Samodzielna nauka gry na pianinie - jak zacząć?
Zdaniem eksperta

Samodzielna nauka gry na pianinie - jak zacząć?

Kiedy i od czego zacząć naukę gry na pianinie? Czy każdy może nauczyć się grać na tym instrumencie? To często zadawane pytania dotyczące nauki gry na pianinie. Przyszli mistrzowie na pewno muszą zdać sobie sprawę, że nauka w tym przypadku wymaga pewnych umiejętności.

udostępnij

Wojciech PrzylipiakWojciech Przylipiak / 31-03-2019

Historia pianina sięga XVIII wieku. Instrument ten zyskał dużą popularność w XIX wieku, na co wpłynęła jego niższa cena w porównaniu do ceny fortepianu. Wśród najwybitniejszych pianistów świata jest kilka polskich nazwisk: Fryderyk Chopin, Artur Rubinstein, Krystian Zimerman, Józef Kazimierz Hoffman i genialny jazzman Mieczysław Kosz. Wśród współczesnych należy wymienić Rafała Blechacza i Leszka Możdżera. Często do pianina zasiadają również współczesne gwiazdy pop, np. Elton John, Alicia Keys i Lady Gaga.

Co należy zrobić, żeby nauczyć się grać na pianinie? Na pewno nie wystarczy jedynie znaleźć instrument, usiąść przy nim i położyć palce na klawiaturze. Nauka bowiem wymaga samozaparcia, wytrwałości i cierpliwości i jest najczęściej prowadzona pod okiem nauczyciela. Można też korzystać z podręczników do nauki gry na tym instrumencie. Kształcenie i doskonalenie umiejętności nie kończy się w momencie zagrania pierwszego utworu. Mistrzowie fortepianu nieustannie doskonalą swoje umiejętności.

Zanim pianino wyda pierwszy dźwięk

Naukę gry na pianinie można zacząć, nie zasiadając jeszcze do instrumentu. Najpierw trzeba poznać takie pojęcia jak ósemki, półnuty, pauzy, kropki, klucz wiolinowy. Nauka nut na pięciolinii oraz rozkładu nut na klawiaturze wydaje się niezbędna, zanim zasiądziemy do pianina. Ważna jest znajomość klucza basowego. W nim są zapisywane nuty niższej części klawiatury. Te są zazwyczaj grane lewą ręką.

Na Allegro są dostępne książki, które pomogą w nauce nut. Nie brakuje również podręczników do nauki gry na pianinie. Do niektórych są dołączone papierowe klawiatury.

Przy nauce gry na pianinie istotne jest zajęcie właściwej pozycji przy instrumencie. Z czasem wypracowuje się indywidualną pozycję, nie ma również powodu, by siadać tak jak jak podczas koncertów siedzą mistrzowie instrumentu. Inaczej siedzi Krystian Zimerman, inaczej Rafał Blechacz, a obaj są wybitnymi muzykami. Ważne, by zająć pozycję na środku instrumentu i rozluźnić ramiona. Powinno nam być wygodnie, żeby się szybko nie zniechęcić.

Kupić czy wypożyczyć

Do nauki w domu potrzebny jest instrument. Nie trzeba jednak od razu kupować pianina, które kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych. Na Allegro dostępne są oferty dotyczące wynajmu tego instrumentu. Do tego dochodzi też koszt strojenia instrumentu.

Dużo tańsze od klasycznego są pianina cyfrowe. Dość wiernie oddają dźwięki klasycznego instrumentu, poza tym są łatwiejsze w przechowywaniu. Można je również podłączyć do komputera albo podpiąć do nich słuchawki. Ważne, żeby zwrócić uwagę na klawiaturę pełnowymiarową. Niektóre pianina cyfrowe mogą odzwierciedlać fortepian koncertowy. Mają również możliwość podpięcia listwy pedałowej. Wśród popularnych modeli takich pianin są instrumenty Casio, dostępne w cenie od 1500 zł do nawet kilkunastu tysięcy. Popularne marki to również Yamaha oraz Roland. Tańsze są instrumenty amerykańskiej firmy Alesis. Dostępne są również zestawy pianina z fotelikiem, stojakiem, czasami słuchawkami.

Dla dzieci

Jeśli chcemy, by dziecko rozpoczęło naukę, trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy jest już w stanie bez większego wysiłku rozstawić dłonie na klawiaturze i poruszać pojedynczo palcami. Oczywiście nie powinno się zmuszać dziecka do nauki. Idealnie jest, gdy wyraża gotowość i chęć do nauki oraz jest zainteresowane muzyką. Na naukę nigdy nie jest za późno, choć jeśli ktoś chce osiągnąć poziom mistrzowski, powinien zacząć jak najwcześniej. Nie ma też potrzeby przesiadywać godzinami przy instrumencie i męczyć się, by zagrać określoną frazę. To może zniechęcić do dalszej nauki.

Nie ma też sensu, by dziecko od razu grało przy prawdziwym pianinie. Dostępne są mniejsze instrumenty przeznaczone dla dzieci, oferowane w ciepłych kolorach.

W przypadku nauki gry na pianinie zarówno dzieci, jak i dorosłych bardzo istotne jest ćwiczenie koordynacji rąk. Dla wielu osób nie jest to takie proste. Nauka wymaga cierpliwości. Najpierw można ćwiczyć jedną rękę, potem drugą, wreszcie obie. Warto wybrać prosty utwór i wyćwiczyć grę każdej ręki, a potem je połączyć. Z czasem wyćwiczymy również swój styl, będziemy mogli popracować nad interpretacją, a także nad własnymi kompozycjami.

Przeczytaj również: https://allegro.pl/artykul/ksiazki-do-nauki-gry-na-instrumentach-domowa-nauka-gry-65137

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro