserowe, rzadziej wazę, półmiski i salaterki. Większość producentów oferuje różne kombinacje naczyń, a ponadto sprzedaje dodatkowe elementy (np. sosjerki) o tym samym wzornictwie, dzięki czemu bez problemu można skompletować idealną zastawę dla całej rodziny.

Istotna jest również jakość materiału, z którego wyprodukowano interesujący nas serwis. Warto się przy tym zastanowić, kiedy i w jakich okolicznościach zamierzamy go używać. Jeśli kupujemy zastawę odświętną, czyli taką, z której będziemy korzystać raz w roku, możemy wybrać nieco droższy model bez obawy, że się uszkodzi podczas codziennych posiłków. W takim wypadku warto rozważyć, czy nie zdecydować się na komplet z oryginalnymi zdobieniami, które idealnie wkomponują się w bożonarodzeniowy klimat. Jeśli natomiast decydujemy się na nieco bardziej uniwersalne rozwiązanie, powinniśmy wybrać klasyczny serwis z materiału, który można myć w zmywarce i wstawić do mikrofali (będzie miał stosowne oznaczenia).

  • Serwis obiadowy Wałbrzych Alaska. Serwis dla 12 osób składający się z różnych elementów (m.in. talerze, półmiski, salaterki, waza), możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów (mlecznik, cukiernica itp.). Śnieżnobiała porcelana ze złotymi zdobieniami.
  • Serwis obiadowy Chodzież Iwona. Serwis obiadowy dla 12 osób składający się z 45 elementów, w tym m.in. talerze, półmiski, waza, sosjerka. Wykonany z porcelany ze zdobieniem w kolorze platynowym.
  • Serwis obiadowy Ćmielów Rococo. Serwis dla 6, 12 lub 18 osób o różnej liczbie elementów (w niektórych zestawach bulionówki, maselnica, serwetniki itp.), również w wersji obiadowo-kawowej. Porcelana zdobiona kwiatowymi tłoczeniami.

Szukasz więcej inspiracji? Zajrzyj tu!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro