„Serce smoka” – recenzja gry

„Serce smoka” jest grą karcianą przeznaczoną do potyczek na dwie osoby. Z dawien dawna Wielki Smok został zamieniony w kamień, a jego ognisty oddech zaklęto w krwistoczerwony klejnot, który nazwano „Sercem smoka”. W związku z tym, że smok był przyjazny i czuwał nad losem całego ludu, to teraz cała masa śmiałków stara się uwolnić biednego gada. Przed graczami stoi nie lada wyzwanie, bo tylko ten, kto osiągnie wyznaczone cele i zdobędzie najwięcej punktów sławy, zostanie wielkim bohaterem i wyzwoli smoka. Kto jest na tyle odważny, aby zmierzyć się z przygodą?

Kamila Gątkiewicz Kamila Gątkiewicz / 22-07-2016

Wnętrzności i przygotowanie do gry

W pudełku znajdziemy podłużną planszę, 100 kart (dwie analogiczne talie – jedna o zielonych, a druga o czerwonych rewersach) oraz czerwoną figurkę smoka. Grafika gry prezentuje się wprost bajecznie. Karty świetnie współgrają z planszą i nieźle wkomponują się w widoczny na niej krajobraz. Jednym słowem, w tej grze wszystko jest dopięte na ostatni guzik, zarówno pod względem jakości wykonania, jak i wyglądu.

serce2.jpg

Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy w wieku co najmniej 8 lat. Na początku rozkładamy planszę i umieszczamy na niej figurkę smoka. Każdy gracz dostaje swoją talię kart (50 sztuk) i ją tasuje. Uczestnicy kładą zakryte stosy kart przed sobą i dobierają 5 z nich na rękę. Pora rozpocząć akcję ratowania smoka…

serce3.jpg

Przebieg rozgrywki

Każdy gracz w swoim ruchu może zagrać jedną lub więcej kart z ręki tego samego rodzaju (z tym samym obrazkiem). Karty dokłada się zawsze na miejsce na planszy z taką samą grafiką. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że niektóre miejsca mają ograniczoną liczbę kart. Oznaczone jest to dwoma, trzema lub większą liczbą obwódek, które odpowiadają liczbie kart mogących leżeć tam jednocześnie (np. pole Łowczyni smoków). W sytuacji gdy umieścimy swoją kartę (karty) na polu, które wskazuje strzałką inne pole, to dobieramy karty z pola wskazanego przez strzałkę. Trafiają one do naszej puli kart, które zadecydują o naszym przyszłym zwycięstwie. Tym sposobem wyłożenie jednej karty może prowadzić do małego łańcuszka zdarzeń. Położenie Trolla powoduje, że gracz zabiera leżące na planszy karty Czarodziejki. Czarodziejka pozwala zdobyć karty Skarbu lub Skamieniałego smoka i do tego możliwość zabrania z planszy figurki gada. Dzięki temu możemy dociągnąć jeszcze dodatkową kartę, a jeśli będziemy dobrze kombinować i przetrwamy z nim do końca gry, to zyskamy jeszcze bonusowe punkty.

serce4.jpg

Jednym słowem, gra toczy się niczym całkiem niezła przygoda, podczas której smoki porywają skarby, a łowczynie niestrudzenie polują na te wielkie gady. Po prostu koło życia. Jeśli natomiast zagramy drugą kartę bohatera, to możemy zdobyć Trolla lub Czarodziejkę. Krasnoludy się rozmnażają, a płynące statki mogą zwiastować zakończenie zabawy, co ma miejsce w chwili zagrania trzeciego okrętu. Zliczamy wtedy punkty ze zdobytych kart i zwycięzcą zostaje gracz z ich największą liczbą.

serce5.jpg

Podsumowanie

„Serce smoka” jest lekką i przyjemną grą na potyczki we dwoje. Jej zasady są bardzo proste, a rozgrywki krótkie i dość dynamiczne. Mechanika jest na tyle prosta, że młodsze dzieci mogą spokojnie sobie poradzić podczas rozgrywek ze starszymi graczami i wszyscy będą się świetnie bawić. Dodatkowo rozgrywki mogą umilić bajeczne grafiki w klimacie fantasy i bardzo dobra jakość wykonania. Poza tym gra zajmuje niewiele miejsca, więc świetnie sprawdzi się jako tytuł podróżny podczas wyjazdów we dwoje. Jest świetna jako szybki umilacz czasu czy też przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro