Najciekawsze kalendarze na 2021 rok
Dobry kalendarz musi mieć dużo miejsca na najśmielsze plany. Powinien też być poręczny i… ładny, by chęć do prowadzenia go nie zaniknęła wraz z noworocznymi postanowieniami. Na szczęście z naszymi…
Na co umarł Mickiewicz? W co inwestował Słowacki? Kto był największą miłością Marii Dąbrowskiej? Te i wiele innych fascynujących sekretów naszych słynnych pisarzy opisuje w swojej nowej książce Sławomir Koper. Zabawa murowana!
Czas czytania: 4 min
Dzieła ich autorstwa każdy z nas czyta choć raz w życiu. W szkole omawia się ich twórczość, pobieżnie zahaczając o życiorysy najważniejszych z nich. Stawia się ich – zasłużenie – na piedestale, przez co często… odziera się ich z ludzkich słabości i wad, które w dużej mierze odpowiedzialne były za powstawanie powieści, wierszy i poematów, na których wychowały się pokolenia Polaków. A przecież autorzy lektur szkolnych, bo o nich mowa, to ludzie tacy jak my! To właśnie o tej ich „ludzkiej” stronie pisze Sławomir Koper w swojej nowej książce. Jesteście gotowi poznać „Sekretne życie autorów lektur szkolnych”?
Przeczytaj też: „Mity polskiego września 1939” Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski – recenzja
Życie prywatne artystów często jest równie ciekawe, co ich twórczość. Wszak to z własnych doświadczeń i zdobytej wiedzy korzysta się najchętniej przy tworzeniu. A z lektury „Sekretnego życia autorów lektur szkolnych” wyłania się obrazów pisarzy i poetów, których biografie momentami zdecydowanie przebijają mnogością wydarzeń i skandali nawet najgłośniejsze dzieła ich autorstwa. Sławomir Koper nie chce nikogo obrażać, nie przedstawia też szokujących tez czy nowo odkrytych, sensacyjnych rewelacji. Wręcz przeciwnie – zdecydowana większość z przytaczanych przez niego historii i anegdot nie jest niczym nowym czy nieznanym.
Autor, z wykształcenia historyk, ubiera jednak te „sekrety” w odpowiedni kontekst historyczny, poszerza te historie o dodatkowe ciekawostki i fakty, które wzbogacają te skąd inąd nieco płytkie wynurzenia.
Dzięki lekturze „Sekretnego życia” poznamy więc tajemnice (niektóre wstydliwe, inne godne pochwały) aż osiemnastu najznamienitszych polskich pisarzy i poetów. Mowa tu nie tylko o Adamie Mickiewiczu (którego tajemniczej śmierci przypatruje się bliżej Koper) czy Juliuszu Słowackim (który okazał się być zmyślnym biznesmenem, dobrze inwestującym zarobione na pisaniu pieniądze). Poznamy też sekrety „skandalicznego” związku Elizy Orzeszkowej, poznamy największą słabość Zofii Nałkowskiej czy osobę, którą najbardziej kochała Maria Dąbrowska.
Sprawdź też: Najciekawsze książki o historii Polski
Wszystko to opowiedziane jest w zabawny, pełen ironii sposób, dzięki czemu lektura jest lekka i przyjemna. Całość uzupełniają humorystyczne rysunki, stanowiące uzupełnienie opisywanych przez Sławomira Kopra historii.
„Sekretne życie autorów lektur szkolnych” pozwala spojrzeć na autorów tych książek łaskawszym okiem. Autor odsłania przed nami ich mniej znane oblicze, niemalże ściągając ich z piedestału, na którym sami ich postawiliśmy. Nie oznacza to jednak, że Koper nie szanuje swoich bohaterów – wręcz przeciwnie. Zdradzając ich „sekrety”, oddaje im hołd, „uczłowiecza” ich w naszych oczach i sprawia, że… trochę łatwiej będzie nam zrozumieć ich twórczość.
„Sekretne życie autorów lektur szkolnych” to zabawna, lekka i pouczająca lektura, która świetnie sprawdzi się zarówno dla starszych uczniów, jak i dla dorosłych, którzy zatęsknili za szkolnymi latami.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu