Najciekawsze kalendarze na 2021 rok
Dobry kalendarz musi mieć dużo miejsca na najśmielsze plany. Powinien też być poręczny i… ładny, by chęć do prowadzenia go nie zaniknęła wraz z noworocznymi postanowieniami. Na szczęście z naszymi…
Marta Galewska-Kustra stworzyła prawdziwy książkowy fenomen, który pokochali zarówno rodzice, jak i najmłodsi. Podpowiadamy, od czego zacząć przygodę z serią „Pucio”.
Czas czytania: 4 min
Pucio to bohater książkowej serii, której autorką jest Marta Galewska-Kustra. Pisarka z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych, a także logopedą i pedagogiem dziecięcym. To dzięki temu „Pucio” stanowi prawdziwy fenomen na naszym rynku literatury dziecięcej. Książki o sympatycznym przedszkolaku łączą bowiem wartość artystyczną z walorem edukacyjnym, pomagając uczyć się maluchom poprzez zabawę.
Do tej pory ukazało się już siedem tomów w serii o Puciu. My podpowiadamy, od których z nich warto zacząć swoją przygodę z rezolutnym chłopcem i jego szaloną rodzinką.
Pierwszy tom serii, który zapoczątkował fenomen, jakim stały się przygody Pucia. „Pucio uczy się mówić” to niezwykle prosta i przystępna pozycja, przeznaczona głównie dla tych najmłodszych maluchów (od 0 do 3 lat) lub nieco starszych dzieci z opóźnionym rozwojem aparatu mowy. Autorka prezentuje codzienne sytuacje i wykorzystywane przy ich okazji słowa. Zabawy opierają się głównie na prostych wyrazach dźwiękonaśladowczych, przez co lektura jest świetną zabawą. Dodatkowym atutem są też piękne ilustracje, pomagające maluchowi zrozumieć opisywane historyjki.
Druga część przygód Pucia pozwala jeszcze bardziej rozwijać słownictwo malucha. Galewska-Kustra cały czas opiera przygody swojego małego bohatera na prostych, codziennych czynnościach, dzięki czemu dzieciom łatwo jest utożsamić się z Puciem i tym, co robi. W książce „Pucio mówi pierwsze słowa” nie brakuje takich, które mogą być dla malucha wyzwaniem (np. „rajtuzy” albo „piżama”), ale szybko przekonasz się, że wspólne ćwiczenia przynoszą niesamowite efekty.
Ta mała pod kątem objętości książeczka pęka w szwach od opisów prostych, codziennych sytuacji. „Co robi Pucio?” najlepiej sprawdzi się podczas wspólnego czytania i głośnego powtarzania wymienionych tu rzeczowników i czasowników. Na jednej stronie widzimy przedmiot, a na drugiej – związaną z nim czynność, co pomaga w rozwoju wyobraźni i logicznego łączenia faktów. Słowa z książeczki dobrze jest potem powtarzać w codziennym życiu, tak by utrwaliły się maluchowi.
W czwartej części przygód Pucia wybieramy się z nim i jego rodziną na wakacyjny wyjazd. To sprzyja poznawaniu nowych słów, a także ćwiczeniu poprawnej artykulacji, czyli wymowy. „Pucio na wakacjach” to pozycja skierowana do dzieci wieku od 3 do 6 lat. Dzięki ciekawemu, „podwójnemu” prezentowaniu materiału szybko utrwalamy nowo zdobytą wiedzę. Galewska-Kustra na jednej stronie opisuje krótką wakacyjną historyjkę, a na drugiej prezentuje konkretne obiekty i przedmioty wraz z opisami i pytaniami.
Mała książeczka do wspólnego czytania – i zabawy! – z dzieckiem. Powtarzajmy wykonywane przez Pucia gesty i głośno i wyraźnie wymawiajmy opisane słowa. „Zabawy gestem i dźwiękiem” łączą ćwiczenia z wymowy z rozwojem wyobraźni przestrzennej.
Książkowa seria „Pucio” to genialny w swojej prostocie sposób na naukę poprzez zabawę. Rezolutny chłopiec stanie się dobrym kolegą waszych dzieci, a książeczki z jego przygodami – nieodłącznymi towarzyszami wspólnego czytania.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu