Serwis pompy ciepła – jakie elementy podlegają kontroli?
Zdaniem eksperta

Serwis pompy ciepła – jakie elementy podlegają kontroli?

Zimno w domu, wysokie rachunki za ogrzewanie, głośna praca pompy ciepła, niekończące się raporty o błędach na wyświetlaczu – to tylko kilka problemów, których można uniknąć dzięki regularnej kontroli pompy ciepła. Coroczny przegląd instalacji, nawet ten pogwarancyjny, pozwoli wcześnie wykryć nieprawidłowości w pracy pompy ciepła, chroniąc nas przed niepotrzebnymi wydatkami na ich usuwanie. Co warto wiedzieć o serwisie pompy ciepła?

udostępnij

Damian CzernikDamian Czernik / 11-10-2018

Gdy na wyświetlaczu pompy ciepła pojawia się komunikat o błędzie, w większości przypadków możemy go usunąć ręcznie – poprzez naciśniecie pokrętła regulatora i przytrzymanie go przez kilka sekund. Jeśli awaria nie zostanie usunięta bądź sprawy przybierają o wiele poważniejszy obrót, np. w domu jest za zimno – powinniśmy skontaktować się z serwisem. W okresie gwarancji będzie to firma, która sprzedała i zamontowała pompę ciepła. W pozostałych przypadkach powinien być to certyfikowany instalator. Choć usterek w pompach ciepła nie sposób przewidzieć, warto zlecać coroczną kontrolę serwisową.

Optymalizacja pracy pompy ciepła

Po pierwszym sezonie grzewczym każda pompa ciepła powinna być sprawdzona pod kątem zużytej energii i wytworzonej mocy grzewczej, w celu przeprowadzenia optymalizacji jej pracy. Na podstawie informacji zapisanych w regulatorze pompy serwisant może dokładnie określić, czy wszystkie instalacje pracowały właściwie i gdzie oraz kiedy występowały ewentualne nieprawidłowości. Niewymiarowana moc pompy ciepła będzie skutkować częstszą pracą grzałki elektrycznej, przewymiarowana pompa ciepła z kolei będzie pracować niestabilnie przez większą część sezonu grzewczego. Dokładna analiza pracy instalacji oraz jej późniejsza optymalizacja jest gwarancją, że pompa ciepła będzie pracować najsprawniej, generując możliwe niskie koszty eksploatacyjne.

Dłuższa żywotność pompy ciepła

Najbardziej energochłonnym elementem w pompie ciepła jest sprężarka, to ona odpowiada za przenoszenie energii cieplnej z dolnego do górnego źródła. To urządzenie, które spręża czynnik roboczy krążący w obiegu pompy ciepła, jego sprężenie powoduje wzrost ciśnienia i temperatury. Na rynku dominują dwa typy sprężarek: rotacyjne i inwerter. Jeszcze nie tak dawno w pompach ciepła dominowały sprężarki rotacyjne, pracują one w trybie załącz/wyłącz. Zostały jednak wyparte przez sprężarki inwerterowe, które posiadają zmienną prędkość obrotową. Zastosowanie technologii inwerterowej pozwoliło wydłużyć czas życia sprężarki o ok. 5-8 lat w porównaniu do sprężarek rotacyjnych. Bez względu na to, w jaką sprężarkę wyposażona jest pompa ciepła – także ona powinna podlegać corocznej kontroli. Serwisant powinien sprawdzić takie elementy jak: czas pracy sprężarki w ciągu roku, długość przerw między cyklami pracy, pobór energii elektrycznej, głośność pracy sprężarki itd. Te parametry decydują o trwałości sprężarki, co przekłada się na późniejszą wydajność pompy ciepła.

Kto powinien serwisować pompę ciepła?

Serwisu pompy ciepła nie powinien realizować przypadkowy hydraulik, ale certyfikowany instalator – najlepiej rekomendowany przez producenta lub legitymujący się certyfikatem np. EUCERT. Pompy ciepła dostępne na rynku różnią się między sobą budową, oprogramowaniem i elektroniką. Kompetentny serwisant, sprawdzając kody błędów na panelu dotykowym, znajdzie przyczynę niskiego ciśnienia, niepracującego wentylatora, skoryguje krzywą grzewczą bądź wymieni czujnik temperatury zewnętrznej. Jeśli będzie konieczna wymiana czynnika chłodniczego bądź rur obiegu chłodniczego – ważne, by zostały zachowane odpowiednie procedury. Za każdym razem przed napełnieniem instalacji czynnikiem chłodniczym trzeba przeprowadzić jej czyszczenie i osuszanie polegające na wytworzeniu w niej próżni, bo w ten sposób można usunąć z niej powietrze zawierające parę wodną. W trakcie naprawy polegającej na demontażu rur do środka nie mogą dostać się żadne zanieczyszczenia, w tym wilgoć. W trakcie prac wszystkie końcówki powinny być zaślepione – istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanieczyszczenia mechaniczne krążące w obiegu mogą obniżyć wydajność sprężarki, również duże zagrożenie niesie woda - choć skutki jej działania mogą ujawnić się później.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro