Sanki dla rodzeństwa

Sanki dla rodzeństwa

Kupić saneczki dla każdej z pociech czy jeden większy model, dwuosobowy? Przed takim dylematem stają rodzice dwójki i więcej dzieci. Co mogą wybrać?

udostępnij

Izabela KieśIzabela Kieś / 08-02-2017

Dla maluchów

Jeśli dzieci są jeszcze za małe, by samodzielnie ślizgać się z górki, a saneczkowanie sprowadza się przede wszystkim do spacerów po parku, postawmy nasanki podwójne. Są bardzo wygodne dla dzieci, bo każde z nich ma wystarczająco dużo miejsca na nóżki i wygodne podparcie pleców (w niektórych modelach podparcia możemy w razie potrzeby zdemontować). Są też wygodne dla rodziców, bo współczesne modele mają w zestawie pchacze, praktyczniejsze od linek do ciągnięcia. Można je też dokupić i zamontować samodzielnie.

Najobszerniejsza jest oferta sanek metalowych. Część została wystylizowana na nowoczesne sportowe modele – w niektórych są zamontowane ledowe światełka pozycyjne, by były lepiej widoczne. Część utrzymana jest w stylu retro – mają „baranie rogi” i fantazyjnie powyginane rurki stanowiące oparcie. W wielu modelach można ustawiać oparcia tak, by dzieci siedziały do siebie przodem.

Sanki podwójne możemy kupić w wersji podstawowej, z oparciami i pchaczem, z tekstylnymi materacykami i „budkami” oraz z osłaniającymi nogi i tułów śpiworkami. Szczególnie dużo uwagi w czasie kupna poświęćmy saneczkom ze śpiworkami. Są zazwyczaj zdecydowanie droższe, więc powinny być warte swojej ceny. Śpiworek musi być ciepły, nie może wchłaniać wilgoci i powinno się go łatwo umyć lub wyprać – przecież przed zapięciem dzieci w śpiworki nie zdejmujemy im bucików, których czystość w czasie spaceru często pozostawia wiele do życzenia.

Dobrze, jeśli śpiworek pasuje też do głębokiego wózka i spacerówki.

  • Sanki Duo – Tandem. Metalowe, produkcji polskiej, oferowane jako bardzo wytrzymałe, o udźwigu do 150 kg. Mają długość 138 cm, łatwo demontowany pchacz i dwa oparcia (w komplecie). Ze względu na szeroko rozstawione płozy są stabilne. Cena: 147 zł.

  • Saneczki Skyline. Aluminiowe, nowoczesne, bardzo wytrzymałe. Siedzisko wykonane z grubej, wodoodpornej płyty. Wyposażone w światełka LED. Możliwość montowania oparcia przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Materacyk wykonany jest z nieprzemakalnego materiału, łatwego do utrzymania w czystości. Waga: 6 kg. Cena: 289 zł.

  • Sanki Camicco ze śpiworkami. Są wykonane z metalu, a siedzisko z bukowych deseczek. Oferowane z pchaczem i dwoma oparciami, które łatwo zdemontować. Mają szeroko rozstawione płozy, dzięki czemu są stabilne. Podnóżki sprawiają, że jazda staje się bardziej komfortowa. W komplecie dwa śpiworki z dodatkowym ocieplaczem, obszyte od środka wełną. Pasują do innych sanek i wózków dziecięcych. Cena: 299,90 zł.

Dla małych – samodzielnych

Jeśli nasze dzieci rwą się do samodzielnego szusowania z górki, możemy kupićsanki dwuosobowe, ale przeznaczone do szybszej jazdy z górki. A to oznacza, że nie mają metalowych siedzisk i pchaczy, które w razie wywrotki (a to przecież gwóźdź programu każdej zabawy w śniegu) mogą boleśnie uderzyć dziecko. Jakie wybrać? Producenci oferują sanki drewniane, plastikowe, metalowe – jakie zechcemy.

  • Sanki drewniane. Z giętego drewna bukowego. Dwuosobowe – długość siedziska 68 cm. Maks. obciążenie dynamiczne: 2 x 90 kg. Waga: 4,8 kg. Cena: 150 zł.

  • Sanki Marmat. Z tworzywa sztucznego. Stalowa taśma na płozach. Mają nowoczesny kształt. Długość 90 cm. Maks. obciążenie: 80 kg. Cena: 71,80 zł.

Przed zakupem zwróćmy uwagę na wymiary sanek. Jeśli mają służyć do jazdy w duecie, ich siedzisko nie może być za krótkie. Z kolei sanki z bardzo długim siedziskiem będą dla dzieci za ciężkie. Więc jakie kupić? Z rodzicielskiej praktyki internautów wynika, że minimalna długość siedziska powinna wynosić tyle, ile podwójna głębokość krzesełek, na których dzieci chętnie siadają w czasie zabawy. Jeśli chodzi o maksymalne rozmiary, rodzice nie są zgodni. Kupowanie na wymiar słabo się sprawdza, bo dzieci szybko rosną, więc lepiej zainwestować w nieco większe, wtedy zmieścimy się na nich i my.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro