Sanki czy ślizgacze? Co wybrać dla malucha, a co dla starszaka?

Sanki czy ślizgacze? Co wybrać dla malucha, a co dla starszaka?

Sanki czy ślizgacze? Takie pytanie na przełomie jesieni i zimy zadaje sobie dość duża część rodziców. Chcą kupić śniegową zabawkę dla dziecka, warto wziąć pod uwagę wiek. Co zatem wybrać dla malucha? Z czego będą zadowolone starszaki?

udostępnij

Ewa RycerzEwa Rycerz / 27-12-2017

Sanki dla młodszych dzieci

Wybór sanek na Allegro jest ogromny: metalowe, drewniane, z oparciem, bez oparcia, z pchaczem i bez niego. Czasami podjęcie decyzji jest bardzo trudne, dlatego jeszcze przed zakupem przyjrzyjmy się umiejętnościom fizycznym dziecka oraz zastanówmy się, do jakiego celu sanki będą używane. Dlaczego? Inny model wybierzemy dla malucha, który ma na sankach zjeżdżać, a inny dla takiego, który będzie jedynie w nich siedział i oglądał świat na spacerach.

Na początek sanki przeznaczone do szaleństw na śniegu. Najlepiej, by były one lekkie i zwrotne. To bardzo ważne, ponieważ tylko lekkie sanki dziecko będzie mogło ciągnąć samodzielnie. Ten warunek spełniają sanki drewniane. Można wybrać takie z oparciem, z opcją odmontowania tego elementu.

Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej stabilnego i cięższego, przyjrzyj się sankom metalowym. Dość wygodne wydają się być takie z zaokrąglonym oparciem oraz wysokim metalowym pchaczem. To rozwiązanie, które pozwala sanki potraktować jak wózek. Wystarczy do nich wsadzić dziecko i można iść na spacer.

Sanki z pchaczem dostępne są zazwyczaj w komplecie z ciepłym śpiworkiem. Niektóre są z wełny, inne zaś – z materiałów sztucznych. Są także modele, które oprócz śpiworka posiadają przypominające budę wózka zadaszenie.

Ślizgacze dla starszych dzieci

Starszaki uwielbiają szaleństwa na białym puchu. Zjeżdżanie na sankach, przewracanie się i turlanie w śniegu czy rzucanie śnieżkami są na porządku dziennym, oczywiście o ile pada śnieg. Dzieci powyżej 5. roku życia mogą się już bawić na śniegu same. Zjeżdżanie z górek to dla nich ogromna frajda. W trakcie takiej zabawy przyda się sprzęt, który nie tylko nabierze prędkości podczas zjazdu, ale dodatkowo będzie zwrotny i jednocześnie przyczepny.

Najpopularniejszą formą lekkich sanek dla starszaków są ślizgacze. To zabawki wykonane zazwyczaj z plastiku, wyglądem przypominające siedzisko. Niektóre modele dla bezpieczeństwa posiadają wbudowany hamulec ręczny. Jeśli masz w domu troszkę starsze dziecko, możesz też przyjrzeć się tzw. muszelkom. To ślizgacze w kształcie koła. Pędzą po śniegu niczym wiatr.

Dosyć oryginalne są sanki dmuchane. To zabawki podobne do tych wodnych. Są zrobione z wytrzymałego na użytkowanie materiału PVC oraz mają przymocowane uchwyty. Najczęściej przyjmują formę opony, ale nie jest to zasadą.

Z kolei nartosanki wyglądem przypominają skuter. Odpowiednie są dla dzieci powyżej 7. roku życia. Jazda na nich wymaga umiejętności prowadzenia pojazdu, kręcenia kierownicą oraz hamowania hamulcem nożnym. Nartosanki nie są bardzo lekkie. Na niektórych modelach mogą jeździć nawet dwie osoby.

Jeśli nadal nie wiesz, co wybrać, postaw na to, z czego może być zadowolone twoje dziecko. Starszak na pewno bardziej będzie chciał postawić na szybkość. Sanki z oparciem zapewnią z kolei stabilny spacer z maluchem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro